Navštívila som Južný aj Severný Cyprus: Aký je rozdiel medzi dvoma časťami rozdeleného ostrova?

Foto: unsplash.com

#Obdobie dovoleniek je tu. Ak sa pohrávaš s myšlienkou, že by si navštívil Cyprus a pri tom si natrafil na fakt, že sa delí na Južný a Severný, máme pre teba malú pomôcku, ktorá ti možno uľahčí rozhodovanie.

More a pláže

Tyrkysová voda, pieskové pláže, luxusné hotely a horúce počasie. Kvôli ostrovu lásky nemusíte cestovať do Karibiku. Aj tak by som začala opisovanie Severného Cypru.

O Severnom Cypruse sa hovorí ako o ostrove lásky. Povráva sa, že z morskej peny sa tu zrodila bohyňa Afrodita a voda je naozaj čarovná. Najmä v oblasti Bafra je biela až tyrkysová a na dno vidíte aj po niekoľkých metroch od brehu. Jemný piesok v kombinácií s týmto morom sú vskutku magické.

Foto: Marcela Zigová

A čo Južný Cyprus? More je tu rovnako pekné, rozdiel už nastáva pri plážach. Na Južnom Cypre je väčšina pláží verejná a tak to miestami vyzerá ako v Chorvátsku, kde má každý porozťahované pestrofarebné osušky. Na Južnom Cypre najmä v oblasti Limassol, môžeš natrafiť aj na tmavý piesok.

V tomto bode jednoznačne vyhráva Severný Cyprus so svojimi plážami v oblasti Bafra.

Foto: Marcela Zigová

Dostupnosť

Exotika je síce krásna a lákavá, avšak iba do toho momentu, kým nemáte za sebou dlhý let. Častokrát sa aj s prestupmi tento čas pohybuje v rozpätí od 12-20 hodín. Navyše si k tomu treba pripočítať fakt, že z Bratislavy sa na takéto miesta nedostanete, čomu treba venovať ďalší čas cesty na letisko.

Severný či Južný Cyprus má neskutočnú výhodu. Letí sa tam z nášho hlavného letiska alebo z Viedne a za približne 3 hodiny ste na mieste. Problém nastáva pri Severnom Cypre, vzhľadom k tomu, že túto krajinu EÚ oficiálne neuznáva. Na výber sú dve možnosti cestovania a to buď priamy let a dlhší transfer do hotelov, alebo krátke medzipristátie v Turecku, ktoré trvá približne 30 minút.

Foto: unsplash.com

Ceny

Je rozdiel v cene medzi Južným a Severným Cyprusom? Nuž, záleží od zvoleného hotela a ponúkaných služieb. Severný Cyprus, ktorý uznáva Turecká republika, je typickým odrazom ich preslávených a kvalitných služieb a tomu zodpovedajú aj ceny. Južný Cyprus, ktorý je zrkadlom Grécka, je dostupnejší aj pre ľudí, ktorí chcú cestovať za nižšie ceny. Za zmienku stojí napríklad Atlantica Sancta Napa, ktorý je priamo v centre diania a je vhodný najmä pre mladých ľudí. Konkrétnu cenu sa dozvieš napríklad v cestovnej kancelárii TUI ReiseCenter.

Foto: Marcela Zigová

Kultúra

Značné odlišnosti možno vidieť hneď po prekročení hraní, aj keď to nemožno úplne zovšeobecniť. O Grékoch (Južný Cyprus) sa hovorí ako o pohoďákoch, naopak Turci (Severný Cyprus) sú temperamentní vyjednávači a obchodníci.

Doklady

Na severný  Cyprus je nutné cestovať s platným cestovným pasom, nestačí iba občiansky preukaz. S tým vás pustia len do gréckej časti, napriek tomu odporúčame aj tu mať pas.

Pomoc

Najväčší rozdiel medzi Južným a Severným Cyprusom je ten, že Severný nie je uznaný Európskou úniou. To znamená, že v prípade potreby sa nemáte na koho obrátiť, pretože Slovenská republika nemá na Severnom Cypre svoje veľvyslanectvo či konzulát. Najbližší sa nachádza na Južnom Cypre, na ktorom platia rovnaké „pravidlá“ ako v iných miestach EÚ.

Foto: Marcela Zigová

Je na tebe, pre ktorú možnosť sa rozhodneš. Vzhľadom k tomu, že ja som navštívila obe miesta, môžem povedať, že mne sa viac páčilo na Severnom Cypre, avšak bezpečnejšie som sa cítila na Južnom. V prípade, že budeš cestovať na Cyprus, nezabudni sa podeliť s nami o tvoje fotografie aj na našom Instagrame. Stačí, ak si pod fotografiu uvedieš #cestujemshashtagom.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame