Najväčšia vianočná záhada všetkých čias: Dom zhorel do tla a päť súrodencov zmizlo bez stopy. Ich telá nikdy nenašli

Foto: Unsplash.com

#Jeden z najzáhadnejších a dodnes neobjasnených prípadov sa odohral na Vianoce v roku 1945. Počas veľkého požiaru zmizlo 5 súrodencov a ich osud je aj po 74 rokoch neznámy. Zahynuli v plameňoch, prežili a utiekli alebo sa stali obeťami únosu, ktorý zosnovala talianska mafia? Prečítaj si tajuplný vianočný príbeh, ktorý je dodnes bez bodky.

Americký sen

George Sodder  sa narodil v roku 1895 ako Giorgio Soddu v meste Tula na talianskom ostrove Sardínia. Ako 13-ročný spolu s bratom emigroval do Spojených štátov. Tu sa ich cesty rozdelili. George sa začal živiť rôznymi prácami. Vďaka pevnej vôli a ctižiadostivosti sa mu podarilo založiť vlastnú nákladnú prepravnú spoločnosť. Zoznámil sa s Jennie Ciprianovou, ktorá taktiež emigrovala z Talianska. 

Čoskoro sa vzali a postavili útulný rodinný dom v mestečku Fayetteville v Západnej Virgínii. Toto mesto im vyhovovalo aj preto, že tu žila početná komunita talianskych prisťahovalcov. V priebehu rokov ich rodinný biznis prosperoval a Sodderovcom sa narodilo dovedna 10 detí. Stali sa v meste váženou rodinou.

Fayetteville v Západnej Virginii (zdroj: Pixabay.com)

Podozrivé udalosti

George sa však čoraz častejšie dostával do slovných roztržiek kvôli svojim názorom na talianskeho diktátora Benitta Mussoliniho. Nikdy nevysvetlil dôvod, prečo s bratom odišli z Talianska. Posledné dieťa Sodderovcov, Sylvia, sa narodilo v roku 1943. O rok neskôr ich druhý najstarší syn Joe narukoval na front 2. svetovej vojny. V apríli 1945 popravili v Taliansku popravili Mussoliniho. To viedlo k ďalším ostrým sporom Georga s ostatnými členmi talianskej komunity v meste. George ostro odsudzoval taliansky fašizmus.

V tomto období sa Sodderovcov prihodilo niekoľko zvláštnych incidentov. V októbri 1945 navštívil rodinu istý muž, ktorý sa predstavil ako predajca životného poistenia. Keď George jeho ponuku odmietol, tento muž s hnevom povedal: „Tvoj dom pôjde do vzduchu. A tvoje deti zničíme!“ Vraj to bude kvôli tým špinavým rečiam o Mussolinim.

Benito Mussolini a Adolf Hitler (zdroj: Wikimedia Commons/foto: Eva Braun)

O pár dní neskôr sa u Sodderovcov zastavil muž, ktorý sa údajne uchádzal o prácu v Georgeovej firme. Keď prechádzal okolo elektrickej skrine, ukázal na poistky a vyhlásil čudnú vetu: „Jedného dňa vám to tu zhorí.“ George jeho tvrdenie odbil s tým, že nedávno rozvody kontrolovala firma, ktorá inštalovala elektrický sporák. 

Pár týždňov pred osudnými Vianocami si starší synovia Sodderovcov všimli aj podozrivé auto zaparkované popri hlavnej ceste. Neznámi ľudia v ňom údajne mali sledovať ich mladších súrodencov cestou zo školy a lákať ich dnu.

Osudné Vianoce

Na Štedrý večer 1945 bola v dome celá veľká rodina Sodderovcov, okrem syna Joa, ktorý bol na vojne. Dcéra Marion kúpila svojim najmladším súrodencom krásne hračky z obchodu, v ktorom pracovala. Všetci spolu si užívali vianočnú atmosféru a tešili sa, ako ráno rozbalia darčeky, ktoré im priniesol Santa Claus.

Päť najmladších detí dokonca mohlo zostať dlhšie hore. Spať sa pobrali až po polnoci, kedy ich Jennie uložila do detskej izby v podkroví. Potom sa chystala ľahnúť aj ona ale vyrušil ju telefonát. V slúchadle sa ozval hlas neznámej ženy. Tá sa opýtala, či sa dovolala správne. V pozadí hovoru bolo počuť tlmený smiech. Jennie slúchadlo položila a išla spať do spálne k svojmu manželovi.

Hrôzostrašný požiar

O jednej hodine v noci sa Jennie Sodderová zobudila na silné buchnutie neznámeho predmetu o strechu. Keďže sa však zvuk neopakoval, spokojné zaspala. O pol hodinu neskôr sa však už aj s manželom Georgeom zobudila na silný dym a detský krik. Okamžite sa rozbehli za deťmi a všimli si, že plamene sa šíria z poistiek v Georgeovej kancelárii. Vianočné osvetlenie v dome pritom stále svietilo.

George, Jennie, Marion, 2-ročná Sylvia a dvaja starší chlapci sa rýchlo dostali z horiaceho domu. Päť mladších súrodencov – Betty, Jenny, Louis, Martha a Maurice, však bolo stále v podkroví. Otec George sa ich snažil za každú cenu zachrániť. Lenže séria podivných náhod v celom prípade akoby nemala konca.

