Nielen diabol nosí Pradu: Cesta módneho giganta z Milána do celého sveta

Unsplash.com

#Značka známa nielen z módnych prehliadok a butikov, ale aj z filmu Diabol nosí Pradu, kde si úlohu panovačnej šéfky módneho časopisu strihla fantastická Meryl Streep. Ako sa však z malého butiku v Miláne dostala táto značka do celého sveta?

Svetoznáma módna značka vyšla po prvý raz na svetlo sveta v roku 1913, keď ju pod názvom Fratelli Prada založili v Miláne bratia Mario a Martino Prada. Zo začiatku sa firma zaoberala výrobou luxusných cestovných tašiek a topánok a veľmi skoro si ju obľúbila talianska šľachta, vďaka čomu sa stala hlavným dodávateľom na kráľovský dvor. V tom čase najviac využívali mrožiu kožu, ktorá kvôli svojej váhe nebola na cestovanie praktická.

Ženy nepatria do obchodu

O skutočný rozruch okolo značky sa však postarala až Mariova vnučka Miuccia Prada v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Obrovským paradoxom je, že samotný zakladateľ sa snažil zamedziť ženám vo svojej rodine, aby sa stali súčasťou firmy, pretože neveril, že by ženy mohli patriť do obchodovania. Dokonca ženám z rodiny zakazoval vstup do firmy. Vedenie podniku Miuccia nakoniec nechala svojmu manželovi, aby sa ona mohla naplno venovať navrhovaniu kolekcií.

Z Milána do celého sveta

Druhý obchod v Miláne otvorili až 80 rokov po vzniku značky, no už v oveľa modernejšom šate. Kolekcia čiernych nylonových kabeliek, o ktoré predtým nebol až taký záujem, sa o rok neskôr výrazne zapísala do módneho sveta. Butiky značky Prada sa postupne začali šíriť do celej Európy. V roku 1985 predstavili klasické Prada kabelky, ktoré sa v momente stali obrovskou senzáciou. Neskôr sa fanúšikovia módy dočkali dámskej kolekcie šiat so zníženým pásom a úzkym opaskom.

Na najväčšiu slávu si módny dom Prada musel počkať až do deväťdesiatych rokov, kedy vytvorili aj novú značku Miu Miu pomenovanú podľa Miucciinej prezývky. Zamerali sa v nej na mladších zákazníkov a najmä na celebrity. O čosi neskôr sa svojej módy dočkali aj páni a značka tiež predviedla niekoľko parfumov. Dnes už nájdeme okolo 250 obchodov značky Prada po celom svete.

Odporúčame