Aké sú najčastejšie dôvody na zamietnutie hypotéky a úveru? Pozri, s čím sa oplatí rátať

zamietnutie hypotéky a úveru

Požiadanie o hypotéku či úver si dobre premysli (Zdroj: Pexels)

#Požičať si peniaze na kúpu nehnuteľnosti nie je až také ťažké, akoby sa zdalo. Existujú však určité faktory, s ktorými by si mal počítať. Ešte predtým, než sa rozbehneš do banky, mal by si si dobre premyslieť nielen to, po akej nehnuteľnosti ti piští srdce, ale aj to, či si môžeš dovoliť bývanie, ktoré si si vysníval.

„Prikrývaj sa takou perinou, na akú máš,“ stará známa veta našich babičiek má čo-to do seba aj v dnešnej dobe. Preto na ňu mysli, aj keď budeš žiadať o hypotéku. Pretože ona môže byť jedným z dôvodov, prečo ti banka zamietne tvoju žiadosť. Tých však môže byť oveľa viac. Tú sú tie najčastejšie z nich.

#1 Príjem

Alfa a omega, čísla jednoducho nepustia. Ak máš zálusk na luxusnú vilu v strede mesta, len ťažko na ňu dostaneš hypotéku, keď máš len minimálny príjem. Práve výška tvojho príjmu predstavuje akýsi strop, pomocou ktorého sa stanovuje výška maximálnej hypotéky. Pretože pre banku či inú finančnú inštitúciu je dôležité, aby si mal z čoho hypotéku splácať.

Ak výška mesačnej splátky na tvoju vysnívanú nehnuteľnosť prevyšuje dokonca tvoj príjem, pravdepodobnosť, že ti schvália hypotéku sa prakticky rovná nule. Môžeš si však skúsiť nájsť spoluručiteľa. Túto možnosť najčastejšie využívajú manželia.

Budeš vôbec schopný splácania? (Zdroj: Pexels)

#2 Pravdivosť informácií

Klamať v nádeji, že z toho získaš, sa nikdy nevypláca. Tobôž nie v prípade žiadosti o úver. Ak v nej zamlčíš to podstatné v snahe zvýšiť svoje šance na úspech, dosiahneš presne opačný efekt. Pri žiadosti treba uviesť naozaj všetko. Skutočnú výšku príjmov, záznam v úverovom registri či iné faktory, ktoré môžu hrať možno aj v tvoj neprospech.

#3 Požičal si si toho viac než dosť

Úvery majú svoj strop. Ak splácaš s odretými ušami viacero pôžičiek, s vysokou pravdepodobnosťou nebudeš mať priestor na to, aby si zvládal splácať aj hypotéku. A tento fakt berú do úvahy aj banky. Ak si zadĺžený na každej strane, nebudeš pôsobiť ako seriózny klient. Priveľká úverová zaťaženosť hrá v tvoj neprospech. Preto sa snaž najprv vyhrabať z iných dlhov, až potom začni uvažovať aj o hypotéke.

Snaž sa najprv zbaviť starých dlhov (Pexels.com)

#4 Stálosť príjmu

Ak nie si zamestnaný na trvalý pracovný pomer, budeš mať sťažené podmienky pre získanie hypotéky. Nie je to však nemožné. V dnešnej dobe môžeš získať hypotéku aj vtedy, keď si na „voľnej nohe.“ Dôležité však je, aby si vedel preukázať, že máš stabilný príjem a si schopný splácať finančné záväzky.

#5 Záznam v úverovom registri

Ak si mal v minulosti úver, ktorý si nezvládal splácať, môžeš mať záznam v úverovom registri. Banky si pred schválením žiadosti o hypotéku či ďalší úver, klienta preverujú zo všetkých strán. Ak sa ukáže, že si mal v minulosti problém splácať finančné záväzky, môžeš pre banku predstavovať nedôveryhodného klienta. Väčšina z nich si overuje tieto údaje za posledných 5 rokov.

Ak chceš dostať hypotéku, je dôležitá otvorená komunikácia s bankou. Nemá zmysel nič zatajovať či prikrášľovať skutočnosť. Práve komunikácia je vždy tou najlepšou možnosťou, ktorá ti pomôže nájsť to najvýhodnejšie riešenie. Ak sa nedajbože dostaneš do zlej finančnej situácie, ktorá ti znemožňuje splácanie, nezabudni komunikovať s bankou. Pchanie hlavy do piesku je vôbec to najhoršie, čo môžeš urobiť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame