NASA zverejnila zábery horiaceho Amazonského pralesa: Smutný pohľad, Zem nám umiera pred očami

Foto: NASA

#Len pred pár hodinami sme ťa informovali, ako známe osobnosti reagujú na gigantickú katastrofu v podobe horiaceho Amazonského pralesa. Požiar, ktorý sa už čoskoro dostane do bodu, kedy nebude návratu, sa šíri enormne rýchlym tempom a všetko nasvedčuje tomu, že nás čaká katastrofa takých rozmerov, že na ňu pravdepodobne doplatíme všetci.

Na celosvetovú krízu reagujú aj známe osobnosti: Požiare v Amazonskom pralese už nemôžeme ignorovať

A pritom ešte v roku 1960 bol prales väčšinou nedotknutý a pôvodný. V nasledujúcich rokoch kvôli potrebe nových pastvín pre stále rastúce stáda dobytka, ktorého chov sa stával výnosným obchodom, dochádzalo k rozsiahlej ťažbe dreva a intenzívnym zásahom do krajiny. Zúžitkovanie zalesneného územia k premene na poľnohospodársku pôdu bolo podľa brazílskej legislatívy „efektívne využitie“, takže hneď po zdražení sójových bôbov na počiatku 70. rokov došlo k rozšíreniu osevných plôch sóje do oblastí pôvodného pralesa.

Foto: windy.com

Takto použitá pôda má navyše 5-10x vyššiu cenu než obyčajný les. Sója je totiž jedným z najdôležitejších vývozných artiklov Brazílie a významne sa podieľa na stabilite brazílskej meny. Nevyhnutnosť dopraviť sóju do priemyselných oblastí bližšie k pobrežiu vynútila výstavbu jediných dvoch asfaltových ciest v Amazónii medzi Belémom a Brasíliou a z Porto Velho do Cuiabá. Tieto cesty bývajú označované ako „srdce oblúka odlesňovania“, pretože odtiaľ postupuje kolonizácia dnešnej doby a systém hospodárenia sa mení podľa vzdialenosti od cesty.

Dnes je však všetko inak a prales je na pokraji svojho konca. NASA len prednedávnom zverejnila svoje fotografie z vesmíru  a môžeš nám veriť, že ide o poriadne smutný pohľad.

Foto: NASA
Foto: NASA
Zdroj: boredpanda.com, wikipedia.org
Odporúčame