Neposielaj peniaze hore komínom: Toto je 6 vecí, za ktoré na vysokej platíš absolútne zbytočne

Photo by Matt Ragland on Unsplash

#Vysoká škola je akousi medzizástavkou medzi strednou školou a skutočným životom. Pomaly, ale isto sa učíš chodiť po tenkom ľade. Z vreckového, ktoré sa skladalo len z pár desiatok eur mesačne, začínaš hospodáriť s väčším objemom peňazí. Prvé brigády, či dokonca seriózna práca popri štúdiu, konečne priniesli zaslúženú finančnú odmenu.

Zarobené peniaze síce môžu byť synonymom určitej slobody, avšak aj s nimi sa treba naučiť hospodáriť. Toto je podľa finančných expertov 6 najväčších zbytočností, na ktoré míňame peniaze počas vysokej školy.

#1 Kopec zbytočného oblečenia

Photo by Daniel von Appen on Unsplash

Obchodníci útočia na naše peňaženky množstvom zliav. Ak im chceš odolať, musíš mať fakt pevný charakter. Preto si napíš na papier zoznam vecí, ktoré naozaj potrebuješ. Na ostatné sa vykašli. Mysli na to, že väčšinu módnych kúskov, za ktoré vyhodíš posledné peniaze, si oblečieš len párkrát. Ak už chceš silou-mocou nakupovať, skús využiť to, že si študent. Mnohé obchody pre študentov ponúkajú obrovské zľavy. To by bola škoda nevyužiť, čo povieš?

#2 Každodenná kávička z kaviarne

Photo by Robert Nelson on Unsplash

Za espresso z mliekom dáš v kaviarni približne 2 eurá. Teda v prípade, že nie si žgrloš a čašníkovi necháš drobné sprepitné. No ak si kávičku z kaviarne dopraješ každý deň, za mesiac tam necháš 60 eur. To už je dosť vysoká suma za kávu. Skús zo spolubývajúcimi radšej investovať do lacnejšieho kávovaru.

#3 Auto, ktoré (ne)potrebuješ

Photo by The Nigmatic on Unsplash

Nečakať ráno v daždi na zástavke, kým príde preplnený autobus, nie je lákavá predstava. Preto sa mnohí pozerajú po vlastnom autíčku. Ale ak ho skutočne nepotrebuješ, nechaj si túto väčšiu investíciu až po vysokej škole. Počas vysokej môže byť auto neraz pre študenta zbytočným luxusom. Jeho oprava, poistky a pohonné hmoty stoja naozaj nemalé peniaze.

#4 Stravovanie mimo internátu

Photo by Allison Shaw on Unsplash

Aj ty rád chodíš na „menučko?“ Ak áno, skús každodenné stravovanie mimo internátu zredukovať na minimum. Aj keď menu je lacné a naješ sa za pár eur, spoločné varenie so spolubývajúcimi ťa vyjde predsa len lacnejšie. Okrem toho si pri varení môžete užiť kopec zábavy. Kto aspoň raz skúšal variť v tiesnivých podmienkach internátu, ten určite vie, o čom je reč.

#5 Nevyužité vstupy zadarmo

Photo by gilber franco on Unsplash

Študentské časy ti umožňujú užívať si množstvo kultúrnych akcií úplne zadarmo. Škoda len, že množstvo študentov ich nevyužije. No ty to môžeš ešte stále napraviť. Stačí sa len popozerať a určite objavíš niečo, čo stojí za pozornosť.

#6 Nesleduješ zľavy v potravinách

Photo by Joshua Rawson-Harris on Unsplash

Sledovať akciové letáky nemusí byť doménou len dôchodcov. Honba za lepšiu cenu potravín či drogérie nemusí byť tvojím hlavným životným poslaním, no ak chceš kúpiť niečo drahšie, určite sa ti oplatí sledovať rozdielnu cenu v obchodoch. Mesačne tak môžeš ušetriť desiatky eur.

Zdroj: thisisinsider.com
Odporúčame