Odštartovalo prestížne finále ESL Pro League: Bojuje sa o trištvrte milióna, medzi top hráčmi aj Slovák

Foto: Jeroen Weimar/IEM Katowice

#Najlepšie tímy z kontinentálnych online líg sa prebojovali na offline finále v CS:GO dánskom meste Odense, ktoré odštartovalo 4. decembra prvými zápasmi v skupine. Tento sviatok ešportu vyvrcholí už nedeľu 9. decembra finálovým zápasom, kde sa bude hrať na 3 víťazné mapy.

Najlepšie tímy z celého sveta

Turnaj spadá pod organizáciu ESL, ktorá sa dá považovať za jednu z prvých a najväčších čo sa týka organizovania veľkých turnajov a už od roku 2000 začala podporovať a rozširovať eŠport po celom svete.

Je to už ôsma sezóna tejto prestížnej ligy, kde sa o miestenky do finále najprv tímy pobili v online časti, kde sa stretávajú najlepšie tímy z rôznych časti sveta. Online časť sa hráva systémom každý s každým (Európa, Severná Amerika), kde si každý celok zahrá dve mapy so súperom alebo v ostatných prípadoch klasickým pavúkom.

Hrá sa o trištvrte milióna

Na finálový turnaj sa nakoniec prebojovalo 7 tímov z Európy (Astralis, BIG, G2, HellRaisers, mousesports, Natus Vincere, North), 6 tímov zo Severnej Ameriky (Ghost, INTZ, Liquid, MIBR, NRG, Renegades) a po jednom tíme z Latinskej Ameriky (Sharks), Ázie (ViCi) a Oceánie (ORDER), to je dokopy 16 tímov, ktoré zabojujú o podiel zo 750 000 dolárov a o celkové prvenstvo v jednej z najprestížnejších líg v Counter-Striku.

Domáci sú favoriti

Za najväčšieho favorita sa pokladá bez pochyby dánsky tím Astralis. Aktuálne celok s najlepšou formou, v online časti „drtil“ svojich súperov a z 26 zápasov prehral iba 4, taktiež forma z posledných LAN turnajov hovorí v ich prospech. Navyše by ich malo hnať k víťazstvu domáce publikum, aj keď naposledy na domácej LAN-ke neuspeli.

Za spomenutie určite stojí aj extra motivácia pre tento tím a tá je v podobe Intel Grand Slamu. Ak uspejú na tomto turnaji a zvíťazia, na svoje konto si pripíšu bonus v podobe milión dolárov.

Medzi ďalšie tímy, ktoré by mohli pomýšľať na celkový triumf, patria napríklad celky ako sú Natus Vincere, MIBR, Liquid. Tieto tímy hrajú takisto v dobrej forme a v poslednej dobe ukázali, že vedia hrať vyrovnanú partiu proti Dánom. Za čierneho koňa turnaja môžeme považovať celky ako BIG, mousesports, North, ktoré sa dobre vedia pripraviť na turnaje a prekvapiť ostatné mužstvá.

Finále v nedeľu

Turnaj sa hrá systémom košov, konkrétnejšie Two double-elimination brackets, čo znamená, že tím, ktorý prehrá dvakrát v skupine, v turnaji končí. Víťazi skupín automaticky postupujú do semifinále a celky na druhom a treťom mieste postupujú do štvrťfinále. Všetko to vyvrcholí v nedeľu finálovým zápasom, kde sa bude hrať na 3 víťazné mapy.

Za zmienku určite stojí spomenúť, že na turnaji nebude chýbať ani zastúpenie hráča zo Slovenska, konkrétne STYKA a Česko bude zase reprezentovať Oskar, obaja spomenutí budú hájiť farby tímu mousesports a tak bude určite zaujímavé sledovať, ako sa im bude dariť na dánskych serveroch.

Odporúčame