Nezabúdaj na slušnosť: Návyky, ktoré by si mal osvojiť každý, kto cestuje v hromadnej doprave

Photo by JC Gellidon on Unsplash

#Nie každý má to šťastie, aby sa do školy či do práce vozil vo vlastnom aute. Na druhej strane v MHD-čke ti určite nehrozí nuda. Zažiješ v nej nielen všehochuť vôní a pachov, no môžeš aj stretnúť ľudí, ktorí ti jednoznačne rozšíria obzory. Netreba zabúdať aj na ekologický aspekt verejnej dopravy.

Ak sa (ne)dobrovoľne natrepeš do preplneného autobusu, určite tak zaťažíš životné prostredie menej, ako keby si sa vyvážal sám v aute. Vo verejnej doprave však taktiež platia určité pravidlá slušného správania. Toto sú tie najdôležitejšie z nich. Ruku na srdce, dodržiavaš všetky?

#1 Pekne za sebou

Photo by bruce mars on Unsplash

Pri nástupe do prostriedku verejnej dopravy by malo platiť zlaté pravidlo. Tí, ktorí prišli skôr, by mali do autobusu nastúpiť ako prví (s výnimkou majiteľov rezervovaných sedadiel). Netreba sa pretláčať cez ostatných ľudí, akoby išlo o život. Kto prv príde, ten prv melie. Alebo obsadí voľné sedadlo.

#2 Batoh nie je zbraň

Ak sa ti už podarilo dostať do autobusu, no neušlo sa ti voľné miesto, skús byť aspoň trošku ohľaduplnejší na ostatných. Tvoj batoh by sa nemal zmeniť na zbraň hromadného ničenia. Preto si ho daj z chrbta dole. Okolostojaci budú mať hneď o pár centimetrov miesta navyše.

#3 Zabudni na dlhé rozhovory

Photo by Charisse Kenion on Unsplash

Niektoré cesty naprieč republikou sa ti navždy zapíšu do pamäte. Nezabudnem, ako som raz cestovala z Oravy do Nitry, pričom som mala šťastie na pani, ktorá celú cestu telefonovala so susedkou. Ich hovor trval štyri hodiny. Dúfala som, že sa jednej alebo druhej konečne vybije baterka. Bohužiaľ sa tak nestalo. To, že to bolo fakt otravné ti asi netreba zdôrazňovať. Preto si v „buse“ radšej vybavuj len nevyhnutné hovory.

#4 Keď menej je viac

Ak cestuješ verejnou dopravou, nezabudni na osobnú hygienu. V horúcom počasí si dopraj aspoň rýchlu sprchu, pretože žiaden spolucestujúci sa nepoteší, ak bude musieť čuchať tvoje prepotené pazuchy. Svoju vôňu môžeš síce podčiarknuť kvapkou dobrého parfumu, no ani s ním to netreba preháňať. Nie je nič horšie, ako keď vedľa teba sedí celá drogéria.

#5 Klobásy a iné chuťovky radšej nechaj doma

Photo by Phil Hearing on Unsplash

Každého občas prepadne hlad. Ak máš v autobuse či vlaku stráviť nejakú tú hodinku, dobre padne niečo pod zub. Skús si však so sebou zbaliť takú desiatu, ktorá nebude obťažovať ostatných. Preto klobásy, olomoucké syrečky či tresku radšej nechaj v chladničke. Zober si so sebou radšej ľahkú tyčinku či ovocie. Svojim výberom tak nebudeš obťažovať ostatných.

#6 Vieš, komu máš dať prednosť

Toto len tak v skratke, pretože dúfame, že to vie každý z nás. Uvoľníme miesto starším ľuďom, invalidom, tehotným ženám či mamičkám s malými deťmi. Ak sa budeš tváriť, že ich nevidíš, veľa to vypovie o tvojom skutočnom charaktere.

#7 Nečum susedovi do mobilu

Photo by Hugh Han on Unsplash

Aj keď je to veľmi lákavé. Čo tam asi tak pozerá? Ľahko nám ujde zrak, no v tomto prípade by sme mali rešpektovať súkromie druhého človeka. Ani nám by to nebolo príjemné, keby si niekto cudzí prečítal našu konverzáciu.

Zdroj: brightside.me
Odporúčame