#Máš len 140 znakov a v nich musíš povedať všetko. Na Twitteri to inak nejde. U nás zatiaľ nie veľmi populárne, vo svete jedno z najpoužívanejších sociálnych medií. K verejnosti prostredníctvom tweetov (krátkych správ) komunikujú mená ako Rihanna, Kanye West, Kim Kardashian, prezident Donald Trump či sám pápež František. Kedy a ako sa však ikonický modrý vtáčik zrodil?

Nápad jedného študenta
Všetko sa začalo spočiatku nenápadným nápadom v rámci veľkého brainstormingu zamestnancov podcastovej spoločnosti Odeo zo San Francisca. Vtedy vysokoškolský študent Jack Dorsey predostrel svoj návrh – službu, ktorá by zjednodušila používanie SMS v malej skupine ľudí. Pôvodný pracovný názov bol twttr, ktorý bol použitý aj kvôli tomu, že doména Twitter bola vtedy vlastnená iným majiteľom.
Dorsey výber názvu vysvetlil nasledovne: „…narazili sme na slovo twitter a bolo to jednoducho perfektné. Definícia bola „krátka dávka bezvýznamných informácií“ a „štebotanie vtákov“. A presne to bol náš produkt.“

Popularita rástla raketovou rýchlosťou
Na Twitteri sa začalo pracovať v marci 2006, funkčnú verziu predstavili verejnosti v júli toho istého roku. Všetko rozbehol pamätný tweet Jacka Dorseyho (@jack): „just setting up my twttr“. Jeho účet patrí k najstarším, spolu s účtami jeho kolegov, ktoré boli založené v rovnaký deň – Biz Stone (@biz) a Noah Glass (@glass).
Služba sa rýchlo stala celosvetovo populárnou. V roku 2012 uverejnilo viac ako 100 miliónov používateľov 340 miliónov tweetov denne. V roku 2013 bol Twitter jednou z desiatich najnavštevovanejších webových stránok a bol označený ako SMS internetu. V súčasnosti nájdeš na známej sieti viac ako 500 miliónov užívateľov, najviac sa využíva v USA, Brazílii a Japonsku
just setting up my twttr…again (account suspension was an internal mistake)
— jack 🌍🌏🌎 (@jack) November 23, 2016
Praotec všetkých hashtagov
Dá sa povedať, že okrem preslávených kratučkých správ je práve Twitter zodpovedný za používanie obľúbených hashtagov. Tento nápad sa zrodil v hlave Chrisa Mesinu. Vo svojom tweete sa spýtal, či by nebolo vhodné začať používať # pre rôzne skupiny. Nápad sa rýchlo uchytil a Twitter ho následne premenil na silný nástroj, ktorý je súčasťou dnes už všetkých sociálnych sietí.

Tweetuj z vesmíru aj Mariánskej priekopy
Za prvý tweet odoslaný mimo Zeme je zodpovedný astronaut T. J. Creamer. Učinil tak 22. januára 2010 z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Twitter sa však podarilo použiť aj v Mariánskej priekope, v najhlbšom mieste sveta. V marci 2012 odtiaľ svoj tweet odoslal režisér a dobrodruh James Cameron. Aj napriek týmto extrémom sú ešte stále krajiny, v ktorých sa ti na známu sociálnu sieť nepodarí prihlásiť. Hovoríme o Číne, Iráne, Turecku či Severnej Kórei.

Pár zaujímavostí na záver
- Typický vtáčik z loga Twitteru má aj svoje meno. Volá sa podľa legendárneho basketbalistu, ktorý hral za Boston Celtics – Larry Bird.
- Facebook má na Twitteri viac ako 14 miliónov sledovateľov, Twitter na Facebooku okolo 16 miliónov.
- Najzdieľanejším tweetom je slávna fotografia z udeľovania Oscarov, za ktorú je zodpovedná fantastická Ellen DeGeneres.
If only Bradley's arm was longer. Best photo ever. #oscars pic.twitter.com/C9U5NOtGap
— Ellen DeGeneres (@TheEllenShow) March 3, 2014
Zdieľať na