Nevieš sa dokopať k povinnostiam? Táto skvelá pomôcka opäť naštartuje tvoju produktivitu

Photo by Carl Heyerdahl on Unsplash

#Máš pred sebou kopec povinností? Tak v tom prípade asi aj ty poznáš staré známe (a najmä neúprosné) pravidlo. Čím viac úloh máme pred sebou, tým na ne máme menšiu chuť. Ak aj ty miesto toho, aby si sa pustil do písania práce, bezcieľne surfuješ na webe, skús vyskúšať koncept Fika. Asi si o ňom v živote nepočul. No možno práve toto švédske slovíčko ti môže zachrániť kožu. Alebo zadok.

Švédi veľmi radi vymýšľajú netradičné mená veciam, ktoré pozná každý z nás. Avšak málokomu napadlo dávať mená (naoko) všedným činnostiam. O fenoméne hygge, ktorý ti umožní vychutnať si oddych, si môžeš prečítať v tomto článku. Dnes ti predstavíme mierne iný koncept, ktorý ti pomôže naštartovať sa. Je to koncept Fika, ktorý ti pomôže nakopnúť produktivitu.

Keď prestávka nie je len obyčajnou prestávkou

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Koncept Fika predstavuje akúsi slovnú hračku. Je odvodené zo švédskeho slova kaffe. A áno, znamená kávičku. Presnejšie povedané kvalitnú prestávku na kávičku, ktorú si dokážete naplno vychutnať. A čo to má spoločné s produktivitou? Podľa odborníkov viac než dosť. Tým, že si dopraješ skutočný relax, dokážeš sa následne viac ponoriť do plnenia svojich pracovných povinností. A to je hlavné. Pretože čistá hlava je základ.

Fika však nie je obyčajné kávičkovanie. Ako každý koncept, aj Fika má svoje pravidlá. Do procesu jej vychutnávania a prípadne nejakého sladkého zákuska sa musíš celý ponoriť. Bez ohľadu na to, čo sa deje, sa musíš odstrihnúť od pracovných povinností. To znamená žiaden mobil či internet. Len káva, koláč a ľudia, s ktorými sa cítiš naozaj príjemne. Znie to až príliš jednoducho? Tak vedz, že pre mnohých je to poriadna výzva.

Nevieme skutočne oddychovať

Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Aj keď sa snažíme vychutnať si pekné chvíle, často sme hlavou úplne inde. Aj pri káve myslíme na pracovný kolotoč a neraz počúvame negatívne myšlienky, ktoré nám neustále pripomínajú všetko, čo sme nestihli urobiť. Ak však nedáme pozornosť tomuto hlasu v hlave, systém poľaví. A nám sa bude nielen dýchať, ale i pracovať oveľa ľahšie.

Tento (ne)známy koncept sa určite oplatí aplikovať do bežného života. Preto paradoxne práve v čase najväčšieho zhonu skús aspoň na chvíľu zabudnúť na pracovné povinnosti a vychutnaj si čas pri káve či čaji. To najdôležitejšie je, aby si si doprial úplný relax. Ak to dokážeš, tvoja myseľ ťa prekvapí naštartovanou produktivitou. A to je podľa mňa hlavný dôvod, prečo sa Fiku oplatí vyskúšať.

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame