NÁZOR Bratislava zažíva primitívne útoky na cyklistov: Je na čase z nej spraviť normálne mesto

Unsplash.com

#Povedzme si to na rovinu, cyklisti to v Bratislave nemajú jednoduché. Kým iné európske mestá obmedzujú motorizáciu, stavajú cyklochodníky, vyznačujú pruhy, čo postupne učí i šoférov istej tolerancii, u nás sa stále na tieto miesta môžeme len odvolávať. Bez nejakých výraznejších výsledkov. Pritom v cudzine nemôžeme hovoriť o niečom výnimočnom. Stalo sa to normálnou súčasťou života všetkých obyvateľov mesta, či už jazdia alebo nie.

Developer cyklistov nechce

Najnovšou ranou pre ľudí, ktorí jazdia je zrušenie jedného z najvyužívanejších cyklochodníkov mesta, od mosta Lafranconi smerom k Mostu SNP, na nábreží Dunaja. Developer, ktorý má už s minulým vedením mesta na svedomí legendárne PKO, sa tentoraz s aktuálnym magistrátom dohodol, že je bezpečnejšie cyklistov poslať do mesta cez Petržalku. Pritom miesto na chodník pre chodcov aj bicykle by tu bol. Chýba len ochota. Pritom developer sa celkom detinsky odvoláva na bezpečnosť.

Primitívne útoky

To by bola jedna vec, možno o nej neviem dosť veľa, možno som naivný a možno som nabicykloval príliš veľa kilometrov na kvalitnej zahraničnej infraštruktúre. No nikto mi nevysvetlí, že nedávne dielo vandalov, nie je systematickým útokom proti cyklistom a jednej z mála výrazne aktívnych cyklistických skupín v Bratislave – Cyklokoalícii. V priebehu posledných troch nocí im totiž niekto zalepil zámky, poškodil 16 Bielych bicyklov z ich bike sharingu a to na rôznych miestach v Bratislave. Prestrihovali sa brzdné lanká, vylieval olej na sedlá, kradli ventily.

Samotná Cyklokoalícia to oznámila polícii a k prípadnej spojitosti s ich angažovanosťou pri snahe navrátiť zdravý rozum a cyklotrasu na nábrežie sa nevyjadruje. Ťažko to však vylúčiť, špeciálne v spoločnosti, ktorá je momentálne tak napätá vraždami, protestami, správami o mafii a jej chápadlách.

ODPORNÝ ÚTOK NA CYKLISTOV V BRATISLAVEV priebehu ostatných troch nocí došlo k poškodeniu viac ako 20 bicyklov nášho…

Posted by Cyklokoalícia on 14. marec 2018

Netreba poľaviť

Ide o choré gesto. A keď sa niekto na Facebooku vyjadril, že to síce neschvaľuje, ale nečuduje sa, lebo cyklisti brzdia plynulosť premávky, ohrozujú chodcov, vytvárajú zápchy a nerešpektujú pravidlá cestnej premávky,  zdalo sa, že popisuje skôr bežnú šoférsku prax v hlavnom meste. Stačí sa totiž pozrieť mimo Slovenska a vidíte, že bicykel je efektívny nástroj prepravy, ktorý spôsobuje len málo zo zmieneného.

A ak s týmto názorom súhlasíte, skúste si pre seba povedať, či je adekvátna reakcia rušiť zabehnutú cyklotrasu, ničiť majetok a obmedzovať tak tých, ktorí chcú niečo robiť pre svoje zdravie a aj životné prostredie. Sme krajina, ktorá sa všade hrdí cyklistickým majstrom sveta, no cyklistov nerešpektuje. Bratislava zažila útok na cyklistiku a cyklistov. Tí však tak ľahko nepoľavia.

Verejné bicykle sú u nás stále raritou: Bratislava sa môže hanbiť, lepšie sa darí malým mestám

Odporúčame