Najobľúbenejší raňajkový nápoj všetkých detí: Legendárne Granko bol nápad za milión, o názve rozhodla súťaž

Photo by Nica Cn on Unsplash

#Čo si mával v detstve na raňajky? Asi to, čo väčšina slovenského ľudu. Biele rožky s maslom a džemom, medom či salámou. Ak si dal prednosť sladkej verzii, určite si nepohrdol ani šálkou horúceho kakaa. A Granko bolo jednoznačnej najlepšie! Nemusíme si klamať, nejde len o obľúbenca malých detí, často naň nedáme dopustiť ani dnes. Čo všetko sa skrýva za touto chutnou a voňavou klasikou, ktorá vznikla pred viac ako štyridsiatimi rokmi?

Spása všetkých kakaomilcov

Ak si niekedy skúšal zohrievať mlieko v klasickom kastróle z čias tvojej starej mamy, určite vieš, že to nie je žiadna sranda. Mlieko sa veľmi rýchlo pripálilo, a vôbec, bolo s tým kopec roboty. Možno práve preto sa Granko stalo obľúbeným produktom každej domácnosti. Môžeš ho pridať do studeného i teplého mlieka a nemusíš už pridávať ani cukor. Najlepšie chutí v legendárnej bielej šálke s červenými bodkami. Jeho použitie pritom nekončí len prípravou nápoja. Skvelo dochutí aj krupicovú kašu, parené buchty, slivkové gule, palacinky či koláče, a v čase akútneho nedostatku sladkostí sa dá konzumovať aj len tak, lyžicou.

O názve rozhodla súťaž

Granko uzrelo svetlo sveta v roku 1979, v československom podniku Čokoládoviny v továrni Sója Kolín. Ešte predtým, než ho začali vyrábať, museli tejto novinke vymyslieť trefný názov. Vedenie podniku to nechalo na ľudí a ich snahu motivovalo finančnou odmenou. Z 394 rôznych návrhov do užšieho výberu postúpilo týchto sedem názvov: Gran, Granko, Azték, Ko-kao, Minko, Grankao, Caona a Senko. Výherný názov však napadol až siedmym súťažiacim, ktorí sa s prvou cenou (1 500 KČS) museli rozdeliť. Ikonické meno vzniklo z dvoch slov: GRANulované KakaO. A Granko bolo na svete. Od roku 1997 ho vyrába Orion, ktorý patrí firme Nestlé. Dnes sa vyrába v Maďarsku, pričom je určené len na slovenský a český trh.

Legendárne dievčatko z obalu

Určite si aj ty spomenieš na rozkošné dievčatko, ktoré sa roky objavovalo na klasickom obale sladkej kakaovej pochúťky. Volá sa Veronika, dnes má už cez štyridsať a na obal Granka sa dostala čírou náhodou. Jej otec Karel Fojtů pracoval v Čokoládovinách, kde mal na starosti propagáciu. Pomyslel si, že produkt by mohla výborne odprezentovať fotografia dieťaťa. Preto zobral do ateliéru svoju 2-ročnú dcérku Veroniku. Vedeniu sa tak páčila demonštratívna fotografia, až sa nakoniec malá blondínka na dlhé obdobie stala tvárou legendárneho Granka.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame