NA PRVÉ POČUTIE: Stát Ve Stínu, Dotýkat Se Hvězd. Koky už v tieni nestojí

Máme tu ďalšie pokračovanie našej nepravidelne pravidelnej rubriky NA PRVÉ POČUTIE, v ktorej sa zameriavame na čerstvé hudobné projekty slovenských a českých rapových interpretov. Po dôkladnom vypočutí prichádza s jemným oneskorením na rad nový album českého rappera Kokyho s názvom Stát Ve Stínu, Dotýkat Se Hvězd. Na úvod môžeme konštatovať, že Koky sa skutočne hviezd dotýka, ale rozhodne už nestojí v tieni. 

Jeho hviezda začína svietiť čoraz jasnejšie, pričom tento člen českého labelu Milion Plus posúva svoju kariéru vďaka sólovému albumu opäť o úroveň vyššie. Rok 2021 je pre chalanov z M+ zatiaľ poriadne produktívny, nové projekty dali von okrem Kokyho aj Yzomandias, Kamil Hoffmann či Karlo. Okrem toho môžeme konštatovať, že nové veci chystajú ďalší členovia Milion+, a teda sa máme na čo tešiť.

Kokyho sólový album obsahuje dovedna 14 skladieb, pričom na tomto CD sa objavuje niekoľko zaujímavých mien. Jedným z najpopulárnejších trackov je k dnešnému dňu banger Black Gloves, ktorý sa objavuje už aj na YouTube a hosťuje na ňom Separ. Prepracovaný videoklip, zaujímavý feat a silné bary. Nečudo, že táto skladba ľudí baví. Zaujímavým songom je aj pieseň In da house, kde sa po Kokyho boku objavuje Karlo a aj táto československá kombinácia sa ukazuje byť veľmi dobrým krokom, pričom produkčne sa vo výbornom svetle ukazuje HAARP.

Na YouTube je už aj feat s Nik Tendom. Čo k tomu dodať, Nik Tendo je aj v roku 2021 vo veľmi dobrej rapovej forme a Kokyho album obohacuje svojou prítomnosťou. Vidieť, že v Milion Plus panujú dobré vzťahy a vzájomné featy sú prirodzenou súčasťou ich práce, pričom si chalani sedia ako v osobnom, tak aj hudobnom živote. Určite zaujme aj track Čekal Jsem Dlouho, kde priestor dostáva slovenský rapový talent a freshman minulého roka LucaBrassi10x. Ďalším kvalitným singlom je Dotýkat Se Hvězd, kde Kokyho dopĺňa člen DMS Dame. Mať na CD Separa aj Dameho v dvoch osobitných skladbách je samo o sebe znakom kvality a Koky to dokázal výborne využiť vo svoj prospech. Čo je ale podstatné, oproti naozaj silným kolegom na featoch nezaostáva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto najlepší rapový song leta 2022?

Ball Till I Fall, to je track, kde sme sa dočkali celého spektra Milion Plus a k tomu ešte aj zaujímavého vizuálu, takže v tomto prípade niet čo vytknúť. Viackrát sme v našich článkoch písali o tom, že keď chalani z M+ niečo dajú von, je to prepracované zo všetkých strán a to isté môžeme konštatovať aj o Kokyho albume. Dáva o sebe vedieť, to sme už písali, čo je ale dôležitejšie, nie je to kvalita len naoko, ale skutočne, keď si pozrieme obsah textov, zoznam hostí či kvalitu produkcie, cítiť, že sa nachádzame v roku 2021 a rap obsahuje niekoľko do seba zapadajúcich a potrebných prvkov. Koky je ešte pomerne „neokukaný“ interpret, čo vzbudzuje záujem ešte viac a zároveň pôsobí skromne. Jeho členstvo v prepracovanom a sofistikovanom labeli mu určite na jeho rapovej ceste veľmi pomáha. Fakt, že môže pracovať s najlepšími interpretmi a producentmi na československej scéne je cítiť po každej stránke. Koky je na albume lyricky aj melodicky vyspelý, ponúka úderné bary, širokú plejádu kvalitných hostí a v neposlednom rade aj výbormé produkcie.

Z Kokyho sa pomaličky stáva naozaj vyspelý a všestranný interpret a my sme zvedaví, ako sa album uchytí na živých vystúpeniach. Po vypočutí albumu môžeme jednoznačne povedať, že Koky už „ve stínu“ nestojí.

Foto: Koky, profil na Instagrame Koky

Odporúčame