#Doba, kedy sa stálo v rade na pomaranče žije už len v spomienkach tých skôr narodených. Podľa najnovších informácií by sa však mohla čoskoro vrátiť. Absencia čerstvej pomarančovej šťavy môže byť realitou pre každého obyvateľa Európy. Ak si milovníkom rôznych citrusov a výrobkov z nich, možno si ich za pár rokov nebudeš môcť dopriať…
Koniec obľúbeného ovocia
Za možným zánikom citrusových plodov stojí šíriaca sa choroba takzvaného zelenania citrusov. Podľa portálu The Conversation momentálne „úraduje“ v citrusových sadoch v Ázii, Amerike a v niektorých afrických krajinách.
Ako sa uvádza v článku na spomínanom portáli, svetová produkcia citrusov narastá, no narastá aj šírenie tejto choroby, pričom ekonomické vplyvy sú drastické. V Brazílii klesla produkcia o pätinu, no na takej Floride klesla až o 90 %.
Baktéria ohrozuje predaj plodov
Spomínaná choroba, ktorej názov je huanglongbing, môže za šírenie baktérie Candidatus Liberibacter. Tá sa ľahko rozmnožuje prostredníctvom lyka, ktoré v citrusovníkoch vedie miazgu a živiny. Nákaza sa šíri pomerne rýchlo a funguje na princípe blokovania prietoku v „cievach“ stromu.
Nedostatočne vyživené rastliny teda nedokážu produkovať dostatok fotosyntézy, v dôsledku čoho nastáva vnútorné poškodenie stromu. To sa prejavuje žltými škvrnami na listoch, deformáciou plodov, kvôli čomu sú citrusy nepredajné. O roznášanie tohto ochorenia môže malý okrídlený hmyz, ktorý je podobný voškám. Živí sa šťavou z rastlín, čo spôsobuje ľahké šírenie nákazy. Európe sa zatiaľ choroba vyhýba, avšak v oblasti Stredomoria sa prvé prípady objavili pred 10 rokmi.
Aké je riešenie?
Najväčším problémom je, že doposiaľ neexistuje žiadne účinné riešenie – napadnutý strom nie je možné nijako zachrániť. Pestovatelia vynakladajú nemalé financie a úsilie na to, aby našli účinnú obranu, no zatiaľ žiaden z testovaných postrekov, ktorý by dokázal túto pliagu zničiť, nepoznajú.
Dobrou správou je, že už teraz na svete existujú niektoré odrody, ktoré sú voči nákaze imúnne a je možné, že experimentálnym krížením vzniknú nové hybridné odrody. Ak by sa niečo také pestovateľom podarilo, bude to trvať aj niekoľko rokov. Celý proces by mohlo skomplikovať potrebné „deratizovanie“ sadov, čo by mohlo na farmárov pôsobiť až likvidačne.
Zdieľať na