Nakopnú ťa, keď nevieš ako ďalej: Toto sú tie najlepšie rady od študentov, ktoré môžeš dostať

pexels.com

#Medzi nami žije zopár šťastlivcov, ktorí majú o živote viac než jasnú predstavu. Čím chcú byť, snáď vedia od základnej školy. A ty pri pohľade na nich máš pocit, že im ide všetko ľahko. Ale čo sa dá robiť v prípade, keď si zastal na mieste a nevieš, ako ďalej? Vtedy príde vhod dobrá rada. Najlepšie od študentov, ktorí sa dobre vedia vžiť do tvojej kože.

Ísť  na vysokú? To je životne dôležitá otázka. A toto sú ich najlepšie rady:

#1 Musí to ísť z tvojho vnútra

Nechoď na vysokú len preto, že na ňu chodia takmer všetci. Je zbytočné zabíjať 5 rokov na škole len preto, že nevieš, čo so sebou. Rozhodnutie ďalej študovať musí ísť z tvojho vnútra. Len vtedy nestratíš ten zápal, ktorý ti pomôže prejsť ťažkým obdobím. Pretože štúdium nie je vždy sranda. Bude ťa čakať nejedna prebdená noc, prekonávanie hraníc a malých prehier, aby si dokázal/-a dosiahnuť svoj cieľ.

#2 Choď. A snaž sa zo štúdia vyťažiť čo maximum

pexels.com

Keď som nastúpila na vysokú, ešte stále vo mne pretrvával „syndróm jednotkárky,“ ktorý som si vypestovala na základnej škole. V prvom semestri som vďaka svojmu perfekcionizmu takmer vyhorela.

Moja rada však znie jednoznačne. Choď na vysokú. No nemusíš byť vo všetkom dokonalý. Do toho, čo ťa baví, však vlož maximum. Ostatné predmety nie sú až také dôležité. Stačí, keď prejdeš. Ak máš však v sebe vášeň pre niečo, neboj sa ju rozvíjať.

#3 Daj si rok odklad

Ak nie si si istý, či máš študovať, daj si rok pauzu. Vycestuj do zahraničia, alebo sa skús zamestnať aj na Slovensku. Je to dôležitá skúsenosť, pri ktorej môžeš prísť na to, čo chceš, aj čo nechceš. Možno zistíš, že práca ťa tak vnútorne napĺňa, že viac nepotrebuješ študovať. A možno to budú pre teba galeje a budeš sa ponáhľať naspäť k učebniciam. Aká je tvoja cesta, na to však musíš prísť ty sám.

#4 Život ťa naučí viac než škola

pexels.com

Vysokoškolský diplom ti síce môže otvoriť mnoho dverí, no nezaručí ti šťastie. Ak ťa neláka štúdium, skús čo najviac cestovať. Na nevyhnutné výdavky si dokážeš zarobiť aj pri cestovaní. Ak máš obe ruky zdravé a nebojíš sa práce, určite si nájdeš nejakú krátkodobú brigádu.

Nasávaj všetko. Nové informácie, prostredie, skús do seba absorbovať čo najviac zážitkov. Avšak nezabúdaj ani na vzdelávanie. Vo voľnom čase veľa čítaj, no ešte viac píš. Len tak ti zážitky nevyšumia z hlavy.

#5 Radšej sa vráť z kratšej cesty

Ak vieš, že vysoká škola nebude pre teba to pravé orechové, no kvôli nátlaku rodiny si sa predsa len na nej ocitol, vedz, že kedykoľvek môžeš zmeniť svoje rozhodnutie. Aj pre teba, aj pre tvojich rodičov bude znesiteľnejšie, keď sa vrátiš z kratšej cesty. Je lepšie nechať školu v prvom semestri, ako v poslednom ročníku.

Zdroj: livecareer.com
Odporúčame