Nový slovenský film i novinka najprovokatívnejšieho tvorcu v hre: V januári nesmieš vynechať návštevu kina

Trhlina (foto: Cinemax)

#Január prináša svieži vietor do kín po celom svete a ani Slovensko nebude výnimkou. Po dlhšom čase si oddýchneme od obrovských blockbusterov a komiksoviek, takže priestor konečne dostanú aj komornejšie projekty.

Tešiť sa tak môžeš na drámy, nechutne krvavý projekt majstra provokácie, očakávané pokračovanie originálneho animovaného dobrodružstva. Nechýba ale ani veľkolepý návrat jedného z emočne najsilnejších filmov kinematografie. Na ktorý z nich utratíš svoje vreckové ty?

Úniková hra (3. január)

Známy hororový režisér Adam Robitel, ktorý sa podpísal aj pod snímku Insidious: Posledný kľúč, prináša príbeh šiestich ľudí, ktorí prijali pozvanie do tajomnej escape room. Tá je vo svete čoraz populárnejšia a niekoľko z nich už môžeš nájsť aj u nás na Slovensku.

Netrvá však dlho, kým si uvedomia, že tentokrát to bude podstatne horšie. Z tejto hry sa totiž nedá uniknúť… treba ju prežiť. Viac v prípade tejto hororovej záležitosti ani nepotrebuješ vedieť. Pozri si trailer, ktorý ti najlepšie napovie, či ti atmosféra tohto projektu sadne.

Všetko bude (9. január)

Typický štrnásťročný outsider Mára a jeho dvanásťročný kamarát Heduš podniknú cestu za slobodou. Mára ukradne auto a svojimi kúskami ohromí aj mladú stopárku. Všetci sú na úteku, na dobrodružnej ceste a užívajú si nečakanú slobodu, akú už možno nikdy nezažijú.

Až do okamihu, kedy Máru chytí polícia. Vypočúvajú ho a my spolu s nimi váhame, čo je realita a čo chlapčenské výmysly. Niekedy je ťažké rozlíšiť medzi realitou a fantáziou. Zaujímavo vyzerajúci český projekt zbiera solídne hodnotenia, takže by bola veľká škoda nedať mu šancu.

Beautiful Boy (10. január)

Osemnásťročný Nic má na prvý pohľad všetko – skvelú rodinu, krásu, talent a práve ho prijali na univerzitu. Napriek tomu je v jeho živote trhlina, ktorú vypĺňa drogami. Kde sa vzala a ako mu môže pomôcť jeho otec David vo chvíli, keď sa Nic ocitá nad priepasťou?

Emotívny film o sile závislosti a ešte väčšej sile lásky je nakrútený podľa skutočného príbehu Nica a David Sheffovcov, ktorí svoje zážitky zachytili každý zo svojho uhľa pohľadu v samostatných knihách. K tomu si ešte pridaj mimoriadne talentovaných hercov Stevea Carella spolu s Timothée Chalametom a ambiciózny projekt je na svete.

Pašerák (10. január)

Snímka, na ktorú sme roky čakali. Žijúca legenda Clint Eastwood stvárňuje Earla Stona, osamelého 80-ročného muža na mizine s krachujúcim biznisom, ktorý dostane ponuku robiť obyčajného šoféra. Znie to jednoducho, no Earl nevedomky podpísal zmluvu na drogového kuriéra pre mexický kartel. Darí sa mu a dokonca tak dobre, že náklad sa mu prudko zväčšuje, až mu pridelia dozor.

Kartel nie je jediným, kto na Earla dohliada. Záhadný nový drogový pašerák sa dostal do hľadáčika húževnatého agenta úradu pre kontrolu obchodu s drogami. Hoci problémy s peniazmi pominú, hriechy minulosti začnú Earla dobiehať a nie je isté, či stihne napraviť svoje chyby, kým ho zákon či kartelové gorily dostanú.

Ralph búra internet (10. január)

V novom dobrodružstve Ralph opúšťa Litwakovu videoherňu a vydáva sa do nezmapovaného, rozsiahleho a vzrušujúceho sveta internetu, ktorý môže, ale aj nemusí prežiť Ralphovo ničenie. Zlý chlapec z hry, Ralph a jeho kamarátka Vanellope von Schweetz, musia riskovať všetko na ceste skrz internet pri hľadaní náhradnej časti do Vanellopinej videohry Sugar Rush.

Cestou sa zoznamujú s občanmi siete, vrátane webovej podnikateľky Jesss, ktorá je hlavným algoritmom, srdcom a dušou trendy stránky BuzzTube. Pokračovanie úspešného animovaného príbehu sa pokúsi opäť zabojovať o detského diváka, čo sa mu podľa ukážky s najväčšou pravdepodobnosťou aj podarí.

