Na prvé počutie: Yzomandias vydal Prozyum – môže sa ešte posúvať ďalej?

Foto: Yzomandias, profil na Instagrame, autor: Official Toky 

Yzomandias patrí dlhodobo k tomu najlepšiemu, čo český, respektíve československý rapový svet ponúka. Zakladateľ labelu Milion Plus, ktorý je v našich končinách medzi najúspešnejšími, má von nový album s názvom Prozyum. Prečo práve tento názov a čo si pre nás Yzo vo svojom novom hudobnom projekte pripravil? Jeho aktuálny hudobný počin sme zmapovali na nasledujúcich riadkoch v našej rubrike Na prvé počutie, kde sa venujeme projektom slovenských a českých rapperov či rapperiek, ktoré vyšli iba nedávno. 

Yzomandias v tomto roku vydal EP Melanž, ktoré slávilo veľký úspech a hovorilo sa predovšetkým o tom, že čo sa týka originality, prepracovanosti a spolupráce s Nik Tendom, jedná sa o absolútnu špičku toho, čo v našich končinách môže vzniknúť. Milióny pozretí a tisíce reakcií to len a len potvrdzovali. Progres sa ale zastaviť nedá, preto aj Yzomandias pokračuje ďalej a vydáva CD Prozyum, kde sa objavuje desať skladieb, ktoré dokopy predstavujú 36 minút hudby. Yzo je známy tým, že jeho tracky nie sú príliš dlhé, ale o to viac vedia ľudí zaujať na prvé počutie a taktiež ich vie doplniť o špecifické videoklipy, ktoré častokrát ideálne dotvoria obraz a aj samotné promo. Pred niekoľkými dňami sme venovali osobitný článok, komentár, tomu, či momentálne sledujeme Yzomandiasa vo vrcholnej formy svojej kariéry. Či už je to tak, posúďte sami, ale faktom je, že tento Čech robí skutočne skvelé hudobné veci.

Poďme späť k hudobnému albumu Prozyum. Čo vôbec znamená samotný názov? Prozyum je názov drogy, alebo ak chcete látky, ktorú dávali obyvateľom vo filme Equilibrium, kde si zahrali známy herec Christian Bale, herečka Emily Watson či Sean Bean (Áno, Lord Eddard Stark z Game of Thrones). Išlo o látku, ktorá vo vás mala vyvolať nasledované: Byť slušný, byť profesionálny, ale byť zároveň pripravený zabiť každého, koho stretnete. Pre niekoho možno zvláštny koncept, ale v neposlednom rade veľmi zaujímavý a originálny. Tak ako aj Yzomandiasov nový album.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ďalšie úmrtie rapera v LA. Zastrelili ho, kým volal tehotnej manželke

Aj keď sa rubrika volá „Na prvé počutie“, album sme si samozrejme vypočuli niekoľkokrát, aby sa nám dostal aspoň zľahka pod kožu a pri jednom vypočutí často človeku uniknú niektoré detaily. Musíme povedať, že aj keď je Yzomandias často obviňovaný, že nie je tým správnym vzorom pre dorastajúcu generáciu našich republík, tak je fér napísať, že na tomto albume je toľko výpovednej hodnoty, koľko by ste ani nečakali. Ale samozrejme, aby ste sa k nej dostali, musíte sa poriadne započúvať. V niektorých skladbách je pomerne schovaná a nie je, ako zvykne hovoriť, prvoplánová (čo je len dobre). Odporúčame si pustiť záver tracku Jeď Tvrdě Nebo jeď Domu, ktorý prikladáme aj v našom článku. Pomôže vám to zamyslieť sa nad niektorými vecami vo vašom živote.

Čo sa samotných skladieb týka a kvality CD po hudobnej stránke, ťažko niečo vytknúť. Ak máte Yzomandiasa radi, respektíve, ak proti nemu vyslovene niečo nemáte, potvrdíte, že sa jedná o prvotriednu hudobnú kvalitu a prirodzený posun, ktorý je Yzovi podobný. Samozrejme, nie každá skladba je stavaná na to, aby bola bangrom, nie každá bude mať milióny vypočutí, ale ak hodnotíme projekt ako celok, pôsobí to koncepčne dobre, nenúti vás to prepínať skladby a aj celková minutáž je úplne ideálna a nepôsobí vôbec otravne a zdĺhavo. Skladby dávajú zmysel osobitne, ale aj ako celok. Keď sme v minulosti niektoré Yzove projekty sumarizovali či hodnotili, tak sme niekedy narazili na striedanie skvelých vecí s menej zaujímavými generickými skladbami (ktorých ale nebolo veľa), ktoré možno na projektoch vôbec byť nemuseli. V tomto prípade to ale neplatí, album má presne to, čo má mať a my ako poslucháči sme veľmi spokojní. Ako rozdiel oproti predošlým počinom by sme ešte uviedli fakt, že ku tomuto projektu by si mali nájsť cestu aj tí, ktorí doteraz Yzovi nefandili, respektíve ho nepočúvali a aj z tohto hľadiska je Prozyum špecifické a istým spôsobom prelomové.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Erik Tresor vs Frayer Flexking. Kto má z koho strach?

Na projekte sa objavuje širšie spektrum hostí, čo u Yzomandiasa nie je až takou tradíciou, nakoľko väčšinou volí spolupráce len s najužšim kruhom ľudí z labelu. Spomenúť môžeme napríklad Ektora, Luisu, Kokyho, Nik Tenda, Smacka či Robina Zoota alebo Lucu Brassiho10x. Čo je pri featoch dôležité, hostia posúvajú celý album ešte do lepších úrovní a ani jeden z nich nepôsobí rušivo, práve naopak. O mix a master tohto hudobného projektu sa postarali D.Kop, Decky + samotný Yzomandias a album produkovalo aj širšia plejáda producentov.

Zaujali aj názvy jednotlivých trackov, kde sa strieda čeština s angličtinou a jednoduchosť s dlhšími názvami. Skutočne, Prozyum je naozaj pestré CD a je to niečo, čo sa dalo od jedného z lídrov českej scény očakávať.

A otázka na záver: môže sa Yzomandias ešte posúvať? Môže. Nie nadarmo sa hovorí, že limity neexistujú a ak áno a podarí sa vám ich objaviť, treba ich opäť posunúť. Yzomandias je kvalitný, je skúsený a má čo ponúknuť. Avšak, vždy sa dajú veci ešte viac šperkovať a myslíme si, že v jeho prípade sa ešte môžeme tešiť na veľké množstvo prvotriednych hudobných produktov. Teraz si ale určite vypočujte tento projekt a dajte nám vedieť, čo si o ňom myslíte vy.

Odporúčame