Nezameniteľný humor či ikonický hlas: Jiří Lábus nám povedal o svojich začiatkoch, Simpsonovci majú podľa neho stále úroveň

Zdroj: Studio Ypsilon

#Málokto má také šťastie, že už ako päťročný vie, čo chce v živote robiť a svoj sen navyše dotiahne do zdarného konca. Úspešný český herec Jiří Lábus k takým patrí. Svedčí o tom aj ďalšie významné ocenenie Hercova misia, ktoré si v piatok prevezme v Košiciach.

Vyrastal bez televízora

Rodičia kúpili do obývačky televízor, až keď mal Jiří Lábus osemnásť. Dovtedy si hravo vystačil s knihami a rozhlasovými hrami. „Pravidelne som si kupoval rozprávkové hry pre bábkové divadlo a doma som sa hral, že som rozhlasový herec. Predčítal som ich do hrnca, aby to lepšie znelo. Striedal som hlasy čertov, čarodejníc aj princezien. Takto som získal vzťah k dabingu a k audionahrávkam,“ zaspomínal si pre Hashtag.sk v košickom Kulturparku.

Košice sú momentálne hlavným mestom filmu: Art Film Fest ponúkol počas prvých dní skvelý program

Za filmami chodieval do kín v okolí pražských Vinohradov, fascinovali ho aj filmové plagáty, ktoré si často prekresloval do notesa. Hoci jeho otec je architekt a mama zdravotná sestra, hereckú profesiu sa mu nesnažili vyhovoriť. „Hovorili: Jindřiško, hlavne nech si v živote šťastný. A ja sa považujem za šťastného človeka.“

Zdroj: Art Film Fest

Podceňované komédie

Od počiatku na seba upozornil výrazným komediálnym talentom, no počas kariéry neraz dokázal, že je aj skvelý herec charakterových úloh. Je známou tvárou z televíznych programov ako Arabela a Možná přijde i kouzelník (s Oldřichom Kaiserom), zahral si vo filmoch Páni kluci, Amerika (Český lev 1997), Čert ví proč, Všichni moji blízcí, Eliška má ráda divočinu, Kluci z hor, alebo Hmyz, za ktorý bol tento rok nominovaný na Českého leva. „Myslím, že hrať v komédii je najťažšie. A vôbec napísať dobrú filmovú komédiu je náročné, to dnes už málokto vie. Pritom komédie sú dosť podceňované. Aj na festivaloch zväčša vyhrávajú veľké drámy a na komédie sa zabúda,“ povedal v košickom Kulturparku, kde sa zamýšľal aj nad otázkou, prečo kvalitných komédií a dobrého humoru v dnešnej dobe ubúda.

Film, ktorý preniká do hlbín mozgu: Art Film Fest približuje hororový lekársky zákrok a ďalšie príbehy inšpirované skutočnosťou

„Napísať dobrý skeč je umenie, myslím, že na školách sa dnes niečomu podobnému vôbec nevenujú. Môže za to aj samotná doba – prvorepublikové životné skúsenosti nám dali veľa podnetov,“ povedal pre Hashtag Lábus, ktorý s Oldřichom Kaiserom už roky pracuje na improvizovanom sitcome Tlučhořovi. Aj k mladej generácii však má obdiv. Upozorňuje napríklad na tvorbu Petra Kolečka, o ktorom sa aktuálne hovorí najmä v súvislosti s televíznym seriálom MOST!.

Hlas zo Simpsonovcov aj M*A*S*H-u

Jeho samotného dokážu rozosmiať najmä starí českí komici vrátane Járu Cimrmana, blízky mu je aj humor Simpsonovcov. Modrovlasú Marge po boku Martina Dejdara alias Barta Simpsona dabuje už vyše 26 rokov. „Bavím sa pritom, Simpsonovci majú aj po tých rokoch stále úroveň.“ Nápady na vlastné skeče do rozhlasového sitcomu zbiera najmä na ulici, v MHD a v obchodoch. Hovorí, že všade má oči a uši otvorené a veci, ktoré si takto všimne, sa mu neskôr vynárajú aj pri improvizácii. „Život je taký pestrý, vždy mi niečo napadne.“

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude na Art Film Feste súťažiť dvanásť snímok

Aktuálne stíha hrať v štyroch divadlách, tento rok majú premiéru štyri filmy, v ktorých si zahral, okrem toho stíha písať humorné skeče, dabovať aj nahrávať audioknihy. „Niekedy hrám aj 20 predstavení mesačne, k tomu ešte putovné divadlo. Keď robíte niečo, čo vás teší, tak do toho zo seba vložíte všetko. Už si však vyberám, čo budem robiť a čo nie. Občas si namiesto nového filmu radšej na záhrade prečítam knihu.“

Rumburak aj na Taiwane

Jiří Lábus je držiteľom Ceny Jaroslava Haška a Ceny televíznych divákov. Na Art Film Feste v Košiciach si v piatok popoludní prevezme ocenenie Hercova misia. Pri tejto príležitosti si zaspomínal aj na svoje najväčšie úlohy. Najviac ho tešilo účinkovanie v divadelných hrách A. P. Čechova, zahral si aj Shakespearovho Macbetha. Ikonickou je z jeho pohľadu postava čarodejníka Rumburaka v Arabele.

„Asi vďaka nemu ma poznajú diváci na celom svete, vysielal sa aj na Taiwane. Bol som celkom zvedavý, ako zniem v čínštine,“ hovorí Lábus, ktorý mal v čase, keď sa nakrúcala prvá séria, čerstvých 28. Z ocenenia na najväčšom slovenskom artfilmovom festivale má veľkú radosť. „Aj vďaka takýmto oceneniam mám pocit, že to, čo robím, nie je nadarmo,“ dodal obľúbený český herec.

Zdroj: Art Film Fest, hashtag.sk
Odporúčame