NÁZOR Najnovší trend sú ofejkované vianoce: Luxus, prestíž a závisť na počkanie, skutočnosť je ale iná

unsplash.com

#Azda ešte nikdy nebol svet viac povrchným a materiálnym miestom, ako dnes. Sociálne siete priniesli so sebou mnoho dobrého, ale na druhej strane spôsobili katastrofálnu revolúciu v ľuďoch a ich pocitoch.

Nielen Vianoce sú časom, keď chceme zapôsobiť na ostatných ľudí. Deje sa to počas celého roka. Vtedy sa chceme pred kamarátmi, spolužiakmi, cudzími či dokonca aj tými, ktorých nemáme celkom radi, pochváliť. Ľudia chcú ukázať, čo všetko majú. Chcú, aby im bolo závidené a to aj napriek tomu, že danú vec nevlastnia. Alebo na to ani nemajú.

Nebolo tomu tak dávno, čo sme sa naháňali po obchodoch s tým, aby sme našim blízkym nakúpili darčeky, ktoré si nájdu pod vianočným stromčekom a ktoré im vyčaria úsmev na tvári. Slováci sú ochotní do darčekov investovať stále viac a viac peňazí. V kútiku duše mnoho z nás tajne dúfa, že bolo myslené i na nich a tiež si nájdu pod „jedličkou“ niečo milé a pekné.

unsplash.com

Na prvý pohľad sa vám zdá, že ste si pod stromčekom našli veľa darčekov, ktoré vás aj naozaj potešili. Aké úžasné! Srdce vám zaleje príjemný a vďačný pocit. Potom ale otvoríte Instagram a tam zrazu začnú vyskakovať fotografie, kde sa ľudia chvália najnovším iPhonom, poukazom na exotickú dovolenku, veľkým boxom ruží. Alebo majú nafotený vianočný stromček a pod ním sa vynímajú škatuľky s názvami a logami svetoznámych značiek.

Priznajte sa každý sám pred sebou, nepohne to s vami? Keď porovnáte takto nastajlované fotografie a vaše darčeky, ktoré sú síce darované s láskou, no ide o ponožky či papuče, zahoríte štipkou závisti. A o to tu ide.

Pýtate sa, odkiaľ tí ľudia na to berú peniaze? Odpoveď je naozaj celkom jednoduchá. Najnovším módnym trendom je ofejkovať nielen Vianoce, ale v podstate celý svet. Častokrát sú tieto fotografie stiahnuté z fotobaniek, ukradnuté z iných profilov, alebo sa vaša spolužiačka či známy fotí napríklad s prázdnou krabičkou. Usmievate sa nad tým? Celkom bežná vec.

Začalo to fungovať v Rusku a rozmáha sa to do celého sveta. Začína fungovať biznis, ktorý vám danú vec alebo škatuľku prenajme za celkom smiešnu sumu. Aspoň v porovnaní  s tým, koľko stojí daná vec v skutočnosti. Napríklad spoločnosť Privatejetstudio sa zaoberá tým, že prenajíma priestor luxusného lietadla. Vy si urobíte fotografie, instastories a wualá, sociálny status je na svete. Čo po tom, že danú vec nemáte alebo nevlastníte.

Oveľa smutnejšie a na Slovensku viac rozšírené je však to, že ľudia si stoj čo stoj musia dopriať pod stromčekom luxusnú nádielku, pre ktorú sa častokrát neváhajú ani zadĺžiť. Len aby sa ukázali. Čo po tom, že rodičia makajú od nevidím do nevidím v práci len kvôli tomu, aby ich dieťa mala mobil s jabĺčkom? Čo tam po tom, že nie je čo úst, keď pred známymi sa môžeme chváliť tým, aký bol tento rok Ježiško štedrý. Desivé, márnotratné, falošné, umelé a povrchné.

Ešte stále sa smutne pozeráte na svoje s láskou darované papuče, sveter či drogériu od rodičov a na luxus na sociálnej sieti? Smutne sa môžete pozerať i naďalej, ale v opačnom ponímaní. Pretože to, čo ste vy dostali, je zo skutočnej lásky a je to úprimné a skutočné. Možno toho nie je tak veľa a možno ani nemáte dary, ktoré nesú zvučné mená. Ale máte oveľa viac… Stačí sa nad tým zamyslieť.

Odporúčame