Nočné mesto, neóny a prázdne cesty: výber domácich „late night vibe“ skladieb z roku 2022

Foto: @momo_wlk, @rychlikluci, @rytmusking Instagram

#Iste väčšina z vás pozná ten mood, keď v aute prechádzate nočným mestom a počúvate svoju obľúbenú hudbu. Na túto príležitosť sa však nehodia párty tracky ani bangre, ale práve skladby, ktoré najlepšie zachytáva anglické spojenie „late night vibe.“

Rok 2022 patril kvantitatívne, ale aj kvalitatívne rozhodne medzi tie silnejšie roky a my sme sa dočkali niekoľkých výborných projektov, singlov a v neposlednom rade aj originálnych videoklipov. K bilancii sa ešte počas decembra dostaneme v špeciálnych článkoch, no dnes si urobíme taký menší výber skladieb, ktoré môžeš pokojne zaradiť do svojho nočného playlistu.

Jednotlivé single pochádzajú zo širšieho spektra interpretov, nesú odlišný odkaz a podobnosti budeme ťažko hľadat aj po hudobnej stránke, no vo svojej podstate všetky spĺňajú ten jeden zásadný atribút, na ktorom je postavený tento článok. Ak skladby doplníš do playlistu, na nočnej sólo jazde, ale aj s kamošmi či priateľom/priateľkou určite výber neoľutuješ.

Calin – Praha/Vídeň

V poriadku, technicky síce skladba vyšla ešte v minulom roku, no pri pohľade na najlepšie albumy z uplynulých dvanástich mesiacov mi výrazne svieti Calinov Popstar, ktorého je súčasťou. Praha/Vídeň je presne ten typ skladby, ktorý by si nemal pri skladaní takéhoto playlistu za žiadnych okolností vynechať. Globálne patrí medzi najlepšie a najobľúbenejšie tracky z výborného albumu, pričom sa do nočného moodu hodí aj tematicky.

Singel nazbieral k dnešnému dňu na platforme YouTube cez 11 miliónov zhliadnutí, doplnený je aj o videoklip. Z albumu Popstar určite do tejto kategórie odporúčam aj skladbu Nad Ránem.

Radikal Chef – Veľa Ginu, Ráno Hlad 2 ft. Matej Straka

Ako ďalšiu tu máme čerstvú novinku od Chefa, ktorý práve v týchto dňoch releasuje veľmi očakávaný album Freeride 4. Podľa jeho slov to bude najlepší a zároveň najosobnejší projekt, aký kedy vydal. Niečo málo nám predznačil aj track Veľa Ginu, Ráno Hlad 2, nadväzujúci na rovnomennú prvú časť z projektu Freeride 3. Ako hosť sa tu objavil člen formácie Nerieš Matej Straka a úprimne môžem povedať, že som sa na singel namotal od prvého počutia.

Prvá skladba z chystaného projektu má „mimoslovenský“ vibe, špecifický podpis oboch interpretov a ako sme si u Patrika už zvykli, aj skvelú zahraničnú produkciu. Radikal je ochotný do produkcií investovať väčšie sumy, ako väčšina jeho kolegov, čo je vo výsledku napokon aj cítiť a je potrebné to oceniť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
11-ročná DEA ťa „rozporcuje“ talianským rapom (ROZHOVOR)

Hasan – Nemůžu Tě Soudit feat. Saul

Ani Hasan tento rok nezaháľal a fanúšikom doručil výborný „album, ktorý mu zmenil život.“ Člen českého labelu Milion+ je známy tým, že jeho tracky sa nesú v príjemnom moode a doplnené sú hlbšími textami s myšlienkou. Výnimkou nie je azda najlepšia skladba zo spomínaného albumu, na ktorej sa objavil spolu so Saulom a fanúšikom ešte umocnili umelecký zážitok kvalitným videoklipom.

