Elena si jedného dňa povedala dosť a svoj život radikálne zmenila: Takúto premenu dokázala za necelý rok!

Elena Stoláriková

Elena sa zo dňa na deň rozhodla zmeniť svoj život (Zdroj: Instagram/ elenastolarik)

#Elena Stoláriková je mladá, krásna žena, ktorá si pred rokom si užívala život plnými dúškami v jej krajine snov – Kanade. V jednom momente však akoby zabudla na to najpodstatnejšie – na samú seba a svoje zdravie. Ručička na váhe sa vyšplhala na nie práve najlichotivejšie číslo. Sympatická Slovenska sa však rozhodla s kilogramami navyše zatočiť. Prečítaj si inšpiratívny príbeh o tom, ako sa dá zmeniť nielen váha ale i myslenie. Stačí iba chcieť.

Prenesme sa do obdobia spred roka. Pamätáš si, ako si sa mala, aký život si žila?

Pred rokom som žila úplne iný život na úplne inom kontinente. Žila a pracovala som v Kanade. Mala som sa dobre, respektíve som si myslela, že sa mám dobre. Kanadu milujem a chcela by som sa tam vrátiť. Ak sa ale zameriam iba na seba a svoje telo, bola to jedna veľká katastrofa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Čo tvoj životný štýl? Riešila si pred rokom to, čo zješ alebo nejaké cvičenie?

Pred rokom som nič také neriešila. Skoro denne som chodila do práce, kde som nestíhala a ani nemala chuť a silu sledovať, čo zjem alebo nezjem. Pracovala som v kaviarni v centre Ottawy, kde som bola nonstop na nohách, takže ani do fitka sa mi po práci nechcelo chodiť, keďže som bola vyčerpaná. Tým, že som mala veľmi nezdravú životosprávu, do toho cigarety a večerné víno, stalo sa jediné. Moja váha a rovnako aj moje zdravie na tom nebolo zrovna najlepšie.

Čo ťa nakoniec motivovalo začať cvičiť?

Zlom nastal po určitej veľmi nepríjemnej životnej udalosti, ktorá sa mi stala na konci januára. Namiesto toho, aby som sa ešte viac poddala celkovej mizérii, povedala som si – dosť! Pár rokov dozadu som bola skutočne šťastná a naplnená, pravidelne som športovala a rozhodla som sa, že namiesto opúšťania sa zabojujem a znovu v sebe prebudím starú dobrú Elenu.

Jednoducho som sa poriadne nahnevala, zaťala sa a povedala som, že dokážem sebe, ale aj ostatným, že keď sa chce, tak sa dá. Dosť bolo ľutovania sa, sama som si vstúpila do svedomia a uvedomila si, že som sa utápala vo svojich problémoch namiesto toho, aby som sa im postavila čelom a zabojovala. Kde je vôľa, tam je cesta. Prihlásila som sa do fitness centra. Na začiatku to bolo ťažké a náročné, nakoľko som už dlho nešportovala, ale rýchlo som sa do toho dostala a začalo ma to baviť a napĺňať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Ako presne si sa rozhodla s tým zatočiť? Prišiel nejaký amok, kedy si vyhádzala chladničku a dala sa na cvičenie, alebo si na to išla pomaly?

Obmedzila som pečivo, sladké a nezdravé jedlo. Pečivo som prestala jesť úplne, sladkosti som nahradila zdravými verziami. Prestala som na istú dobu piť víno a fajčiť a hneď to išlo rýchlejšie. Nemám potravinu, ktorej by som sa nevedela vzdať. Jedálniček som si upravila a prispôsobila tak, aby som nemusela tŕpnuť, že nemôžem toto jedlo alebo tamto. Samozrejme, že nejedávam skoro vôbec vyprážané veci alebo rôzne bravčové a podobné jedlá, ale to som nastavila iba ja sama pre seba, nakoľko som už dlho chcela prejsť na vege stravu a s touto zmenou sa mi to aj podarilo.

