Navštevujú ich milióny turistov, ale sú to ruiny: Aha, ako by vyzerali historické stavby, ak by ich opravili

Atény (foto: Pixabay.com)

#Na starovekých stavbách sa logicky podpísal zub času. Zrúcaniny hradov milujeme aj na Slovensku, no vo svete sú ešte staršie stavby, ktoré dokážu prilákať ročne milióny turistov. Stačí si spomenúť na aténsku Akropolu. Rozmýšľal si však niekedy nad tým, ako by legendárne pamiatky vyzerali, ak by neboli ruinami. Z týchto vizualizácií dostaneš odpoveď.

Ľudstvo sa rado kochá nádherou stavieb, ktoré nám tu zanechali naši predkovia. Cestujeme po celom svete, len aby sme sa mohli pozrieť na tie najväčšie pamiatky. To otvára možnosti pre našu predstavivosť. Pozri sa na svetové historické stavby, ktoré vďaka digitálnej ceste opäť ožili. Zrekonštruovali sa interiéry niektorých z najzaujímavejších starovekých stavieb na svete a ich vizualizácia vyráža dych.

To je ale krása!

Parthenon (Atény, Grécko)

Parthenon bol hlavným chrámom antických Atén a bol postavený v polovici 5. storočia p.n.l. Vonkajšiu podobu poznáme z každého záberu na Atény, ale ako to vyzeralo vnútri? Stála tam obrovská socha bohyne Atény, ktorá mala výšku viac ako 12 metrov. Vyrobená bola z drahých materiálov – vyrezávanej slonoviny a 1140 kilogramov zlata. Charakteristické boli biele múry a pred sochou nádrž s vodou. 

Foto: Unsplash.com

Domus Aurea (Rím, Taliansko)

Tento kúpeľný komplex je dokonalým príkladom luxusného rímskeho životného štýlu. Postavený bol približne 70 rokov p.n.l. Kúpele boli neoddeliteľnou súčasťou rímskeho každodenného života. Takzvaný Domus Aurea, ktorého názov v preklade znamená Zlaté kúpele, bol pôvodne pokrytý 45 metrov vysokou sudovou klenbou. Rozprestieral sa na ploche až 120 hektárov. Fotografia zo súčasnosti a po digitálnej úprave vyráža dych.

Foto: Rabax63/Wikimedia Commons
myvouchercodes.co.uk

Dolná terasa (Masada, Israel)

Podľa Josephusa Flaviusa, guvernéra Galiley, postavil Herodes Veľký pevnosť Masada medzi 37 a 31 nl. Stojí na vrchole izolovaného skalnatého útesu s výhľadom na Mŕtve more a je miestom nepopierateľnej majestátnej krásy. Elegantný, intimný rezidenčný palác kráľa Heroda pozostával z troch luxusne postavených terás.  

Foto: Carole Raddato/Wikimedia Commons
myvouchercodes.co.uk

Angkor Wat (Siem Reap, Kambodža)

Pôvodne hinduistický chrám venovaný Višnovi, sa časom stal budhistickým chrámom. Zaujímavosťou je, že je považovaný za najväčší a zároveň aj najlepšie zachovaný chrámový komplex. Dodnes si udržal úlohu náboženského centra a aj vďaka tomu púta pozornosť už na prvý pohľad. Po „rekonštrukcii“ máme možnosť vidieť, ako vyzeralo jedno z nádvorí Angkor Wat. Aj na vás to pôsobí ako miesto stvorené na romantickú prechádzku? Atmosféra je viac ako silná.

Angkor Wat (foto: James Wheeler/Unsplash.com)

Zdroj: myvouchercodes.co.uk/rebuilt-and-reimagined
Odporúčame