Na Slovensku máme najkrajšie hrady a zámky: Závidí nám ich celý svet, tieto musíš určite vidieť

Oravský hrad z vtáčej perspektívy

(Zdroj: Unsplash/Martin Katler)

#V našej rodnej zemi máme neskutočné množstvo krásnych pamiatok, ktoré by si rozhodne nemal obchádzať. Pokiaľ nevieš, čo robiť vo voľnom čase, alebo sa len nudíš doma pri počítači, rozhodne vybehni von a skús sa porozhliadať po týchto nádherných hradoch a zámkoch.


Hrad učupený uprostred krásnej slovenskej prírody: Pozri si unikátne zábery Slovenska z dronu


Oravský hrad

Je známy ako orlie hniezdo a začali ho budovať už v roku 1241. V minulosti slúžil ako sídlo oravského hradného panstva. Dnes pozostáva zo 154 miestností a je postavený v štýle románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka aj moderných slohov.

Je to komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Okrem toho ho tvoria podzemné tunely a chodby. Na hrade sa točilo aj viacero filmov. Medzi celosvetovo známy patrí Upír Nosferatu.

Oravský hrad

Uverejnil používateľ Slovensko naša krajina Sobota 1. apríla 2017

Oravský hrad 🙂 autor fotografie: Silvia Surmiaková

Uverejnil používateľ Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia Utorok 25. apríla 2017

Bojnický zámok

Patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku, keďže prvá písomná zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1113. Dnes má hrad romantický charakter a tvoria ho obytné veže, otvory v hradbách, portály, steny či kovové detaily typické pre romantickú architektúru.

V blízkosti zámku sa tiež nachádza známa ZOO, takže návšteva Bojníc je skvelým tipom na rodinný výlet. Hrad si užiješ zvonku aj zvnútra a v jeho tesnej blízkosti sa nachádza aj rozsiahly kúpeľný park. Toto mestečko neďaleko Prievidze je tak dokonalou voľbou na víkendový pobyt.

Krásna fotka 🙂 Autor: Marco Foto Ďakujeme za fotku 🙂

Uverejnil používateľ Bojnický zámok Utorok 5. apríla 2016

Nádherná fotka z roku 2014 ☺ By: Spiritualphoto Handlová

Uverejnil používateľ Bojnický zámok Pondelok 8. augusta 2016

Spišský hrad

Radí sa medzi jedny z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Od roku 1993 je Spišský hrad súčasťou zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Najstaršia písomná zmienka o tejto unikátnej stavbe pochádza z dvanásteho storočia.


Zimný Petrohrad je to najkrajšie, čo kedy uvidíš: Presvedčí ťa o tom toto úžasné VIDEO


Vtedy mal hrad ešte funkciu pohraničnej pevnosti. Neskôr sa stal sídlom spišského župana a tým aj centrom moci. Jeho súčasťou je rytierska sieň, palác či kaplnka sv. Alžbety. Ak si tu ešte nebol, rozhodne to čo najskôr naprav. Hrad aj celý komplex stojí za to.

Spišský hrad
Spišský hrad láka turistov z celého sveta (Zdroj: Unsplash/Martin Katler)

Bratislavský hrad

Hrad v hlavnom meste Slovenska je unikátnou kultúrnou pamiatkou. Pri pohľade naň vidíme štyri vežičky, no v skutočnosti má iba jednu. Konkrétne ide o tú, ktorá sa nachádza na juhozápadnej strane. Ostatné sú len pristavané na streche.

V roku 1811 vyhorel a bol ruinou, no vďaka rekonštrukcii je stále významnou pamiatkou hlavného mesta. V osemnástom storočí bol aj sídlom významnej panovníčky Rakúsko – Uhorska, Márie Terézie, ktorá tu žila aj so svojím manželom a šestnástimi deťmi. Dnes spája históriu s modernými prvkami a je tak unikátom, ktorí nám inde môžu len závidieť.

Great view of the city. Don’t forget to visit the gardens

Uverejnil používateľ Corrie Loomis Utorok 20. augusta 2019

Great view of the city. Don’t forget to visit the gardens

Uverejnil používateľ Corrie Loomis Utorok 20. augusta 2019

 

Beckov

Bol postavený už v dvanástom storočí, no v roku 1729 ho zasiahol rozsiahly požiar, po ktorom z krásneho mohutného hradu zostala už len zrúcanina na sedemdesiat metrov vysokom brale. Po rekonštrukcii bol opäť sprístupnený verejnosti.

Popri prístupovej ceste na hrad sa nachádza židovský cintorín s vyše stovkou náhrobných kameňov. Hradná cesta rozdeľuje cintorín na dve časti: novšiu, ktorá sa nachádza priamo pri vstupe na hrad západne od prístupovej cesty a staršiu, ktorá je na východ od cesty.

Žijem aby som tvoril.📸 Majulo Sicko

Uverejnil používateľ Tomáš Hanzlík Piatok 27. decembra 2019

Dnes to u nás vyzerá na krásnu slnečnú nedeľu. 🙂

Uverejnil používateľ Hrad Beckov Nedeľa 27. septembra 2020

 

Trenčiansky hrad

Týči sa na vápencovom brale a je tretím najväčším hradom na Slovensku. Najstaršou stavbou na hradisku je veľkomoravská rotunda už z deviateho storočia. Nachádza sa tu kaplnka a tri gotické reprezentačné paláce – Matúšov, Ľudovítov a Barborin.


Zvolenský Pustý hrad z vtáčej perspektívy: Tieto zábery ťa utvrdia v tom, že Slovensko je krásna krajina


Najmladšou stavbou je palác Zápoľských, kde sa nachádza rozsiahla zbierka rodových obrazov Ilešháziovcov. Okrem poriadnej dávky histórie na teba čaká dychberúci výhľad na široké okolie. Teda, ak si vyšliapeš desiatky schodov na vrchol veže.

Uverejnil používateľ Trenčiansky hrad Piatok 31. mája 2019

☀ Aj vám je vonku horúco?☀ 🌬Čo tak prísť sa schladiť na Trenčiansky hrad?🌬 Príjemne studené hradné múry a priestory…

Uverejnil používateľ Trenčiansky hrad Utorok 21. augusta 2018

Hrad Devín

Spolu s Nitrianskym a Bratislavským hradom patrí k najstarším hradom na Slovensku. Po čase ho doplnili o predhradie a obytný palác. V osemnástom storočí si prešiel naozajstnou skazou, keď napoleonské vojská vyhodili do vzduchu horný hrad.

Ani to však nezabránilo tomu, aby sa stal obľúbenou destináciou tisícok turistov, ktorí sa rozhodli navštíviť naše hlavné mesto. Chodí sem aj mnoho domácich, a to aj z toho dôvodu, že sa tu často konajú kultúrne akcie či veľkolepé koncerty. Tým dodáva toto miesto unikátnu atmosféru.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝚁𝚎𝚔𝚊 𝙲𝚞𝚝𝚝𝚎𝚕𝚕 (@reka.rita),

Červený kameň

Hrad Červený kameň sa nachádza na juhovýchodnej strane Malých Karpát nad obcou Častá. Vo vnútri hradu nájdeš celkom zachovalých dvadsať miestností s dobovým nábytkom, lekáreň, knižnicu či zbierku zbraní. Z tohto dôvodu sa tu konajú rôzne prehliadky, svadby či kultúrne podujatia.

Postavili ho v trinástom storočí a o niekoľko stoviek rokov neskôr ho premenili na renesančnú pevnosť s výbornou delostreleckou obranou so širokými a nízkymi baštami. Od šestnásteho storočia až do druhej svetovej vojny patril jednému z najznámejších aristokratických rodov Uhorska – Pálffyovcom. Vďaka nim sa zachoval dodnes.

Uverejnil používateľ Červený Kameň Hrad Pondelok 28. marca 2016

autor fotografie: Turčani Pavol Photography

Uverejnil používateľ Červený Kameň Hrad Piatok 31. mája 2019

Zdroj: slovakia.travel, milujemcestovanie.sk, oravskemuzeum.sk, bratislavskyhrad.eu
Odporúčame