#Minúty strávené na internete ubiehajú ako šialené. Každý z nás to pozná na svojej koži. Miesto toho, aby sme sa konečne pustili do niečo zmysluplného, pozeráme si vtipné videá na YouTube, zisťujeme čo je nové na sociálnych sieťach, alebo sa začítame do článkov, ktoré nič nemajú spoločné s našimi povinnosťami. Tie neustále odkladáme na dobu neurčitú. Zdá sa ti tento scenár známy? Vedz že nie si sám. Dnes ti ukážeme, ako zbytočne nemrhať časom strávenom na webe.
Na druhej strane, keby si sa bezcieľne netúlal po rôznych stránkach, pravdepodobne by si ani nenatrafil na tento článok, však?
Mrhanie časom vedie k frustrácii
A to je hlavný dôvod, prečo sa treba zaoberať aj touto problematikou. Nestíhame väčšinou vtedy, keď robíme menej vecí, akoby sme mali. Paradoxne, čím viac robíme, skutočne robíme, tým viac vecí stihneme. Svoj boj s neustálym mrhaním časom na internete môžeš vyhrať viacerými spôsobmi. Toto sú najefektívnejšie tipy, ktoré ti pomôžu venovať sa tomu, čo je skutočne dôležité:
Zablokuj to, čo sa dá
Určite máš aj ty obľúbené stránky, ktoré navštevuješ najčastejšie. Väčšinu na ne aj tak chodíš automaticky. Toto je niečo, čo sa musíš jednoducho odnaučiť. K dispozícii je viacero programov a aplikácií, ktoré ti v tom pomôžu. Môžeš vyskúšať napríklad aplikáciu Cold Turkey. Základná verzia je zadarmo. Pomocou nej si môžeš zablokovať na určitý čas vybrané stránky, ktoré ťa budú pokúšať. A tebe neostane nič iné, než skutočne začať pracovať.
Sleduj si čas
Možno nemáš pocit, že čas na internete mrháš na zbytočnosti. Či je to naozaj tak, si môžeš overiť pomocou aplikácie zamerané na time-tracking, teda na sledovanie času stráveného na webe. Opäť máš na výber viacero pomocníkov. Veľmi obľúbenou je aplikácia Streaks. Tá aj mňa raz-dva vyviedla z obrazu. Snáď aj tebe pomôže rozumne vynakladať s časom stráveným na webe.
Zadováž si pracovný notebook
Nemusí byť vôbec „nadupaný.“ Ak ho potrebuješ len na písanie seminárnych prác, nemusí ťa ohurovať dokonalou grafikou. Dôležitý je zámer. Keď naňho siahneš, mal by si byť vedomý, že je čas na prácu, nie na zbytočnosti. Ak nemáš takúto možnosť, pridaj si používateľské konto, ktoré budeš používať len na pracovné účely. Taktiež by to malo mať svoj zmysel.
Pozor aj na emaily
Emailová komunikácia je pre mnohých z nás základom pracovnej či štúdijnej komunikácie. S kontrolovaním emailov to však netreba preháňať. Aj tu platí: „Menej je viac.“ Ak si miesto toho, aby si sa pustil do dôležitej práce, radšej pre istotu kontroluješ emailovú schránku, raz-dva zistíš, že na nej stráviš oveľa viac času, než si mal v pláne. Emaily stačí kontrolovať maximálne 3-krát denne. Ihneď odpisuj len na veci, ktoré horia. Na koncept odpovedí, ktoré vyžadujú dlhšiu čas a pozornosť si vymedz špeciálny čas. Kontrolovať emaily každú chvíľku však skutočne nemá zmysel.
Vypni si notifikácie
Len čo zapneš internetový prehliadač, vysype sa na teba hŕba notifikácii. A tie teda vedia poriadne odlákať pozornosť od toho podstatného. Ak chceš vedieť, čo je nové, alebo prečítať si články, ktoré ťa zaujímajú, urob to počas prestávky. Tá by nemala trvať viac než 15-minút. Po dlhšej dobe sa ti bude k povinnostiam vracať oveľa ťažšie.
A teraz naspäť do práce!
Zdieľať na