Najdôležitejšie sneaker technológie posledných rokov: Tieto tenisky sú kvôli nim tak legendárne

Foto: Malvestida/Unsplash.com

#Absolútna väčšina z nás si tenisky vyberá podľa dvoch hlavných faktorov. Tým prvým je ich vzhľad, keďže logicky, nikto nechce mať na nohách niečo, čo sa mu nepáči. Druhý, no o niečo menej istotný faktor súvisí s materiálom, respektíve funkciou konkrétneho páru. Aké technológie sa však skrývajú za teniskami a ktoré z nich sú skutočne prelomové?

Medzi podstatné inovácie vo svete obuvi v posledných dekádach nepochybne patrili nové materiály zvršku, ako napríklad sieťovina alebo iné syntetické materiály.  V porovnaní s kožou umožňovali výrazné zníženie hmotnosti obuvi. V prípade sieťoviny to bolo aj zabezpečenie priedušnosti, rovnako ako pri inovatívnych materiáloch Flyknit od Nike alebo Primeknit od Adidasu. Oba tieto inovatívne materiály konkurenčných značiek zdieľajú rovnaké vlastnosti: sú z úpletu, zabezpečujú podporu, flexibilitu a komfort. 

Nike Air

Technológia Nike Air je snáď jednou z najznámejších technológii vo svete obuvi vôbec. Používa sav športovej obuvi a aj v lajfstajlových teniskách. Táto ikonická inovácia poskytujúca ľahké tlmenie využíva stlačený vzduch v odolnej a flexibilnej membráne. Vzduch sa pri náraze stlačí a potom sa okamžite vráti do pôvodného tvaru a objemu. Prvým modelom, v ktorom bola táto technológia použitá je Air Tailwind z roku 1979. Vzduchová bublina sa stala viditeľnou až v 1987 s predstavením bežeckej obuvi Air Max.

Reebok Pump

Reebok na rozdiel od Nike nevyužíval vzduch pod chodidlom, ale okolo neho, aby si každý vedel prispôsobiť, ako mu má topánka sadnúť. Bolo to vďaka nafukovacím vzduchovým vankúšom, ktoré sa dali napumpovať podľa vlastného uváženia. Táto technológia bola predstavená v roku 1990 v basketbalových teniskách. Napriek svojmu opakovanému odchodu a príchodu v histórii značky ostane ikonickou technológiou.

https://instagram.com/p/BpW6xZdBGur/

ASICS Gel

Ďalší z najznámejších systémov odpruženia. Technológia je vybavená mäkkou gélovou zmesou vnútri topánky. Bola navrhnutá tak, aby absorbovala náraz a zabezpečila plynulú chôdzu. Skvelé na tom je to, že gél ani po dlhom čase nestráca svoju pružnosť a ani sa nerozpadá. Poskytuje stále rovnaký pocit. Hoci nie je taký slávny ako ostatné systémy odpruženia, napríklad Nike Air, patrí určite k jedným z najlepších.

 

Adidas Boost

Spoločnosť Adidas spolu s BASF, poprednou svetovou chemickou spoločnosťou, položila základy svojho inovatívneho tlmiaceho materiálu a navrhla ambiciózny systém medzipodrážky, ktorý priniesol Adidas späť medzi elitu značiek.

Toto nové revolučné penové tlmenie obsahuje malé kapsuly peny, ktoré sa na rozdiel od iných pien na trhu ani časom nerozpadajú a udržiavajú odozvu. Boost tiež nie je náchylný na teplé alebo chladné podmienky, ktoré môžu mať vplyv na pocit iných typov penového odpruženia. Technológia Boost bola predstavená v roku 2013, no doteraz sa o nej hovorí ako o najaktívnejšom tlmení vôbec.

Nike React

Nike pokračuje vo vývoji nových technológií, čoho dôkazom je predstavenie Nike React vo februári minulého roku. Podobne, ako v prípade Boostu, React nám poskytuje tvarovanú penovú medzipodrážku, ktorá ponúka množstvo odpruženia a vysokú návratnosť energie. Nike vyrába podošvy React pomocou vlastných algoritmov, čo je oveľa technickejšie riešenie tradičného systému „pridať alebo odčítať“, ktorý sa používa na výpočet množstva materiálov potrebných pre rôzne veľkosti.

https://instagram.com/p/Bo7mxTzliLL/

Adidas 3D tenisky

Zatiaľ čo použitie 3D tlače pri výrobe obuvi už nie je novým nápadom, možno najznámejším príkladom sú tenisky Adidas 4D Futurecraft. Začali ako koncept v roku 2017, s prvým verejným vydaním na začiatku minulého roka.

Tenisky sú vybavené medzipodrážkou vytlačenou 3D tlačiarňou, ktorá je vyrobená „svetlom a kyslíkom“ a je asi jedným z najzaujímavejších prvkov. Má komplexnú mriežkovú štruktúru, ktorá údajne poskytuje lepší návrat energie v porovnaní s mnohými ďalšími medzipodrážkami na trhu. Zatiaľ čo výkonnosť obuvi je veľmi zaujímavá, Adidas plánuje nakoniec umožniť zákazníkom, aby si tvarovali podrážky podľa svojich individuálnych tvarov chodidiel. To ponúka úroveň komfortu, ktorá je v dnešnej masovo vyrábanej obuvi nevídaná.

https://instagram.com/p/Bo-nJrZAqvu/

Odporúčame