NÁZOR Prečo majú ženy strach zo záväzku? Lásku je ťažké pripustiť si aj napriek tomu, že hľadáme životných partnerov

dvojica západ slnka

Prečo majú ženy a dievčatá problém zaviazať sa? (Zdroj: Unsplash/travis-grossen)

#Keď sme my ženy mladé, prežívame našu prvú dobrodružnú lásku aj sklamania. Sme slobodné, randíme cez online zoznamky, socializujeme sa. Experimentujeme a testujeme, sme silné a nezávislé. V určitom okamihu väčšina z nás v živote dospeje do bodu, keď si položíme otázku: „Kde je ten človek, ktorého hľadáme teraz, keď sme konečne pripravené zaviazať sa?“

Zaviazať sa alebo nie? Priority v živote

Väčšina z nás je stále dezorientovaná napriek všetkým slobodám, alebo práve kvôli nim. Hľadáme partnera a veľkú lásku, no často skončíme iba pri akomsi polovičnom vzťahu. Práca, kariéra, priania, ciele, užívanie si života – veľa vecí je pre nás dôležitých. Otázka našich súčasných životných podmienok je to, aké dôležité je pre nás pevné puto. Žiadosť po ňom sa zrazu stáva čoraz väčšou. Nielen kvôli túžbe mať deti, ale preto, že z „ponuky“ sa rýchlo vytráca mnoho zaujímavých a vhodných partnerov, ktorí vstupujú do pevných vzťahov a zakladajú si rodinu.

Keď príde panika, pýtame sa, kde je ten partner na celý život, ktorý sa nebojí záväzkov? Keď sme konečne pripravené zaviazať sa a chceme mať po svojom boku toho jedného človeka, s ktorým si dokážeme predstaviť viac? Spoločný život, manželstvo, rodinu – proste všetko? A tu prichádza problém. Vhodný partner, ktorý je schopný mať záväzný vzťah, nám na dvere nezaklope.

pár sa drží za ruku
Nájsť toho pravého je nakoniec väčší problém ako sme si mysleli (Unsplash/brooke-cagle)

Strach zo záväzku a obavy z ublíženia

Nie každý, kto často strieda partnerov nedokáže nadviazať vzťah. Tak ako nie každý, kto žije so svojím partnerom desať rokov, je majstrom v umení mať vzťah. Možno sme sa stali vyberavejšími, chceme si najskôr užiť a nazbierať skúsenosti než sa zaviažeme. Je chyba v nás? Určite nie. Ak je niekto slobodný, môže to mať veľa dôvodov. Prečo sa teda bojíme záväzkov?

Fenomén strachu zo záväzku a pripútania sa, prišiel aj do sveta žien. Aj keď slobodné ženy nemusia byť osamelé, skutočne dobrý vzťah sa často jednoducho nezrealizuje. Prečo? Mnoho z nich malo zlé skúsenosti a jednoducho sa boja, že im niekto znova ublíži. A tak už viac nemajú záujem blízky vzťah a vedú skôr voľné, neformálne vzťahy, z ktorých môžu opäť rýchlo uniknúť. Potom sú tu tie, ktoré veria, že vždy skončia s tými nesprávnymi. Inštinktívne si vyberajú partnerov, ktorí im zaručene neurobia radosť.

Niekedy môžeme sami trpieť strachom z pripútanosti a obávame sa, že nás vzťahy budú obmedzovať. „Beriem si to, čo chcem, dávam len vtedy, keď chcem a čo chcem. Len bez záväzkov.“ Nechceme preberať zodpovednosť za vzťah a takto úzke puto, predsa fungovať nemôže.

Hľadanie perfektného partnera

Taktiež sa stáva že sa zaradíme do okruhu idealistov, ktorí hľadajú partnera na celý život. Takého, ktorý je úplne dokonalý. Takého, ktorého by sme si dokázali vyformovať podľa vlastných predstáv. Dámy poviem vám rovno – nemožné.

Príčiny skutočného strachu zo záväzkov a vzťahov sú väčšinou zakorenené v našom detstve. Puto s našou matkou je zvyčajne základom pre všetky ďalšie vzťahy. Matka, ktorá neprejavovala city môže spôsobiť problémy, tak ako aj matka, ktorá svojou láskou svoje deti zahltí. Čo môže mať následky v neskoršom partnerstve. Budeme sebecké, nenaučíme sa starať sa o iných a obetovať sa.

Sebapoznanie je základ

Každý, kto sa bojí záväzku alebo má problém s blízkosťou, si môže definovať a žiť svoje partnerstvo podľa seba. Predpokladom, samozrejme, je, aby boli obaja spokojní. Ak je takýto nezáväzný vzťah v poriadku pre oboch, môže to dopadnúť dobre. Avšak všetko môže byt‘ úplne inak, keď sa zmenia priority jedného z nich.

Jediným spôsobom, ako môžu ľudia so strachom čeliť svojmu problému je prelomenie vzorcov vzťahov rozpoznaním a zmenou vlastného správania a zmýšľania. Každý, kto túži po pevnom vzťahu a zároveň trpí strachom zo záväzkov, sa musí podujať malej sebaanalýze, možno aj profesionálnemu poradcovi.

pár leží
Dôležité je najmä poznať sám seba (Zdroj: Unsplash/neonbrand)

Zoznamky a ilúzia dokonalého vzťahu

Moderný spôsob komunikácie, väčšinou ľuďom, ktorí sa boja záväzkov, vyhovuje. Namiesto telefonátu textová správa, namiesto schôdzky fotka, namiesto skutočnej blízkosti „lajk“ na sociálnych sieťach. To vytvára pseudo-blízkosť. Ani fotky na sociálnych sieťach nie sú veľmi nápomocné alebo vhodné. Dokonalé telá, divoký milostný život, veľká láska. Toto všetko bdivujeme a snažíme sa napodobniť v našom skutočnom živote. Naše nároky sú skreslené, peniaze a vzhľad sú príliš dôležité.

Mnohým ľuďom spôsobuje problémy prechod zo zaľúbenosti ku každodennému životu a rutine. No nevzniká pravá láska práve v bežnom, každodennom živote? Pri rozhovoroch medzi sebou, pri všetkých konfliktoch a problémoch?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame