Veľký úspech 19-ročného Slováka: Talentovaného Olivera si všimli v Británii, fotí pre druhé najväčšie mesto

Foto: Facebook Olivera Kuklovského

#Oliver Kuklovský je devätnásťročný chalan z Banskej Bystrice, ktorého nadchla fotografia už dávnejšie. Prednedávnom dostal vďaka neočakávanej výhre ponuku na skutočne zaujímavý shooting – fotiť oficiálny kalendár mesta Birmingham. Ako sa k prestížnej práci dostal a čo odporúča začínajúci fotografom sa dozvieš v ďalšom článku zo série Svet vidia cez objektív.

Z každého rožku trošku

Oliverove fotografické začiatky siahajú približne sedem rokov dozadu, keď sa prvýkrát zoznámil s malým kompaktným fotoaparátom. Takým, aký má dnes v rodine asi každý a využíva sa najmä na bežné zábery na dovolenkách či oslavách. „Aktívne som začal fotiť vo svojich štrnástich. Vtedy som už bol súčasťou rôznych školských projektov, ktoré som fotil. Následne padlo rozhodnutie, že pôjdem na umeleckú školu,“ opisuje mladý fotograf, ktorý chcel dovtedy navštevovať dopravnú strednú školu.

Láska k fotografii však úplne dominovala a to v každej forme. Olivera v tomto smere baví na striedačku všetko, ak pri tom môže držať fotoaparát. „Napríklad dva roky som úplne zbožňoval fotenie modernej architektúry, no bolo aj obdobie, kedy som najradšej fotil akcie typu stužková. Aktuálne je to móda a módne fotografie,. 

Mladý človek s veľkou brašňou

Prvá výraznejšia časť jeho kariéry bola venovaná architektonickej fotografii a Oliver sa vtedy sústredil na absolútne čisté línie a kompozičnú dokonalosť. Pri akciách sa sústredil na emócie, čo je podľa jeho slov veľmi náročné, no zvládnuteľné. Tvrdí, že treba byť obozretný a všímať si všetko, čo sa okolo deje. Pri portrétoch sa mu páčia aj nedokonalé línie a fotky pôsobiace razantnejšie.

Každé fotenie je uňho špecifické a baví ho najmä pocit, keď niekto starší uvidí devätnásťročného chalana s veľkou brašňou a očividne sa v ňom miešajú pocity. „Človek potom nevie, čo má čakať a po odovzdaní fotiek sa ospravedlní za predsudky. To je veľmi milé.“  Kľúčovou a obľúbenou skúsenosťou, na ktorú rád spomína, je projekt Miss Horehronie. „Táto príležitosť ma posunula dopredu. Fotil som pre nich totiž backstage zo všetkých akcií spojených so súťažou.“

Nečakaná ponuka zo zahraničia

Vpred ho posúvajú určite aj súťaže, do ktorých sa môže zapojiť každý, kto má pre fotku vášeň. Zaujímavosťou je, že Oliver takéto súťaže vôbec nevyhľadával a ak sa do nejakej zapojil, bolo to často na žiadosť školy. „Každý rok počas štúdia som sa zapájal do súťaže amatérskej fotografie AMFO, odkiaľ mám veľa ocenení, za ktoré ďakujem. Najvýraznejšie ocenenie som však získal v Birminghame, kde ma ocenili ako Mladého fotografa roka 2017,“ vysvetľuje.

O prihlásení do súťaže však nevedel. „Ďakujem za to mamine, ktorá mi do tejto súťaže poslala fotky a oznámila mi to až vtedy, keď ma pozvali na vyhodnotenie.“ Víťazstvo ho posunulo najmä profesionálne a zabezpečilo mu rôzne ponuky. „Takou ponukou bola napríklad spolupráca na oficiálnom kalendári mesta Birmingham. Taktiež so mnou vyšlo mnoho rozhovorov a reportáž v televízii, čo je pre začínajúceho fotografa len dobré,“ vysvetľuje Oliver a dodáva, že hoci bol sám voči súťažiam skeptický, nájdených fotografov to určite nakopne.

Zážitok navyše

Každá práca je pre Olivera veľmi individuálna a preto si počas dňa nenaplánuje viac ako jednu. „Vždy ráno pred fotením rozmýšľam nad jeho priebehom a konceptom. Samotné ho potom vediem veľmi vtipne a uvoľnene, pretože je dôležité, aby bol klient stopercentne uvoľnený a okrem fotiek si odniesol aj zážitok.“ Následne si fotky pri úprave delí, aby každej dokázal venovať maximálnu pozornosť. „Zhrniem to tak, že fungujem s fotografiou mimo spánku skoro vždy.“

Ak chceš byť dobrý, brzdi ego

Začínajúcim fotografom radí, aby sa nebáli skúšať a postupne sa zdokonaľovať. Ani Rím nepostavili za jednu noc a preto odporúča veľa praxe a najmä maximálnu pokoru, pretože vysoké ego začína mladých umelcov časom brzdiť. Oliver v súčasnosti pravidelne dokumentuje Bratislavské módne dni, módne editoriály pre časopis Slovenka a fotí hlavne pre ľudí. „Som človek, ktorý si ide tvrdo za svojím, takže keď si niečo zaumienim, snažím sa spraviť maximum, aby sa to podarilo.“

Fotografia je úžasné umenie

Má vlastný zoznam fotografov, ktorých obdivuje. „Aktuálne sa mi veľmi páči Mária Švarbová a jej slávna séria Swimming pool, zároveň bola táto fotografka aj mojou inšpiráciou pre maturitnú prácu.“  A ako vníma fotku ako takú? „Fotografia je úžasné umenie. To čo dokáže vypovedať jeden záber je niekedy hodné niekoľkých strán textu. To pre mňa znamená veľmi veľa. Neviem si predstaviť, že by som robil niečo iné,“ dodáva na záver Oliver.


Najlepší septembrový indie zážitok? Nenechaj si ujsť koncert kapely Carnival Youth v bratislavskej Novej Cvernovke, 20. septembra. Lístky kupuj cez Predpredaj.sk.

Zdroj: hashtag,sk
Odporúčame