Napätie, vášeň a túžba po víťazstve: Top športové filmy sa vám vryjú pod kožu

Xuan Nguyen/Unsplash.com

#Nakrútiť dobrý film, ktorý zaujme širokú verejnosť, je v dnešnej dobe skutočne poriadnym orieškom. Vytvoriť však snímku so športovou tematikou, ktorá by ukojila náročné požiadavky fanúšikov je často takmer nemožné. Niektorým tvorcom sa to však podarilo bravúrne. My sme pre vás vybrali desiatku športových filmov, ktoré jednoducho musíte vidieť. Uvedieme ešte, že snímky sú zoradené v náhodnom poradí a teda nejde o rebríček „od najhoršieho k najlepšiemu.“

Pelé: Zrodenie legendy (2016)

A začneme, ako inak, futbalom, ktorý momentálne vládne celému športovému svetu. Meno známe na celom svete, športová legenda, ktorá zmenila futbal raz a navždy. Skôr, než sa stal ikonou, bol obyčajným dieťaťom zo slumov brazílskeho Sao Paula, takým chudobným, že si nemohol dovoliť ani naozajstnú futbalovú loptu. Národný hrdina, na pleciach ktorého spočívali sny i nádeje celej krajiny.

Príbeh zachytáva jeho raketový vzostup a oživuje najväčší športový príbeh dvadsiateho storočia – od drhnutia podláh v snahe zaopatriť rodinu cez zdokonaľovanie úchvatného štýlu hry v uliciach až po účasť na majstrovstvách sveta vo Švédsku, kde v sedemnástich rokoch strelil víťazný gól a Brazília vďaka nemu po prvýkrát vyhrala.

Million Dolar Baby (2004)

Clint Eastwood vytvoril film o mužovi, ktorý nemá už takmer nič. Nerozumie si s dcérou, opustil ho boxer, ktorému venoval všetok svoj um a veľmi ťažko prežíva svoju starobu. Jediné, čo ho drží pri živote je jeho stará, zatuchnutá telocvičňa, kde sa každý deň schádza s ľuďmi, ktorí mu ešte rozumejú. Frankie Dunn (ktoré stvárnil priamo Eastwood) je tak starým protivným veteránom, ktorý už chce mať svoj pokoj a včas zaplatené poplatky od mladých boxerov.

Jedného dňa však vstúpi do telocvične tridsaťročná servírka Maggie (Hilary Swank) a zmení celý zvyšok jeho života. Eastwoodove snímky charakterizuje autorova tvár. Je v nich tvrdosť a smútok, ale prestupuje nimi aj nezničiteľná a žhavá srdečnosť. Výsledkom bolo sedem nominácií na Oscara, pričom až štyri sa podarilo premeniť na zlatú sošku.

Rivali (2013)

Píše sa 1. august 1976. Súboj medzi jazdcami Formuly 1 o titul majstra sveta je v plnom prúde. V tento deň môže najhorúcejší ašpirant na majstrovskú korunu – Niki Lauda (Daniel Brühl) potvrdiť, že je blízko k obhajobe titulu. Lauda sa rúti po 21-kilometrovom okruhu Nürburgring so svojím Ferrari rýchlosťou vyše 250 km/h k miestu zvanému Bergwerk, kde jeho monopost neovládateľne zatáča doprava a naráža do plotu, ktorý ho následne vymrští späť na trať. Do vraku naráža ďalší pilot. Laudov monopost horí a jazdec je uväznený v kokpite, kde teploty dosahujú viac než 900 °C.

Napriek ťažkým zraneniam Rakúšan vstal ako Fénix z popola, aby sa už o pár týždňov po nehode mohol posadiť za volant a bojovať o svoj druhý titul majstra sveta. Film, ktorý je biografiou Nikiho Laudu, neopisuje iba pamätnú nehodu z Nürburgringu, ale tiež Laudove súperenie s Jamesom Huntom (Chris Hemsworth) počas sezóny 1976.

Zúriaci býk (1980)

Režisér Martin Scorsese na pokraji vlastného psychického krachu sfilmoval biografiu šampióna v strednej váhe Jakea LaMottu. Robert De Niro (ktorý prešiel intenzívnym tréningom, len aby nabral kilogramy) stvárňuje boxera, ktorý celú svoju kariéru bojuje so súpermi v ringu, neuvedomujúc si, že jeho najväčším súperom je on sám.

Ring je pre neho tým, čim je kostol pre veriaceho. Nebojuje podľa stratégie, ale podľa svojej nálady, podľa svojich pocitov a dojmov. Film o človeku, ktorý si rozbíja život a uvedomuje si to až na jeho konci, kedy prichádza k vytúženej redempcii. K tej redempcii, ktorou Scorsese opäť skúma tému ‚hriechu‘.

Moneyball (2011)

Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než vôbec stihla poriadne začať. Na začiatku sezóny 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu.

V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení.

Wrestler (2008)

Na konci 80. rokov zapĺňal Randy „The Ram“ Robinson, profesionálny wrestler, titulné stránky novín. Teraz, o dvadsať rokov neskôr, sa ťažko pretĺka životom a v školských telocvičniach a komunitných centrách okolo New Jersey robí vystúpenie pre hŕstky wrestlingových fanúšikov. Svojej dcére sa odcudzil a nie je schopný si udržať skutočný vzťah. Randy žije pre vzrušenie z show a pre obdiv svojich fanúšikov.

Avšak infarkt ho donútil odísť do dôchodku. Pomaly si začína zvykať na novú situáciu a oceňovať stav svojho života – snaží sa znovu spojiť so svojou dcérou a rozvinúť vzťah so starnúcou striptérkou. Nič z toho sa však nedokáže vyrovnať lákaniu ringu a wrestlingovej vášni, ktoré hrozia, že ho opäť naplno pohltia. Snímka získala množstvo cien, na Oscara si však herci Mickey Rourke a ani Marisa Tomei nesiahli.

