NÁZOR Nenávisť medzi Bratislavou a Košicami mizne: Ľudí po rokoch opäť spojil hokej

Unsplash/Alex Korolkoff

#Počas uplynulých majstrovstiev sveta v hokeji sa začali ozývať hlasy, že na tých najbližších, ktoré usporiada Slovensko, má naša reprezentácia hrať v Košiciach miesto očakávanej Bratislavy. Pre niektorých možno prekvapivý krok mohol vzbudiť celkom búrlivé reakcie. No nestalo sa tak. Znamená to, že Slovensko už trocha dospelo a celá tá vojna východ verzus západ skončila? Zdá sa, že roky po reprezentačných úspechoch nás trochu opäť spojil hokej.

Lepšia atmosféra

V anketách či reakciách na sociálnych sieťach sa v súvislosti s presunom reprezentácie do Košíc uvádzal hlavne jeden argument a to, že Bratislava ich mala v roku 2011, teraz prišiel čas východu. No to nie je jediným argumentom. Vezmite si aj iné športy. Nie, že by košický štadión počas ligových zápasoch praskal vo švíkoch, no dosť často sa stáva, že reprezentačné zápasy v menších mestách majú skrátka lepšiu atmosféru.

Napríklad taký futbal. Kvôli nevyhovujúcemu štadiónu sa už roky zápasy hrajú v Žiline alebo Trnave, ale aj iných mestách. No aj v menšom meradle sa to ukazuje ako logická voľba. Napríklad minulý rok som zažil hokejová majstrovstvá sveta do 18 rokov v Poprade a počas zápasu Slovenska s Kanadou bola atmosféra na nezaplatenie. Plno mali napríklad aj v Michalovciach, keď sa tam tento rok hrala príprava pred MS s Lotyšskom.

V Bratislave všetko po starom

A to je len športový aspekt. Ten hlavný je, že Bratislava si žiadne majstrovstvá ani nezaslúži. Napríklad vlaková stanica sa tam nestihla zrekonštruovať ani v roku 2011, namiesto toho sa na ňu na poslednú chvíľu lepili nevkusné plagáty a do podchodov v meste sa volali graffiti umelci, za normálnych okolností nepriatelia mestských stien.

V Košiciach si stanicu zrekonštruovať zvládli a aj keď sa tam výdatne mesto opravuje už nejaký čas, čisto subjektívne považujem pravdepodobnejšie, že to tam bude budúci rok vyzerať reprezentatívnejšie, ako vo večne improvizujúcej Bratislave, mimochodom, mojom rodnom meste. Škoda len, že tá diaľnica ešte hotová nie je…

Po rokoch spoločne

Bratislave inak neostanú prázdne ruky a ani tribúny. Dostane napríklad českých fanúšikov a tiež napríklad Rusko a Švédsko. Najmä poslední menovaní by mohli pripomenúť sympatických a rozjarených fanúšikov Fínska, ktorí sa zabývali v Bratislave v roku 2011.

Víťazom sú v tomto prípade, okrem Košíc, ktoré si reprezentáciu zaslúžili, najmä ľudia, ktorí pochopili, že kydať hnoj zo západu na východ a naopak nemá žiaden zmysel a sme predsa jednou krajinou, ktorá môže reprezentácii fandiť spoločne. A neboja sa to dať najavo. Zdá sa, že názorovo sme na tom po čase podobne na oboch stranách malého štátu.

Odporúčame