Na raňajky si dám väčšinou ovsenú alebo ryžovú kašu, do toho proteín, kokos, orechy, ovocie, brusnice, biely jogurt. Možností je mnoho. Obed riešim buď v práci formou najzdravšej varianty, a tou je väčšinou nejaké kuracie mäso s ryžou a veľa zeleniny. Na večeru si dám väčšinou hummus alebo vege nátierku, poprípade proteínové palacinky s banánom a s arašidovým maslom. Je toho naozaj veľa, ale ako som spomínala, zamerala som sa hlavne na prerobenie môjho jedálnička, na čo najbližšiu formu k vegetariánskej, poprípade až vegánskej strave.

Oslovila si aj nejakého odborníka, alebo to bolo všetko v tvojej vlastnej réžii?

Nijakého odborníka som neoslovila. Všetko som robila podľa seba a ak si moje telo niečo zažiadalo, samozrejme, že som si dala aj menej zdravé varianty niektorých jedál. Nikdy som ale nemala nejaké šialené stavy prežierania, alebo, naopak, nejedávania.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Kedy prišli prvé výsledky tvojho snaženia? Koľko vážiš teraz a za aké obdobie sa ti to podarilo schudnúť?

Prvé výsledky snaženia prišli asi po pár týždňoch, kedy som postupne začala badať nie len úbytok váhy, ale aj oveľa lepší pocit zo života a zo seba samej. Momentálne vážim približne 62 kg, začala som vo Februári 2020, kedy som vážila 85kg.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Je toto finálna váha, ktorú by si chcela mať, alebo ideš ešte ďalej?

Vždy som chcela mať 55 kilogramov, lebo 5 je moje obľúbené číslo. Avšak úprimne, presné kilá už neriešim. Momentálne sa cítim super a nebudem sa zbytočne umárať a zodierať len preto, aby som uvidela na váhe vysnívané číslo. Vládzem športovať,  môžem si obliecť menšiu veľkosť a mať pozitívnu náladu. Myslím si, že to je omnoho dôležitejšie ako nejaká konkrétna váha.

Zmenila sa za ten čas, čo aktívne cvičíš a držíš stravu, aj tvoja psychika? 

Moja psychika sa zmenila od základov. Mám oveľa viac energie, som pozitívne naladená, plná života. Nikdy v živote som sa asi necítila tak dobre a sama sebou, ako teraz. Vyslovene mi pribudla chuť do života.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Verím, že aj ty máš dni, kedy sa ti nechce a najradšej by si celý deň preleňošila. Ako sa vtedy prekonávaš?

Asi ťa prekvapím, ale ešte som taký deň nemala. Neviem či to je aj tým, že som obmedzila mäso a mám veľa energie, avšak vstávam skoro ráno, som celý deň dobre naladená a neviem si predstaviť, že by som nevykonala nejakú športovú aktivitu aspoň raz za deň.

Mávaš aj cheat day? Ak áno, ako vyzerá a na čom si vtedy najviac pochutíš?

Cheat day nemám, lebo sa stravujem tak, aby mi nič nechýbalo a nemám potrebu sa napchať v jeden deň do týždňa burgrom, pizzou a neviem čím možným. Pokiaľ by som na takéto niečo chuť mala, dala by som si to hocikedy, ale už som si tak navykla na rôzne zdravé varianty jedál, že mi tento nezdravší štýl stravy absolútne nechýba.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Aká je teda tvoja rada s odstupom času na to, ako dosiahnuť svoju vysnívanú váhu? Máš nejaké usmernenia a tipy?

Určite sa treba v podstate “porozprávať” sám so sebou a uvedomiť si, či sa človek chce zmeniť a čo je pre to ochotný urobiť. Na začiatku to bude ťažké, priam až nemožné. Treba sa však iba hecnúť a prekonať sa. Ja som si stále v hlave opakovala no pain, no gain a je to svätá pravda. Najťažšie sú začiatky ale verte mi, ak sa už raz do toho pustíte, nepoľavte a choďte si za svojimi cieľmi. Každý si je strojcom vlastného šťastia a nikto iný to za vás neodmaká.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elena Stoláriková (@elenastolarik)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame