Najšťastnejšia minúta dňa: Vedci odhalili, ktorá to je. Platí to aj u vás?

Photo by Allef Vinicius on Unsplash

# Deň má 1 440 minút. Vedeli by ste si tipnúť, ktorá z nich je tá najšťastnejšia? Britských vedcov zaujímala práve táto otázka, ktorú skúmali na dvoch tisíckach ľudí, ktorí každé ráno vstávali do školy alebo práce. To, že to na plnej čiare prehrala minúta, kedy im zvonil budík, je viac-menej zrejmé. Avšak ktorá je tá najšťastnejšia minúta dňa?

Medzi nami našťastie existujú i ľudia, ktorí milujú ráno. Nerobí im problém ani zvuk otravného budíka, pretože sú naladení na pozitívnu vlnu. (Ne)prekvapivo sa tešia do školy alebo práce, pretože robia to, čo milujú. Ale čo ten zvyšok večne nespokojnej a uhundranej populácie?

Nevieme sa dočkať, kedy „padne“

Photo by Aron on Unsplash

Vedci na základe dotazníkov zistili, že pracujúci Briti považujú za najšťastnejšiu minútu dňa čas 15:25, pretože to je v priemere okamih, kedy im skončí pracovná doba a oni si môžu vydýchnuť. Zaujímavé je aj zistenie, že cez deň prežívame celkovo 8 pozitívnych a 5 negatívnych momentov. Samozrejme, tieto údaje sú zpriemerované a podľa svojho vnútorného nastavenia sa svojim vlastným pričinením môžete dostať na pozitívnu či negatívnu vlnu.

Vo všeobecnosti medzi priaznivé momenty dňa považujeme prebudenie sa pri milovanej osobe, ocenenie od šéfa či zákazníka. Aj chvíľa, kedy si po pracovnom dni môžeme dať dole nepohodlné oblečenie patrí medzi top 10 pozitívnych momentov dňa. Naopak, medzi momenty, ktoré nás dávajú „dole“ patria dlhé pracovné porady, nekonečné zápchy, prejedanie sa spojené s výčitkami svedomia, chýbajúci čas pre seba či rodinné konflikty.

Na tom, čo jeme, skutočne záleží

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Pracovný deň môže byť naozaj vyčerpávajúci a náročný. Ak si chcete zlepšiť náladu, začnite maličkosťami. Zmeňte to, čo môžete zmeniť. Vedci zistili badateľný prepad v nálade po ťažkom a nezdravom jedle. Nie je to len spojené s psychikou, ale i zo zbytočným zaťažovaním trávenia.

Pokiaľ pracujete v kancelárii alebo sedíte v škole, nepotrebuje sa naobedovať ako drevorubač. Preto siahnite po zdravšej alternatíve. Neprekonateľnú chuť na sladké radšej zažeňte ovocím a krémešom sa vyhnite širokým oblúkom. Proti „depke“ vám pomôže zabojovať aj konzumácia čerešní či špenátu. To, čomu dáte prednosť, je už len na vás.

Jedno je isté. Všetci máme každý deň k dispozícii 1 440 minút a len na nás záleží, čo urobíme s týmto časom.

Zdroj: independent.co.uk
Odporúčame