Ja, Tonya (2017)

Čierno-čierna komédia prináša divoký a ťažko uveriteľný príbeh. Vzostup z ničoho až na vrchol, túžba, vášeň, pád na samotné dno a jeden z najväčších škandálov športovej histórie. Tonya Hardingová patrila svojho času medzi najlepšie krasokorčuliarky sveta, všetci si ju ale budú navždy pamätať v spojení so šokujúcim útokom na jej súperku Nancy Kerriganovú.

Príbeh je naozaj až priam absurdného charakteru, no ponúka skutočný pohľad do sveta krasokorčuľovania, ktorý dokáže zaujať aj nezainteresovaného diváka. Okrem herečky Margot Robbie, ktorá stvárnila hlavnú postavu, si svoju pozornosť kradne fantastickým výkonom Allison Janney v úlohe matky Tonye.

Kokosy na snehu (1993)

Komediálna športová klasika. Všetko sa začína na slnkom zaliatej Jamajke v roku 1987, keď pri kvalifikačných pretekoch mladý šprintér Junior Bever zakopne a spôsobí tak hromadný pád, ktorého vinou sa na olympijské hry do Soulu neprebojuje medzi inými aj ctižiadostivý bežec Derice Bannock. A pretože by sa chcel na olympiáde zúčastniť za každú cenu, hoci aj na zimnej, vyhľadá radu predsedu národného olympijského výboru Irvinga Blitzera (John Candy), držiteľa dvoch zlatých olympijských medailí. Tento Američan žijúci na Jamajke mal kedysi plán, ako využiť rýchlosť šprintérov pre jazdu na boboch.

Je im príšerná zima a vôbec sa nevedia pohybovať na ľade, dostanú staré hrdzavé boby, pri prvej jazde jačia od strachu, pri druhej im boby ujdú skôr, ako do nich stačia naskočiť, a navyše musia prejsť celú trať za minútu, aby sa vôbec kvalifikovali.  V prekvapivo dobrej jazde sa im podarí zajazdiť kvalifikačný limit. Olympijské boje na ľadovej dráhe sa iba začínajú a po prvom dni, keď zajazdili s najhorším časom, ich pozícia nevyzerá dobre. Treba preto znovu zmobilizovať všetky sily. Otázkou však zostáva, či vydržia aj ich chatrné boby.

Splnený sen (2009)

Michael Oher (Quinton Aaron) toho o rodine veľa nevie. A o futbale ešte menej. Bláznivý teenager pozná predovšetkým ulice a sídliská Memphisu. Dobre situovaná Leigh Anne Tuohyová (Sandra Bullock) si svet, v ktorom sa Michael pohybuje, nevie predstaviť. Napriek tomu Michael nájde domov, keď sa stretne s Leigh. Celá jej rodina ho príjme ako milovaného syna a brata.

Tento skutočný príbeh o rodine a Michaelovom vzostupe k pozícii futbalovej hviezdy vás očarí zmesou športu ale i dojemných emócií. Staňte sa svedkami pozoruhodnej cesty mladíka, ktorý bol vo výbere amerických univerzít v prvom kole posunutý do NFL a stal sa víťazom ešte skôr, než vôbec vstúpil na ihrisko.

Rocky (1976)

Slávny boxerský film ocenený Oscarom nám predstaví budúcu hviezdu ringov. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) už podľa svojho trénera premrhal svoj talent. Ako výberca dlhov pre miestnych úžerníkov a amatérsky boxer v nelegálnych zápasoch dokáže uživiť samého seba, ale takáto kariéra nie je veľmi príťažlivá pre opačné pohlavie. Zdá sa, že pre Rockyho sa boxerská kariéra skončila. Lenže potom sa to stalo.

Blížiaci sa zápas o titul majstra sveta ohrozuje zranenie vyzývateľa a tak obhajcovi titulu Apollovi Creedovi nezostáva nič iné, ako vyzvať kohokoľvek. Od špeciálnej šance pre boxera z ulice sa sľubuje veľká publicita a Rocky má to šťastie, že to bude práve on, kto sa postaví šampiónovi tvárou v tvár. Začína sa tvrdý tréning, ktorý povedie k skutočne poslednej a zároveň najväčšej príležitosti jeho života.

BONUS – Hoop Dreams (1994)

Príbeh dvoch mladíkov Arthura Ageeho a Williama Gatesa, ktorí sa z predmestia Chicaga dostávajú až do najslávnejšej basketbalovej ligy NBA. Začiatky majú rovnaké, ale ich cesty sa rozdelia v prvom roku na strednej škole. Hoci jeden chodí na prestížnu školu, druhý sa sťahuje späť a chodí na verejnú školu, ktorá ho dostane späť do chicagských ulíc. Po pár rokoch sa z nich napriek rozdielnym osudom stávajú rovnaké basketbalové hviezdy.

Nejde o celovečerný film, ale dokument, ktorý sa často radí medzi tie najlepšie vôbec. Problémom pre mnohých divákov je ale minutáž, ktorá sa natiahla na šialených 170 minút, čo rozhodne nie je pre každého. Pre porovnanie, Avengers: Infnity War malo dĺžku len necelých 150 minút. Minutáže sa ale naozaj netreba báť, pretože snímka dokáže diváka naozaj vtiahnuť priamo do deja a nakoniec ani neviete ako a sledujete záverečné titulky.

Čo hovoríte na náš výber? Našli ste medzi športovými snímkami aj svojho favorita? Podelte sa s nami o vaše pocity nižšie v komentároch.

Zdroj: telkac.zoznam.sk, csfd.cz
Odporúčame