Od vianočných pohľadníc až k spoločným „video chatom“: Pozri sa, ako sa posúvalo naše spojenie so svetom

(Zdroj: Adobe Stock)

#Prvá vianočná pohľadnica bola odoslaná pred viac ako 170 rokmi. Vieme si predstaviť to prekvapenie na tvári príjemcu, keďže obdržal dovtedy niečo nevídané. Dnes, o desiatky rokov neskôr, mávame pomaly rovnaký výraz prekvapenia, keď obdržíme takýto pozdrav. Ako roky plynuli, postupne sa dostala vianočná pohľadnica do škatuľky s označením „retro“. Nahradili ju hromadné blahoželania prostredníctvom „postu“ na sociálnych sieťach, MMS či e-maily.

Vďaka moderným technológiám sa môžeme so svojimi blízkymi spojiť prostredníctvom videa prakticky cez pol zemegule. Rozhodli sme sa preto, v spoločnosti obľúbenej značky Samsung, zaspomínať si na to, aké to bolo kedysi a pripomenúť si možnosti, vďaka ktorým sa s rodinou a priateľmi spojíme dnes. Na mnohé produkty, vďaka ktorým to ide ľahko a vo vysokej kvalite, prináša značka ešte pred Vianocami zľavovú ponuku v rámci obľúbenej akcie – Samsung víkend.

Mnohí z nás to majú v živej pamäti. Ako sme otvorili poštovú schránku a v nej boli vianočné pohľadnice a listy od priateľov i rodiny, roztrúsenej nielen po Slovensku (alebo vtedajšom Československu). Mnohé mali zahraničnú známku, obdivovali sme ich dizajn a zdobenie, odkladali sme si ich či vystavovali na poličke. Najstaršia zachovaná vianočná pohľadnica je uložená v britskom Poštovom múzeu.

Niet sa čo čudovať, keďže prvá vianočná pohľadnica pre komerčné účely bola namaľovaná v Londýne v roku 1843, a to Johnom Calcotom Horsleym na žiadosť svojho priateľa. Iné zdroje ale hovoria aj o talianskom priekopníkovi menom Nicolo Monte Mellini z Talianska, ktorý svojim priateľom posielal vianočné pozdravy na kartičkách už v roku 1709. Tento nápad údajne inšpiroval dvoch milánskych tlačiarov, ktorí následne začali kartičky s prianiami a obrázkami predávať. Je preto ťažké určiť, kto bol skutočne prvý.

(Zdroj: Adobe Stock)

Stáročná tradícia

Jedno je ale isté. Samotná tematika pozdravov je omnoho staršia. Písomné priania k Novému roku si posielali už starovekí Číňania, ale aj Egypťania. Európania si tento zvyk osvojili o čosi neskôr, zhruba v 15. storočí, kedy doručovali vlastnoručne napísané želania svojim blízkym. Pohľadnice ako také sa i neskôr tešili veľkému úspechu. Vďačia za to technologickému rozvoju, ktorý so sebou priniesol fotografiu. Práve tá sa stala častokrát ústredným  motívom pohľadnice, a to zďaleka nie iba vianočnej. Fotky rodín, obcí či podujatí, to všetko sa premieňalo na dobre známe pohľadnice, sprvu čiernobiele. O ich popularite svedčí napríklad fakt, že v roku 1896  prešlo svetom približne 2,5 miliardy pohľadníc.

Dnes je situácia iná a my zväčša otvárame schránku nie poštovú ale e-mailovú alebo Messenager, WhatsApp, či Viber s „memečkami“, virtuálnymi prianiami, vtipnými videami a podobne. Na jednej strane sa tak možno vytráca čaro okamihu z obdržania tradičnej pohľadnice, no na strane druhej môžeme byť s blízkymi omnoho častejšie, kedykoľvek sa nám zažiada a v rôznych podobách. Stačí mať internetové pripojenie a smartfón či tablet a možnosti sú neobmedzené.

Buďte rodine a priateľom nablízku

Pre všetkých milovníkov kvalitného obrazu i zvuku ponúka značka Samsung ideálnu kombináciu v podobe smartfónu Samsung Galaxy S20 FE. Vychutnáte si tak kontakt so svojimi blízkymi v dokonalej vizuálnej a zvukovej kvalite. Galaxy S20 FE v sebe spája rôznorodé inovácie smartfónu S20, aby ste mohli robiť presne to, čo vás s najbližšími baví. Prináša pohľad špičkovej úrovne s 6,5″ FHD Infinity-O displejom.

(Zdroj: Samsung)

Takmer neviditeľný rámik, ploché hrany a maličký otvor na objektív zaručia, že vás pri sledovaní videí nebude nič vyrušovať. Super AMOLED displej je navyše skutočne rýchly a disponuje obnovovacou frekvenciou 120 Hz pre super hladké zobrazenie. Nielen pre kontakt s rodinou je rovnako vhodný aj kvalitný tablet Samsung Galaxy Tab S7/S7+. Najpokročilejší Galaxy tablet ponúka, mimo iné, veľký 11″ displej pre prácu i zábavu, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz alebo dotykové pero S Pen pre skutočnú produktivitu.

Súťažte so Sajfom na retro tému

Obľúbená značka ponúkajúca moderné technológie rôzneho zamerania teraz pripravila pre všetkých milovníkov retra súťaž v spoločnosti známeho moderátora Sajfu. Originálna súťaž beží priamo na jeho sociálnych sieťach. Zapojiť sa môžete aj hneď  teraz. Stačí navštíviť Instagram známeho influencera a zapojiť sa do súťaže prostredníctvom komentára pod videom. Súťažná otázka je pritom jednoduchá, vianočná a neexistuje na ňu zlá odpoveď. Je v znení: „Aká je vaša najobľúbenejšia vianočná pesnička a s kým by ste si ju pri stromčeku najradšej zaspievali? Výhra je lákavá – sú ňou spomínané bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds Live.

(Zdroj: Samsung)

Ak sa na vás šťastie v súťaži neusmeje, nezúfajte, ešte tento víkend môžete využiť špeciálny Samsung víkend, počas ktorého kúpite vybrané mobilné produkty za zvýhodnené ceny. Akcia beží v internetovom obchode www.samsung.sk alebo v značkových predajniach Samsung. Svojich blízkych alebo seba môžete zároveň potešiť ďalšími z Galaxy produktov, medzi ktorými sú napríklad  smartfón Galaxy S20 FE, tablet Galaxy Tab S7, slúchadlá Buds Live či smart hodinky Galaxy Watch3.

Zdroj: PR článok
Odporúčame