Nikto v hokejbale nedominuje viac, ako práve my: Slováci by si po rekordnom zlate zaslúžili omnoho viac pozornosti

Zdroj: Facebook/športky.sk

#Hokejbal je už na prvý pohľad veľmi úzko spätý s hokejom. Aj napriek veľkej popularite, ktorú si v srdciach fanúšikov získavajú rok čo rok nové tváre svetového hokeja, jeho „mladší brat“ hokejbal sa len ticho prizerá a snaží sa vybudovať si priestor a uznanie z celosvetového hľadiska. Zmení sa to vďaka skvelým úspechom slovenských mužov, ktorí prepisujú celú históriu tohto športu?

Zdroj: Hashtag/Mirec

Štvrtý titul v rade, piaty celkovo

Slováci sa len pred pár dňami stali majstrami sveta v hokejbale. Podarilo sa im to famózne už štvrtýkrát po sebe a celkovo máme na konte päť titulov majstra sveta. Po triumfe nad Fínmi na domácom ihrisku sme znova potvrdili, že veľké športové talenty nerastú len „za veľkou mlákou“. Dobrou organizáciou a prístupom k práci sa totiž dokáže aj taká malá krajina ako Slovensko hrdiť neuveriteľnou bilanciou.

V tomto športe sú Slováci veľmocou: V hokejbale sme štvrtý raz majstri sveta. Prečo je to tak?

Na majstrovstvách sveta v hokejbale, ktoré sa konajú zatiaľ každé dva roky, dokázali Slováci uspieť každý jeden raz a z trinástich podujatí doniesli vždy cenný kov. Päť zlatých medailí, dve strieborné a šesť bronzových z nás robí jednoznačne najúspešnejšiu krajinu hokejbalového sveta, a navyše sme tentoraz predviedli bravúrny výkon rovno na domácej pôde.

Počas finálového zápasu sme však museli s Fínmi skutočne bojovať o všetko. Počas zápasu sme síce viedli 2:0, no počas oslabenia sme inkasovali. Ďalší gól strelil predtým vylúčený Boris Oravec, vďaka čomu Slováci znova vyhrávali dvojgólovým rozdielom. Fíni znova pohrozili a gólom na 3:2 pripomenuli, že hoci ich doterajší najlepší výsledok na majstrovstvách sveta bolo 7. miesto, skúsení Slováci im nesmú dať priestor.

Na 4:2 upravil tri minúty pred koncom záverečnej pätnásťminútovky Libor Teplický a na fantastickom úspechu Slovákov už nič nezmenil ani gól v poslednej minúte z hokejky Fína Lauriho Viitanena. Slováci definitívne vyhrali 4:3.

Podobnosť s hokejom úplne nenáhodná

Ako však po zápase skonštatoval tréner slovenskej reprezentácie pre RTVS, ďalší titul si vyžadoval tiež mnoho sebazaprenia a obetavosti, pretože hráči reprezentácie si často vyberajú dovolenky, aby mohli hrať s dvojkrížom na hrudi.

HOKEJOVÝ KVÍZ Si pravý fanúšik Majstrovstiev sveta? Tak odpovedz správne na tieto poriadne ťažké otázky

Len nedávno sa Slovensko zase „ukázalo“, keď na Majstrovstvách sveta v hokeji (rovnako v košickej Steel Arene) diváci vypískali výber Kanady po tesnej prehre s domácim tímom. To sa našťastie na hokejbalových majstrovstvách nezopakovalo a namiesto pískania odmenili slovenskí fanúšikovia Fínov zborovým skandovaním „Suomi“. A presne tak by to malo vyzerať vždy.

Zdroj: Facebook/Hokejbal.sk

Počas týchto majstrovstiev sme mohli nájsť ešte jednu paralelu s hokejom. Patrika Polca mnoho ľudí pozná ako hokejového brankára rumunskej reprezentácie. Teraz pomáhal (vďaka dvojitému občianstvu) Slovákom na šampionáte v úlohe hokejbalového brankára. Hokejisti v hokejbale jednoducho nie sú nijako výnimočným javom. V minulosti boli pri úspechoch slovenského hokejbalu napríklad aj Richard Zedník či Jozef Stümpel. Počas tohto domáceho šampionátu mnohí určite poznali meno Patrik Svitana, ktorý nás zase v minulom roku reprezentoval na MS v hokeji.

Od pondelka pôjdu hráči znova do práce

Najsmutnejšie na tomto všetkom zostáva,  že zatiaľ čo hokejisti sú profesionálnymi hráčmi, slovenskí hokejbalisti sú amatérmi. Hrajú vo voľnom čase so všetkou vervou a kvôli šampionátu si museli mnohí z nich zobrať dovolenku. Už v pondelok totiž opäť išli do práce. Napriek tomu je medzi mladými hokejbalistami stále množstvo talentov, ktoré si zaslúžia pozornosť a tomu sa slovenská hokjebalová obec teší. A diváci ešte viac.

ANKETA Čo si naozaj Slováci myslia o našich hokejistoch? Hokejový sviatok začal a Slovensko je zrazu plné trénerov

Dúfajme, že vďaka fantastickému úspechu sa situácia na Slovensku z pohľadu tohto športu zmení a aj vzhľadom na výsledky na vrcholných podujatiach to budú mať slovenskí hokejbalisti o čosi ľahšie. Sledovali ste tohtoročné majstrovstvá, prípadne ste boli chlapcov povzbudiť priamo na štadióne?

Zdroj: Hashtag/Mirec
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame