Najbohatší muž planéty Jeff Bezos: Internetový kníhkupec založil Amazon v garáži

Jeff Bezos (foto: Seattle City Council/Wikimedia Commons)

#Za to, že si môžeme dnes z domu objednať prakticky čokoľvek, vďačíme najbohatšiemu kníhkupcovi sveta. Jeff Bezos totiž založením Amazonu rozbehol predaj na internete tak, ako ho poznáme dnes.

Hoci je Jeff Bezos najbohatším mužom planéty a patrí tiež k tým najinovatívnejším ľuďom sveta, oveľa zaujímavejší je jeho životný príbeh, vďaka ktorému sa stal známym aj úspešným.

Vždy najlepší Jeff

O to, ako veci fungujú, sa Jeff zaujímal už v útlom detstve, čím sa dostávame (ako v prípade mnohých úspešných ľudí) ku garáži. Mladý bádateľ premenil garáž svojich rodičov na laboratórium, v ktorom rozkladal a opätovne skladal rôzne prístroje.

Na strednej škole bol triednym premiantom a už v tom čase rozbehol svoj prvý biznis. Počas letných prázdnin usporadúval pre študentov tábor s názvom The Dream Institute. Išlo o vzdelávací tábor, v ktorom si študenti mohli rozšíriť vedomosti predovšetkým z počítačovej techniky.

Mladý Jeff nezačal pracovať úplne vo svojom odbore, ale po škole rozbehol kariéru na Wall Street vo firmách Fite, Bankers Trust či D. E. Shaw. V poslednej sa vypracoval až na viceprezidenta, čo mu prinieslo cenné kontakty a aj finančný základ na rozbehnutie vlastného podnikania. Rok 1994 priniesol zlom a po presťahovaní sa do Seattlu rozbehol vo vlastnej garáži s pomocou svojho tímu naprogramoval prvú verziu známeho online kníhkupectva

Vymyslieť názov je problém

Nakoniec nie nápad, ale názov spoločnosti sa mohol stať kameňom úrazu. V tom istom roku totiž založil spoločnosť s názvom Cadabra, ktorý odkazuje na známe kúzelnícke zaklínadlo. Pri tomto mene však dlho nezostal. Dôvod? Toto slovo sa príliš podobalo na cadaver, čo znamená mŕtvola.

Začínajúci podnikateľ tak vzal do rúk slovník a rozhodol sa hľadať slovo začínajúce na písmeno A, aby si zabezpečil priestor na predných pozíciách. Našťastie mu do očí udrel výraz Amazon ako exotická lokalita a zároveň názov najdlhšej rieky svety. Doména Amazon.com bola následne zaregistrovaná a pôvodné logo spoločnosti slávnu rieku pripomínalo aj svojím dizajnom. Písal sa rok 1994.

A čo dnes?

Dnes je Amazon jedným z najväčších internetových predajcov na svete. A ako sme už spomínali, Bezos sa tento rok stal najbohatším mužom planéty. Okrem Amazonu vlastní napríklad aj denník The Washington Post alebo The Blue Origin, spoločnosť, ktorá vyvíja vesmírne lode. Majetok Bezosa sa odhaduje na 120 miliárd dolárov.

Odporúčame