NÁZOR Ľudia robia to, čo sa od nich očakáva a nie to, čo chcú: Pozor, aby si neľutoval premrhaný čas

Foto: unsplash.com

#Najvyšší čas sa vydať a mať deti. Najvyšší čas nájsť si partnera. Už by si sa mohol naučiť aj toto a hento a zamestnaj sa. Pozri na Lenu od susedov, tá už robí….Mnohým sa zdajú byť tieto slová smiešne a nepoznajú ich. Ale takto nejako to fungovalo pred pár rokmi, keď nielen mladí ľudia nerozhodovali o svojom živote. Keď nastala zmena, mnohí si mysleli, že majú svoj osud pevne v rukách a budú si s ním robiť čo chcú. Viete čo je ale najsmutnejšie? Niektoré veci sa zmenili, ale i napriek tomu je tu niečo, prečo človek nerobí to, čo chce.

Končíš základnú školu a máš sa rozhodnúť, kam ďalej. Možno ťa baví remeslo, ale rodičia ťa stoj čo stoj tlačia na obchodnú akadémiu alebo gymnázium, lebo chcú mať z teba niečo viac. Ideš na vysokú, lebo idú aj kamaráti. Ideš von s nimi piť, lebo idú všetci a ty predsa nechceš vypadnúť z kolektívu. Dnes sú trendy značky, čím viac, tým lepšie. Aj keď tebe je úplne jedno, či máš na nohách tenisky s logom fajky alebo tri prúžky, skôr či neskôr podľahneš tlaku na to, čo si obuješ. Lebo robíš to, čo sa očakáva, nie to, čo sám chceš. A ako to pokračuje?

Foto: unsplash.com

Nájdeš si prácu. Možno robíš redaktora, ale túžiť byť mejkap artista. Možno pracuješ v potravinách, ale snívaš o tom, že by si chcel mať vlastnú kaviareň. Uspokojíš sa ale s tým, že je lepšie mať nejakú prácu, ako vymýšľať. Tak sa to predsa patrí, nie? V konečnom dôsledku míňaš energiu na niečo, čo ťa nikdy neurobí dostatočne šťastným, lebo to nie je to, po čom si túžil.

Prežívaš deň za dňom, striedajú sa ti týždne, ubieha čas. Na Facebooku objavuješ stále nové a nové tváre a prekvapene sa čuduješ, koho to máš v priateľoch. Potom zrazu zistíš, že to sa iba kamoška zo strednej vydala a naopak, najlepšiemu kamošovi sa narodilo dieťa. Tvoj milostný život je jedna veľká katastrofa a začínaš chytať depky, že zostaneš na ocot bez toho, aby si vedel, že aj množstvo z tých ľudí, ktorí sa zosobášili, to urobili iba preto, „lebo už bol najvyšší čas“.

Foto: unsplash.com

Najradšej by si si zbalil kufor a išiel niekam ďaleko, trebárs na Bali. Túlal sa ryžovými poliami, jedol čerstvé mango a radšej sa rozprával sám so sebou ako s blbcami, ktorí ťa v reálnom živote obklopujú. Alebo taká Dominikánska republika. Aspoň raz sa zobudiť a ísť si rovno zaplávať do tyrkysovej vody, v pokoji si vychutnať raňajky a robiť, čo len chceš. Rôzne stránky hlásia výpredaje leteniek za pár eur, pričom ti iba stisne srdce, že teraz sa to nehodí, alebo nemáš s kým ísť a čo povieš doma, v škole a v práci. A vrátiš sa späť k zabehnutej činnosti.

Neskutočne ťa vytáča to mini mesto, v ktorom bývaš. Možno odídeš do väčšieho, ale túžiš po ruchu a chceš žiť v metropole. Pôjdeš? Nie, lebo možno nevieš jazyk. A s kým by si išiel, čo reč a čo tam. Alebo máš plné zuby dopravných zápch v hlavnom meste, tej rýchlosti, akou sa tam žije a vieš si predstaviť pokojný život na Liptove. Pôjdeš? Nie. A ja sa pýtam prečo?

Foto: unsplash.com

Ľudia dobrovoľne zahadzujú príležitosti a mrhajú svojím životom. Boja sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny a urobiť niečo, po čom zo srdca túžia, aj keď sa im to zdá ako bláznivý nápad. Nie je ale škoda, že sa mladý človek drží akýchsi istôt bez toho, aby skúsil a doprial si všetko, pokiaľ môže? Nie nadarmo sa hovorí, že človek raz bude viac ľutovať to, čo neurobil, ako to, čo urobil.

Ak potrebuješ peniaze – pracuj, ale nezahadzuj svoj sen o inom povolaní. Vzdelávaj sa v tom odbore, získavaj prax, častokrát aj zadarmo. Ak sa chceš zobúdzať pri východe slnka a zaspávať pri šume mora, zbaľ sa a choď. Aj sám, nedovoľ strachu, aby nad tebou vyhral. Buď tým, kým chceš byť. Rob to, čo ťa baví a čo ti robí úsmev na tvári. Nikto ti nemôže prikázať, čo budeš robiť, ako sa máš cítiť a pri čom budeš šťastný. Je to tvoj život, tak využi všetky možnosti, ktoré máš a urob z neho perfektnú jazdu, nech máš na čo spomínať!

Foto: unsplash.com
Odporúčame