Jack stavia dom (17. január)

Cesta k dokonalej vražde je vstupenkou do pekla. Ponurý, ale zároveň groteskne humorný film nás zavedie do USA 70. rokov. Pre sériového vraha Jacka je každé zabitie umeleckým dielom. Svoje temné majstrovstvo sa snaží počas rokov vybrúsiť k dokonalosti. Napriek jeho vysokej inteligencii sa polícia pomaly približuje, zatiaľ čo Jack viac a viac riskuje na ceste k dokonalej vražde. Násilné činy mu pomaly ale isto dláždia cestu do horúcich pekiel.

Provokatívny režisér Lars von Trier, ktorý naposledy na plátna kín priviedol dvojdielnu Nynfomanku, sa pokúša zájsť ešte ďalej. Podarí sa mu to?

Glass (17. január)

V úplne novom, komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov – Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracia takmer nezničiteľný David Dunn (Bruce Willis) a jeho protipól – krehký manipulátor Eliah Price (Samuel L. Jackson). Z thrilleru Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) a jeho 24 rôznych osobností.

Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Crumb však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a Dunn s Priceom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti. Film M. Night Shyamalana patrí ku skutočne očakávaným projektom a my sa už nevieme dočkať na to, ako sa s ním popasoval.

Trhlina (24. január)

Mysteriózny triler o jednej z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč. Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal. Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie.

Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie, než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby.

Ticho pred búrkou (31. január)

Baker (Matthew McConaughey) má toho dosť za sebou. Svoje životné rany si hojí v pokoji a horúčave rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí sa tu ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom „Serenity“, v dedine má domček aj milenku (Diana Lane) a nepeknú minulosť zapíja v bare. Ticho jeho života prelomí ako blesk z jasného neba jeho bývalá žena Karen (Anne Hathaway). A prinesie búrku.

Znenazdajky sa objaví a zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. V mene ich spoločného syna, aj v mene jedného milióna dolárov ako odmeny, má vziať jej manžela na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodiť žralokom. Baker najprv odmieta, ale pokojné vody karibského raja sú už nenávratne sčerené. Výčitky a strach o syna ho začnú ešte viac prenasledovať a začne o návrhu premýšľať. Následná vlna vášní, udalostí a zvratov odhalí aj tie najskrytejšie tajomstvá.

BONUS: Schindlerov zoznam (24. január)

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi vznikol Schindlerov zoznam, jeden z najzásadnejších filmov všetkých čias. Pri príležitosti tohto výročia sa znovu vracia do kín, doplnený predhovorom režiséra Stevena Spielberga. Schindlerov zoznam je hlboko šokujúca, nemilosrdná dráma o nočnej more našej civilizácie – holokauste. Príbeh podľa skutočných udalostí rozpráva osudy miestami bezškrupulózneho podnikateľa Oskara Schindlera, ktorý najprv na vojne veľmi zbohatol, aby na jej sklonku obetoval všetky svoje prostriedky a svoj majetok pre záchranu 1100 ľudských životov. Vidieť tento film opäť na veľkom plátne je unikátnou príležitosťou, ako si pripomenúť hrôzy, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť.

Tieto a množstvo ďalších filmov si môžeš pozrieť v sieti kín CINEMAX, tak neváhaj a kupuj vstupenky.

Špeciálne akcie na Slovensku

Keďže kinozážitok nekončí len za hranicami multiplexov, každý mesiac pre teba vyberáme rôzne akcie, na ktorých by si ako filmový fanúšik nemal chýbať. Bratislavské kino Lumière si pre teba pripravilo Filmový festival IRÁNCI, kde v priebehu dvoch dní uvedie výber iránskych filmov, ktoré získali ocenenia na festivaloch ako Cannes, Berlín, Benátky, Locarno či IDFA.

Skvelý program ťa čaká aj na druhej strane republiky. V košickom kine Úsmev môžeš navštíviť tradičné cestovateľské kino, ktoré ťa tentokrát zavedie na Island. Poponáhľaj sa ale kúpiť lístky, večerné premietanie je už vypredané a aj to o 17:00 sa pomaly plní. V nitrianskej Trafačke na teba čaká akcia Vypočuj si nemý film, kde môžeš sledovať snímku Cirkus z roku 1928, doplnenú o hudobné improvizácie Števa Haládika.

Zdroj: CinemArt, Cinemax, csfd.cz, Trafačka, Kino Úsmev, Lumiére,
Odporúčame