NÁZOR Pomaly zabúdame, na čo nám slúžia nohy: Pohyb sme takmer úplne vytesnili z nášho života

Photo by Marc A. Sporys on Unsplash

#Skús sa len tak v čase prázdnin či voľného víkendu prejsť po bežnom sídlisku. Asi si nič nezvyčajné na ňom nevšimneš. A o to práve ide. Chýbajú detiská, ktoré si urobili z parkoviska ihrisko, skákali cez gumu alebo premieňali chodníky na umelecké výtvory. Sem-tam síce zbadáš niekoho na skateboarde, bicykli či kolieskových korčuliach, no to je tak všetko.

Avšak obchodné centrá či kiná sú plné ľudí, ktorí urobia všetko preto, aby nemuseli spraviť ani krok navyše. Aj ty zaparkuješ autom v podzemnej garáži a výťah si privoláš aj na prvé poschodie? Ak áno, tak najmä pre teba je určený dnešný názor.

Ako z rozprávky

Minule som po dlhšom čase videla rozprávku WALL-E. Príbeh osamelého robota síce vznikol pred jedenástimi rokmi, no stále v sebe nesie pre ľudstvo aktuálny odkaz. Nielen o tom, že znečisťujeme planétu a absolútne kašleme na budúce generácie. Mňa na ňom tentoraz zaujala úplne iná stránka.

Na vesmírnej lodi žili ľudia, plne oddaní virtuálnej realite. Všetko za nich robila technika a oni zabudli, že kedysi vedeli chodiť. Všetci trpeli výraznou obezitou a živili sa výlučne fast foodom. Nezdá sa ti tento scenár povedomý? Až desivo pripomína to, čo sa deje v dnešnom svete.

Rodičia už nemajú na koho kričať z okna

Nechcem spomínať na staré dobré časy, pretože aj tie, rovnako ako každá doba, mali množstvo nedostatkov, ktoré by sa nemali už nikdy zopakovať. No možno sa aj tebe v mysli vybaví doba, keď si prišiel zo školy. Hodil si tašku do kúta a išiel si za partiou skúmať svet. Nie ten virtuálny, ale ten, ku ktorému dochádza všade navôkol. Mama nám dala keks, jablko a chlieb s paštétou a večer na nás vyvolávala z okna. Dnes už rodičia nemajú na nikoho kričať. Dieťa hrajúce sa pred bytovkou patrí na zoznam vymierajúcich druhov.

Photo by Devin Avery on Unsplash

Absencia pohybu však nie je len problémom detí, ale všetkých nás. Auto vyťahujeme z auta aj kvôli pár metrom. Ak nemáš vodičák či auto, radšej zavoláš rodičom, akoby si si mal dopriať zdravotnú prechádzku. Teda, možno patríš medzi tie šťastnejšie výnimky, ktoré celkom nezanevreli na pohyb. Ak sa však nastavenie generácie k pohybu nezmení, čoskoro bude spoločnosť čeliť nielen estetickému problému obéznych dospelých, ale aj množstvu zdravotných komplikácií, ktoré idú ruka v ruke s nadváhou či nedostatkom pohybu.

Nechaj sa inšpirovať

Našťastie sú ľudia, ktorí dokážu inšpirovať ostatných. Instagram je plný influencerov. Ich cieľom nie je ľudí prvoplánovo šokovať, ale ktorí doslova vyťahujú ľudí do prírody. A práve vďaka ním mnohí zisťujú, že vyšliapať sa na kopec má svoje čaro. Kedysi boli naši predkovia nútení premiestňovať sa na veľké vzdialenosti, pretože nie všetko mali pod nosom. Vďaka tomu nemali problém s obezitou. Telo neoklameš. Ak sa nebudeš hýbať, raz-dva na to doplatíš.

https://www.instagram.com/p/Bwj-bguBudZ/

Aj ty sa môžeš rozhýbať. Ísť na túru, na bicykel, korčule či vyskúšať nejaký netradičný šport. Dôležité je, aby si sa „nerozbil“ hneď na začiatku. Nie je dôležité prejsť ihneď niekoľko kilometrov. Zapni si aplikáciu, ktorá ťa pochváli za prvotné úspechy, dovoľ jej, nech ti pripomína, že je načase rozhýbať si kosti. A najmä nezabúdaj, že si netreba dávať nereálne ciele. Pretože inak ťa veľmi rýchlo prejde motivácia.

Odporúčame