Emóciu z tohto diela najlepšie zachytáva komentár pod videom na Youtube, v ktorom sa píše: „škoda, že nie je viac takých umelcov ako Saul, jeho texty majú hĺbku, zatiaľ čo ostatní hovoria do prázdna…“ Tento názor môžeme vo všeobecnosti uplatniť aj na Hasana a ak ideš v noci prázdnym mestom s chuťou premýšľať, určite nevynechaj ani tento track.

Ben Cristovao – MULTIVERSE ft. Rytmus

Z úplne iného súdka, ale s výbornou atmosférou tu máme spoluprácu Bena Cristovaa a Rytmusa. Singel Multiverse je súčasťou Benovho albumu PROTENKONTRAST a spolu so skladbou Prší, Prší je na čele v počte streamov. Niet sa čomu čudovať, Multiverse je hitom a určite sa pri bilancii uplynulých dvanástich mesiacov zaradí medzi tie najlepšie výtvory, ktoré sme mali možnosť počuť.

Ben sa vracia do starých dobrých koľají a fanúšikom posúva jednu skvelú rapovú slohu za druhou a to či už na vlastných projektoch, ale aj ako hosť. Rytmus sa opäť predviedol tak, ako ho poznáme a vo svojich baroch ukazuje širokú variabilitu flows a nefalšovaných rapových skills, ktoré sú doplnené jeho bohatými skúsenosťami.

Momo – Boh ft. Rytmus

Keď už sme načrtli Paťovu výbornú formu, rovno spomenieme aj jeho ďalší feat, tentokrát pre bratislavského žraloka Moma. Ten fanúšikom pripravil ďalší moderne a príjemne znejúci projekt – Sequel of Momo. Na siedmich trackoch sa opäť vystriedali zvuční hostia a počuli sme široké spektrum hudobných prvkov so zahraničným nádychom. Roman sa na svojej rapovej ceste vydal zaujímavým smerom a jeho projekty, aj napriek vysokej kvantite, spĺňajú všetky kvalitatívne a inovatívne požiadavky.

Na albumoch sa poslucháč nenudí, Momo nám ponúka ochutnávku z fresh produkcií, mení melódiu, flow a aj tematiku. Skladba Boh v sebe nesie silný odkaz a zároveň je úplne ideálna na nočné vozenie sa autom, pri ktorom môžete buď vypnúť a skrátka sa len započúvať do myšlienok, alebo do hĺbky premýšľať. Ďalšia dobrá voľba!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto A$AP Rocky nahral v novom Need For Speed zvuk klaksónu (VIDEO)

Sergei Barracuda – Rozený Vrah

Na vavrínoch nespí ani ostravský rider Sergei Barracuda pracujúci stále na nových veciach. Dôkazom je aj jeho posledný projekt Finesa, ktorý osobne radím medzi to najlepšie, čo vyšlo. Umelecké dielo má emóciu, myšlienku a aj silu. Pravdepodobne tu hovoríme o jednom z najtemnejších projektov, aké ostravský raper vydal a nie je to projekt na každú príležitosť, no celý som ho rotoval už niekoľkokrát a najčastejšie práve pri nočných jazdách autom.

Ak by som mal dať odporúčanie, pustite si ho od začiatku do konca celý a pochopíte, o čom hovorím. Z Finesy mnou najviac zarezonovali skladby Potřebuju Tě, kde hosťuje Pil C, a práve uvedený singel Rozený Vrah. Ak hľadáte hĺbku a nočný vibe, tak ste na správnej adrese.

PTK – BABY&BENZO ft. Yzomandias

Ďalší track = ďalší hit. Viem, že sa už budem opakovať, no aj v tomto prípade tu máme jeden z najlepších počinov uplynulého roka – album Trappin Lonely od českého jazdca menom PTK. Za mňa jedno z najpríjemnejších prekvapení posledných dvanástich mesiacov, ktoré bolo korunované singlom BABY&BENZO. Túto skladbu ste zrejme mali možnosť počuť už veľakrát, keďže bola pomerne často (aspoň z môjho vnímania) rotovaná na sociálnych sieťach.

Oproti vyššie spomínaným trackom tu máme zase niečo iné ako po tematickej, tak aj po hudobnej či lyrickej stránke. Príjemnú záležitosť s letným vibeom doplnil hlavný protagonista aj o videoklip, ktorý sa síce nenesie v nočnom moode, no rozhodne neoľutuješ, ak ho zaradíš do svojho night playlistu. Tak vezmi svoju baby a jeď!

Porsche Boy – Chcel Som Iba ft. WEN, SIMILIVINLIFE

Ak niekto v roku 2022 zbúral predsudky o svojej osobe, tak to bol jednoznačne Porsche Boy. Fanúšikom v apríli naservíroval album Z Domu Preč, kde na desiatich trackoch dokázal, že má čo povedať a je dobrý raper. Ak ste ho mali zaškatuľkovaného z čias Stanka Lobotku, odporúčam vám vypočuť si toto dielo. Porsche Boy ponúka retrospektívny pohľad na svoje detstvo, začiatky v rape, myšlienky, trápenia, ale aj úspechy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Michajlov o Ukrajine, väzení aj Eminemovi: Ako sa kedysi volal?

Ani jeho cesta nebola jednoduchá a dokonalý, miestami až veľmi úprimný obraz o svojom živote ponúka v tridsiatich minútach nového albumu. Okrem moderných prvkov, progresívneho zvuku a dobrej práce s flowom či hlasom sme sa dočkali aj „najrapovejšieho“ Porsche Boya ever. Na skladbe Chcel Som Iba mu hosťujú talentovaní WEN a SIMILIVINLIFE, ktorí nesklamali a vznikla z toho príjemná skladba, ideálna aj do auta, ktoré brázdi prázdne nočné mesto.

Viktor Sheen – Můj Space

Aj keď sme sa v uplynulom roku od Viktora Sheena dočkali menšieho množstva hudby, ako by sme chceli, tak nám pár slôh predsalen posunul. Do tohto článku sa ideálne hodí singel Můj Space, ktorý sa dokonca aj tematicky začína slovami: „procházim v noci město sám…“, čo len potvrdzuje oprávnenosť zaradenia. Výborná záležitosť, ktorá je tematicky zase niekde inde, ako ostatné zaradené skladby, nám popisuje Viktorov pohľad na spoločnosť, ktorý obrazne nazýva ako planétu opíc.

Originálny text, ktorý už tradične presne prostredníctvom Viktorovej optiky zachytáva niektoré z ľudských problémov, dokáže navodiť zaujímavú atmosféru a donúti človeka sa zamyslieť. Na Sheenovi ma baví to, že aj napriek mnohým úspechom zostáva stále nohami na zemi, život vníma triezvo a vďaka tomu sa s ním dokáže stotožniť množstvo poslucháčov.

Kali – Srdce Ako Z Kameňa ft. Alan Murin, Majself

Ja viem, že tí čo ma aspoň trocha poznajú, budú prekvapení. Na záver som si nechal sklabu Srdce Ako Z Kameňa, ktorá sa objavila na poslednom projekte od Kaliho a Petra Panna a hosťovali tu Alan Murin a Majself. Už nejaký čas sa rozhodne nevnímam ako cieľovka Kaliho tvorby, no tento singel ma chytil a okrem zaujímavých výkonov od Kaliho a Majselfa, ktoré boli doplnené o chytľavé melodické prvky či flow, ma veľmi zaujal refrén od Alana, ktorý si zaslúži pozornosť.

Som rád, že sa chalani vydali do mierne iných vôd a pri nočnej jazde môže byť táto skladba celkom príjemným prekvapením aj pre vás. Týmito slovami by som zároveň ukončil dnešný článok. Do komentárov nám určite napíš, aké skladby by si do svojho nočného playlistu zaradil ty.

 

Odporúčame