Foto: Pixabay.com

Veľký rebrík, ktorý bol po celý čas opretý o bok domu, tam v čase požiaru jednoducho nebol. O niekoľko dní bol objavený v priekope. Voda v hydrante bola zamrznutá. Telefón nefungoval a tak jedno z detí utekalo k susedom zavolať hasičov.

George sa medzitým snažil naštartovať firemné nákladné autá, ktor boli odparkované pri dome. Prvé však nedokázal naštartovať a, rovnako tak, dopadol aj pokus s druhým automobilom. Obe autá pritom deň predtým bez problémov fungovali.

Ani privolanie hasičov sa nezaobišlo bez problémov. Keďže sa končila 2. svetová vojna, väčšina z nich bola ešte na fronte. Niekoľko obyvateľov sa snažilo dovolať na hasičskú stanicu, no bezúspešne. Jeden zo susedov tak utekal priamo do domu veliteľa hasičov. Tieto komplikácie spôsobili, že sa prví hasiči dostali k domu až ráno o ôsmej hodine, kedy už ale dom Sodderovcov kompletne vyhorel.

Tajomné skutočnosti

Po kompletnej obhliadke zhoreniska a trosiek neboli objavené telesne pozostatky ani jedného z piatich nezvestných detí. Obhliadajúci lekár napriek tomu vystavil úmrtné listy, kde ako príčinu úmrtia detí stanovil udusenie a uhorenie.

Sodderovci však tejto verzii neverili. Spojili si zvláštne náhody, ktoré sa im stali pred hrozivou udalosťou. Pár dní po požiari boli na pozemku objavené zvyšky tzv. ananásovej bomby. Jennie si spomenula na buchnutie, ktoré počula krátko pred požiarom. Znalci taktiež zistili, že elektrické rozvody domu boli pred požiarom prerezané.

Šokujúce svedectvá

Zdroj: Wikimedia Commons

Ďalšie šokujúce svedectvá prichádzali v nasledujúcich dňoch. Šofér autobusu, ktorý prechádzal okolo domu v čase požiaru na polícii uviedol, že videl skupinku ľudí, ktorá mala hádzať na dom „ohnivé gule“. Ďalšia svedkyňa uviedla, že videla ako neznáme auto unáša malé deti od horiaceho domu, pričom deti mali hlavy vystrčené zo stiahnutých okien.

Žena pracujúca v hoteli vzdialenom hodinu cesty od domu Sodderovcov videla fotografie nezvestných detí v novinách a spomenula si na rodinu, ktorú obsluhovala v hotelovej reštaurácii týždeň po požiari. Dvaja muži a dve ženy s hŕbou detí práve večerali, keď sa im žena prihovorila. Striktne však odmietli rozhovor a začali sa dohadovať plynulou taliančinou. Hneď ráno sa z hotela odubytovali. Tieto svedectvá potvrdzovali verziu Sodderovcov, že za zmiznutím ich deti a požiarom stojí práve talianska mafia.

Zronení rodičia na základe týchto skutočností vyhlásili finančnú odmenu tomu, kto by mal dôležité informácie k zmiznutiu ich detí a k požiaru. Na hlavnej ceste Fayetteville inštalovali obrovský billboard s podobizňami ich nezvestných detí. Obrátili sa na FBI. Tá ich žiadosť o pomoc odmietla, s odôvodnením, že sa jedná o incident miestneho charakteru. Rovnako tak im pomocnú ruku nedalo ani vedenie mestečka Fayetteville. Aj keď po medializácii prípadu sa prihlásilo množstvo svedkov zo všetkých kútov USA, žiadna relevantná stopa, ktorá by viedla k rozlúšteniu záhadnej noci, nebola objavená.

Zdroj: Wikimedia Commons

Tajomná zásielka

Určitý zlom nastal až v roku 1967, kedy Sodderovci dostali poštou záhadnú fotografiu. Adresovaná bola iba Jennie Sodderovej. Na nej bol neznámy muž vo veku okolo 30 rokov. Na zadnej strane pohľadnice bolo napísané: Louis Sodder, ľúbim brata Frankieho, Chorí chlapci, A90132 alebo 35.

Fotografia bola odoslaná z Central City v štáte Kentucky. Sodderovci nemali dieťa menom Frankie. Na odhalenie odosielateľa si najali súkromného detektíva, ktorý odcestoval do Kentucky, avšak zmizol bez stopy a Sodderovci o ňom nikdy nepočuli.

George Sodder zomrel v roku 1969. Jennie po zvyšok života bývala vo Fayetteville a starala sa o pietne miesto, ktoré vybudovali na mieste tragédie. Až do svojej smrti v roku 1989 chodila zahalená v čiernom a nikdy neprestala s pátraním po svojich piatich deťoch.

Tragédia rodiny Sodderovcov patrí k najzáhadnejším kriminálnym neobjasneným prípadom a dodnes zostáva zahalená rúškom tajomstva.

 

Zdroj: Wikipedia, Unsolvedmysteries.fandom.com, Smithsonianmag.com, the-line-up.com, news.com.au
Odporúčame