Najlepšie miesto pre život nájdeš pár kilometrov od našich hraníc: Pozri si svetovú top 10

unsplash.com

#Hlavné mesto Rakúska si už niekoľko rokov buduje povesť najlepšieho mesta na svete. Podľa britského rebríčka Economist Intelligence Unit, ktorý poskytuje analýzy ekonomickej a priemyselnej situácie krajín po celom svete, je Viedeň medzi svetovými mestami na prvej priečke. Po nej nasledovali mestá Melbourne, Sydney, Osaka a Calgary. Rebríček zahŕňal 140 miest po celom svete a Viedeň obsadila prvé miesto.

V indexe hodnotenia sa zohľadňuje viac ako 30 kvalitatívnych a kvantitatívnych faktorov zahŕňajúcich päť kategórií, ktorými sú: stabilita (25%), zdravotná starostlivosť (20%), kultúra a životné prostredie (25%), vzdelávanie (10%) a infraštruktúra (20%). Interní analytici a miestni prispievatelia majú za úlohu hodnotiť kvalitatívne faktory. Hodnotenie je zostavené na stupnici od 1 do 100.

Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Prisťahovalci o Viedni tvrdia, že mesto je veľmi pokojné a relatívne tiché. Taktiež oceňujú čistotu a nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok, na ktoré sú obyvatelia nesmierne hrdí. Hoci sa v prvej desiatke rebríčka nachádzali mestá Austrálie, Kanady a Japonska, Európe sa v prieskume celkom dobre darilo.

Okrem Viedne sa totiž do prvej dvadsiatky dostali aj Zurich, Frankfurt, Ženeva, Helsinki, Amsterdam a Hamburg. Priečku číslo 21 obsadil Berlín a Luxemburg sa vyskytol na 23. mieste.

Najlepšie miesta na život za rok 2019:

1. Viedeň, Rakúsko
2. Melbourne, Austrália
3. Sydney, Austrália
4. Osaka, Japonsko
5. Calgary, Kanada
6. Vancouver, Kanada
7. Toronto, Kanada
7. Tokyo, Japonsko
9. Kodaň, Dánsko
10. Adelaide, Austrália
Zdroj: edition.cnn.com
Odporúčame