Najväčšia masová vrahyňa Báthorička umučila vraj až 2000 dievčat: Do jej Čachtického podzemia sa však už asi nepozrieš

Čachtické podzemie (zdroj foto: facebook.com/cachtickepodzemie)

#Čachtice sú známe predovšetkým hradom, ktorý je opradený jednou z najväčších legiend nášho územia. Grófka Alžbeta Báthoriová, Slovákmi dôverne prezývaná ako Báthorička, je považovaná za údajnú najväčšiu masovú vrahyňu histórie. No pod obcou, ktorá sa navždy bude spájať s jej menom, sa tiež nachádza sieť podzemných chodieb. Tá sa bohužiaľ celkom nedávno zatvorila pred verejnosťou. Možno už navždy.

Bohatá a zvrátená rodina

Báthorička sa narodila v roku 1560 na území dnešného Maďarska do rodiny, ktorá vlastnila v Uhorsku rozsiahle majetky. Zároveň bola známa pre zvláštne správanie či povahové vlastnosti. Často sa hovorilo aj o sexuálnej zvrátenosti či tyranstve. To všetko sa neskôr podpísalo aj pod legendou o grófke. Keď si Alžbeta zobrala Františka Nádašdyho z ďalšieho bohatého uhorského rodu, sieť jej panstiev sa ešte natiahla.

Čachtický hrad a Višňové (autor foto: Vladimír Ruček/Wikimedia Commons)

Presný počet sa nedozvieme

Napriek tomu sa jej zločiny viažu hlavne s Čachtickým hradom. Údajne k nim však dochádzalo aj neďaleko územia dnešného Slovenska – na rakúskom hrade Lockenhaus. Presný počet obetí sa nedozvieme asi nikdy a zdroje sa rozchádzajú. Je to logické, všetky legendy dostávajú časom krídla. Často sa však uvádza počet od 30 po 600, no hovorí sa aj „len“ o 20 obetiach. Ale aj dvoch tisíckach.

Mladé dievčatá týrala a vraždila takmer štvrť storočia. Využívala rozpálené železo, bičovala ich, týrala sviečkami či ľadovou vodou. No najznámejšie legendy sa spájajú s jej kúpeľmi v krvi a túžbou zostať navždy mladá. Zaujímavosťou je, že kým vraždy boli skutočné, kúpanie v krvi nebolo nikdy dokázané a ide pravdepodobne len o mýtus.

Anna Friel ako Báthorička vo filme Juraja Jakubiska Bathory (zdroj foto: Jakubisko Film)

Bola potrestaná

Alžbeta bola za svoje činy aj uväznená, keďže sa také množstvo vrážd a zmiznutí mladých dievčat nedalo utajiť. A to dokonca ani v 17. storočí. Najskôr ju obvinil verejne čachtický farár, neskôr ju údajne palatín Juraj Turzo pristihol pri čine. Jej pomocníci boli popravení, ona dožila život uväznená v Čachticiach, hoci sama pred súdom nestála a vina jej nebola dokázaná.

Keď hovoríme o podzemí, v Čachticiach bola vybudovala početná sieť katakomb, ktoré boli dlhé aj niekoľko kilometrov. Hovorí sa, že s hradom bol spojený aj kaštieľ v Častkoviciach, ktorý je vzdialený až 4 kilometre. Báthorička tieto tunely využívala napríklad aj na to, aby sa mohla pokojne pohybovať medzi nehnuteľnosťami. Ľudia ju totiž tak znenávideli, že bolo najlepšie sa im vyhnúť.

Podzemie zavreli

Čachtický hrad je aj kvôli Báthoričke známou turistickou atrakciou. Donedávna ňou bolo aj Čachtické podzemie, približne 150 metrov podzemných chodieb, ktoré sa v obci zachovali pod bývalou prešovňou vína. Boli súčasťou kaštieľa Nádašdyovcov a tak sa nadšenci, ktorí miesto spravovali, poctivo držali mýtu Báthoričky.

To sa však skončilo 6. augusta tohto roku, keď miestne zastupiteľstvo rozhodlo, že podzemie uzatvorí. Dôvodom bola nespokojnosť 42 obyvateľov, ktorým prekážal narastajúci počet turistov, zaparkovaných áut a hluku. Nepomohli ani skrátené otváracie hodiny.

 

Pozri si unikátne miesto

„Stúpajúci počet návštevníkov za posledné tri roky malo za následok nespokojnosť obyvateľov priľahlých pozemkov. Tí v júni 2019 spísali petíciu, ktorou podložili zápis z katastra, kde definovali iných majiteľov podzemnej stavby,“ povedal v auguste pre novomestskú TV Pohoda Miroslav Biatrovský, ktorý sa o podzemie staral. „Tak sa pôvodný majiteľ – poľnohospodárske družstvo Čachtice – dozvedelo správu, že im patrí len záhrada a nie podzemie, kvôli ktorému ho v roku 2008 kúpili.“

Občianske združenie pritom podzemie, kde boli medzi exponátmi aj mučiace prístroje, aké používala Báthorička, prevádzkovalo viac ako 11 rokov. Predtým bolo zasypané smeťami.

Dnes doňho môžeš nahliadnuť už len vďaka aktivite dvojice slovenských urban explorerov – Ivana Donovala a Marcelita Rečinského. Tí totiž na mieste natočili svoje videá, čo znamená, že sa dva mesiace po uzatvorení miesta naňho aspoň symbolicky upriami pozornosť.

 

Odporúčame