Nový turistický trend na Slovensku: Do tejto obce ľudia prichádzajú žiť potme a osamote

OZ Živica

#Zaježová neďaleko Zvolena sa stala symbolom komunitného života a tiež jedným z najnovších turistických hitov na Slovensku. Už roky sa v tejto lokalite sústreďujú ľudia, ktorí sa rozhodli utiecť pred zhonom mesta a žiť trocha inak.

Aj keď Záježová už nie je jediným podobným miestom, je priekopníkom v pobytoch tme, na ktoré sa momentálne čaká celé mesiace. O čo ide? Záujemcovia jednoducho strávia niekoľko dní v malom domčeku bez prístupu svetla. Ide tak o akúsi vnútornú terapiu.

OZ Živica

Ľudia tak v ňom vykonávajú bežné činnosti, vrátane hygieny alebo stravovania sa. Okrem toho má drevený domček elektrické kúrenie a je rozdelený na úžitkovú a obytnú časť. V nej nájdete posteľ, kreslo, skriňu a miesto zvyčajne využívané na cvičenie jógy. Všetko však vykonávate po tme. To by ľuďom malo pomôcť odhaliť v sebe niečo nové. Jeden takýto deň v tme stojí približne 30 eur.

Podľa Romana Mieslera z organizácie Ústranie v tme, majú záujem o túto netypickú aktivitu rôzne skupiny ľudí. Ide o terapeutov, cvičiteľov jógy, ale tiež manažérov a pracovníkov v oblasti informačných technológií. Výrazná vlna záujmu pochádza tiež zo susednej Českej republiky. „Ide o celé spektrum ľudí. Pobyty trvajú väčšinou týždeň,“ uviedol Miesler pre ČTK.

OZ Živica

>> Banská Štiavnica má jedinečnú atmosféru: Ukrýva aj týchto 6 nádherných miest <<

Odporúčame