NÁZOR Bez vody v 30-kach, ale v super atmosfére: Aj najmodernejší slovenský štadión je tak trochu slovenský

Facebook Spartak Trnava

#Po dlhšom čase som sa vybral na futbal. Zaujala ma prekvapivá výhra Spartaka vo Varšave s Legiou, ktorá má x-násobne vyšší rozpočet a bola favoritom v dvojzápase o postup do ďalšieho predkola Ligy majstrov. Odvetu som si chcel pozrieť na vlastné oči.

Na kúpu lístkov sme si s kamošom spomenuli neskôr a celkom nás prekvapilo, že zápas bol vypredaný. Hold, ako netrnaváci tým futbalom až tak nežijeme. Ale super, že sa to občas u nás podarí. Vďaka podnikavému mladíkovi sme s drobnou prirážkou lístky predsa len zohnali. Stačilo len nasadnúť do auta a vyraziť.

Príchod z Bratislavy a parkovanie u kamaráta v centre Trnavy je úplne ok, doprava nehapruje ani cca 50 minút pred začiatkom. Ulica smerujúca k môjmu sektoru je ale uzatvorená, takže si obchádzam celý štadión. Nakoniec však vôbec neľutujem. Prechádzka medzi veselými fanúšikmi Spartaka je super.

Bez problémov zvládam aj vstup do sektoru – pár minút sa pretláčam klasickým slovenským radom a som vnútri.

Tu sa začala séria menších či väčších sklamaní. Keďže v tropických teplotách človek vypije dosť vody, prvá cesta vedie na miestne toalety. Urobím, čo musím a chystám si opláchnuť ruky a tvár. Ostáva naozaj len pri chystaní – z kohútika nevytečie ani kvapôčka. Áno, žiadna voda, hoci vonku je stále 30 stupňov a na štadióne v čase zápasu tak 17-tisíc ľudí. Nuž, hygiena si asi zgustne.

Keďže teplo bolo neúnosné, tá voda by sa fakt hodila. Reku, skúsim bufet. Pozerám, pozerám, či zle vidím, ale rad pri každom z nich tvorí 30-40 ľudí a čo sa bavím s inými fanúšikmi, je to tak na 15-20 minút státia. Rozmýšľam, že si zbehnem čosi kúpiť až cez zápas (aj keď to nerobím rád). Zo svojho miesta vidím na jeden z bufetov, takže mám v pláne vyraziť hneď, ako sa rad zmenší. Vtedy som netušil, že takáto situácia nastane asi až po skončení zápasu.

Nerozumiem tomu. Nie je to strata aj pre majiteľa a štadión, že v čase, keď majú najväčšiu možnú návštevu, nevedia komfortne predať základné veci ako vodu a pivo (samozrejme s peknou maržou) toľkým ľuďom, koľkí majú záujem? Nie som na tému občerstvenia odborník, ale bol by problém pridať nejaké mobilné stánky? Stačila by v nich len pípa na pivo a minerálky – nie som náročný…

https://youtu.be/PWl3kIe8Qm4

Napriek svojmu smädu si však užívam úžasnú atmosféru. Trnavskí fanúšikovia sú naozaj niekde inde, než zvyšok Slovenska. Od začiatku do konca podpora zo všetkých strán štadióna. A na moje prekvapenie ani veľmi nepočuť primitívne nadávky a pokriky. Paráda, že by to u nás začalo ísť tým správnym smerom? Fanúšikovia Legie sa nedali tiež zahanbiť a okrem fandenia zvládli prepašovať aj drobnú zábavnú pyrotechniku. Ktovie, ako sa im to cez kontroly na vstupoch darí.

Futbal rýchlo ubieha, Trnava hrá výborne, nebojí súpera napádať. Neskôr sa však sťahuje dozadu a paradoxne aj proti oslabenému tímu má obrovské problémy a do istej miery aj kopu šťastia. Na to si však nikto nespomenie a dôležité je, že si na štadióne môžu dať o dva týždne repete.

A to nielen hráči, ale aj organizátori. Hádam to všetkým pôjde lepšie. Ja asi budem už pred telkou. Odrádzajú ma niektoré spomenuté záležitosti a najmä cesta domov. Povedzme to tak, že od trnavského štadióna na začiatok Bratislavy mi cesta takmer dve hodiny ešte nikdy netrvala. Ale možno som len priveľmi pohodlný. V každom prípade bol tento zápas jednoznačne jedným z top futbalových zážitkov na Slovensku.

Odporúčame