Na ulici im pomohlo skutočne hocičo: Bývalí bezdomovci prezradili, čo im uľahčilo život

Photo by Daniel van den Berg on Unsplash

#Mnohí z nás sa boja dať ľuďom na ulici peniaze. Niektorí sa totiž obávajú, že ich ihneď vymenia za fľašu tvrdého alkoholu z neďalekej večierky. Avšak vôbec to tak nemusí byť. Väčšinu ide o ojedinelé prípady, kvôli ktorým ľudí bez domova hádžeme do jedného vreca.

Ľudia, ktorí prežili nejaké obdobie na ulici, však na Reddite prezradili, čo im pomohlo. Niekedy viac ako samotné peniaze. Možno ich príbehy budú inšpirovať aj vás k zhovievavosti a dobročinnosti.

#1 Hygienické potreby

pixabay.com

Na ulici som prežil niekoľko rokov. Ľudia si to síce neuvedomujú, no hygienické potreby sú skutočný poklad. Papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, toaletný papier, dezinfekčný roztok na ruky. A pre dámy sú určite nevyhnutné potreby, ktoré im uľahčia neľahké obdobie menštruácie.

#2 Obyčajný úsmev

Keď sa na vás ľudia pozrú ako na človeka a nie odpad, a ešte sa ku tomu na vás úprimne usmejú. Je to darček, ktorý je naozaj na nezaplatenie.

#3 Jedlo

Photo by Thomas Tucker on Unsplash

Párkrát ma niekto zobral na obed. Pokecali sme si a ja som sa nemusel starať o prázdny žalúdok. Ak ľuďom na ulici nechcete dať peniaze, určite nič nepokazíte jedlom. Každý, kto je skutočne v núdzi, bude zaň určite vďačný.

#4 Kaderníčka

Keď som žila na ulici, poriadne som sa hanbila. Bola som špinavá, strapatá a vôbec som sa necítila ako žena. Raz sa pri mne zastavila jedna pani. Zobrala ma do kaderníctva, v ktorom pracovala. Po dvoch hodinách bol zo mňa iný človek. To ma nakoplo k tomu, aby som sa konečne prestala ľutovať a začala hľadať východisko zo svojej bezútešnej situácie. A ono, keď to človek skutočne chce, vždy sa dá nájsť.

#5 Vzdelanie

Photo by Fabian Grohs on Unsplash

Pred piatimi rokmi som stál pred najväčšou dilemou môjho života. Prišiel ku mne chlapík a spýtal sa ma, či chcem 200 dolárov, alebo mi dá svoj starý počítač a bude ma dva mesiace učiť programovať. Vybral som si druhú možnosť. Teraz mám stále zamestnanie i strechu nad hlavou. Konečne nie som odkázaný na pomoc ostatných.

#6 Voda

Cez leto sa bez pitnej vody nedá prežiť. Niekedy som ju mal problém vôbec kúpiť, pretože ma takého špinavého nechceli ani pustiť do predajne.

#7 Teplé rukavice

Photo by Matt Collamer on Unsplash

Zima je oveľa ťažšia, než leto. Najmä keď musíte čeliť neustálemu mrazu. Teplé rukavice či čiapka skutočne príde vhod.

#8 Životopis

Najhoršie je, keď nevidíte východisko zo situácie a ste presvedčení o tom, že budete musieť žobrať až do konca života. Jeden mladý chalan mi pomohol, i keď mi nedal ani cent. Napísal mi životopis, motivačný list, mohol som sa uňho vyspať, osprchovať a oholiť, a potom bol so mnou na troch pracovných pohovoroch. Mám prácu. A vďaka nej aj strechu nad hlavou.

#9 Kniha, žetóny do čistiarne či prostriedky proti parazitom

Photo by James Bold on Unsplash

To všetko mi pomohlo. Jedlo väčšinou nie je až takým problémom. Avšak ak je človek čistý, predsa sa cíti o niečo viac znesiteľnejšie. Keď sa ľudia na vás pozerajú ako na vrece hnoja, skutočne to ubíja ľudskú dôstojnosť.

#10 Permanentka do posilňovne

I keď to znie možno vtipne, mne to veľmi pomohlo. Nechodila som tam cvičiť. Ale mala som miesto, kde som sa každý deň mohla osprchovať či posedieť si v teple, keď bolo vonku skutočne hrozné počasie.

#11 Ponožky

Photo by freestocks.org on Unsplash

Ak niekomu nechcete dávať peniaze, ponožkami skutočne nič nepokazíte. Nohy v teple – to je základ. Verte mi, viem o tom svoje. Na ulici som strávil takmer tri roky.

Zdroj: reddit.com
Odporúčame