Na prvé počutie: SpecialBeatz vydal druhý producentský album – No Cap

Foto: Special Beatz, profil na Instagrame, Special Beatz a Pil C, autor fotografie Matúš Zeťák 

„Okay, raz a navždy, to neni SpecialBeatz, to je SpecialHits,“ veta, ktorú povie Pil  v úvode tracku Money2. A zároveň veta, ktorá úplne dokonalo vyjadruje prácu, ktorú už dlhodobo robí producent SpecialBeatz. Či je najlepší na Slovensku v a Česku v tom, čo robí, to už necháme na subjektívnom posúdení každého z vás. Dosť možno aj áno. Z nášho pohľadu Special patrí dlhodobo k  producentskej špičke v SK a CZ rap game, čo potvrdzuje aj jeho nový album s názvom No Cap. 

Len včera sme pre vás rozobrali Momov album Extras, ale vzhľadom na to, že rok 2020 je skutočne bohatý a štedrý na nové albumy a hudbu, pokračujeme v rýchlom tempe ďalej. Dnes bude reč o Special Beatzovi a jeho novom sólovom CD s názvom No Cap. V našich končinách stále nie je úplne zvykom, že beatmakeri a producenti majú vlastné projekty, ale práve Special je v tomto ohľade medzi slovenskými kolegami viac-menej priekopníkom. Nejedná sa totiž o jeho premiérové CD, v roku 2018 vydal album Barter, ktorý nás baví aj s odstupom času. Veľké očakávania teda boli aj od tohto projektu.

Jednoznačne najväčším bangrom nového Specialovho albumu je track Money2, na ktorom sa objavujú Pil C a Separ. Obaja rapperi neostanú nič dlžní svojej povesti a o tejto skladbe sme už niekoľko článkov napísali, takže len dodáme, že sa nevieme dočkať klubovej sezóny. Album má dovedna 12 skladieb, ktoré dokopy predstavujú 36 minút hudby. Zaujímavosťou je, že Momove CD Extras má rovnaký počet trackov a je o 2 minúty kratšie.

Veľmi, ale naozaj veľmi pútavou piesňou je Smútok Tvojich Očí, kde sa objavuje martinský rodák Kamil Hoffmann z Milion Plus a tento song obsahuje naozaj nesmierne silnú emóciu, ktorú podčiarkuje kvalitná hudba, ktorú obsahuje. Ono, nejdeme ku každej skladbe písať, že Special Beatz do nej urobil skvelú hudbu, ale keď si toto CD vypočujete, ideálne dvakrát alebo trikrát za sebou, tak na to prídete aj sami. Tento chalan skrátka vie, čo robí a je to cítiť. Zároveň s ním radi spolupracujú aj raperi a právom mu patrí miesto, ktoré dnes na scéne má. Na československej scéne azda nie je veľké meno, ktoré by nerapovalo do hudby od Špeciála.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto najlepší rapový song leta 2022?

Mená, ktoré sa na No Cap objavujú, sú synonymami kvalitného rapu. Spomenúť môžeme napríklad kombináciu Yzomandiasa s Nik Tendom na tracku Embargo, potom je tam Rytmus so skladbou Pamätaj, že nigdy a vo veľkej miere zaujme duo Dorian a Ben Cristovao v tracku PNS. Dorian je taktiež na úvodnej skladbe celého albumu s názvom Co když a treba napísať, že tento český interpret u Speciala na albume dokazuje, že v tomto kalendárnom roku zaznamenáva signifikantný hudobný progres. Potvrdil to aj na svojom sólovom projekte, ktorý vyšiel nedávno a nesie názov Radost.

Vo výbornom svetle sa ukazujú aj „mladíci“ Sak10Denz (dlhodobo náš favorit medzi mladšími interpretmi) a Frayer Flexking, o ktorých už bolo neraz počuť. Prvý menovaný zaujme na tracku Himaláje, kde ho dopĺňa skúsený a tento rok tiež fantastický Sergei Barracuda. Vznikla kombinácia, ktorú by čakal málokto, o to viac ju treba férovo oceniť, pretože tejto dvojke to ladí. Druhý menovaný spolupracuje so Shimmim a Yaya Rebelom, pričom táto trojica dala so Specialom dokopy skladbu My tu žijeme. Celkovo, zastúpenie takzvanej novej a starej školy je na albume No Cap naozaj pestré a dokopy tvorí zaujímavý celok, ktorý sme tak trocha očakávali a zaujal. Nielen rôznorodosťou, ale aj kvalitou. A presne v tom je čaro producentských albumov.

Ono, môže sa zdať, že Special Beatza iba chválime, ale skutočne sme sa snažili na toto CD pozrieť kriticky, ale producent si dal záležať na všetkých aspektoch, ktoré tvoria album od výberu beatov až po výber hostí a samotné prevedenie v praxi. Reálne je pri takej rôznorodosti hostí náročné vytvoriť nejaký logický koncept. Výbornou skladbou je aj No Flex, kde sa stretávajú DMS a Milion Plus, konkrétne Dame a Karlo. Zaujme aj Cashanova Bulhar, Robin Zoot či Dano Kapitán. Výber mien na CD potvrdzuje, že Special tam mohol mať prakticky koho len chcel. Je nutné dodať, že prakticky všetci menovaní (az na pár výnimiek) majú tento rok von naozaj skvelé projekty a ich rapová forma patrí medzi špičku našich scén.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je 5 dôvodov, prečo si v dnešnej dobe kúpiť CD

Ide o to, že dlhodobo spolupracuje s tými najlepšími a rapperi vedia, že od neho majú záruku kvalitnej hudby. Preto, keď sa tento producent rozhodol vytvoriť druhé sólové CD, pravdepodobne nemal problém s tým, že by mu niekto slohu dať nechcel. Oveľa ťažšie to je ale s organizáciou samotných raperov, s ktorými to častokrát býva najmä z hľadiska deadlinov ťažké. Aj preto patrí Špeciálovi opäť veľké poďakovanie a uznanie. Dokopy dal solídny nosič, ktorý sa medzi konkurenciou nestratí a kvalitatívne ma potenciál na to, aby preskočil aj svojho predchodcu Barter. To ale ukáže až čas.

Po prvých dňoch od zverejnenia sú najpopulárnejšími skladbami na streamovacích službách Money2, ako sme spomínali, potom Himaláje a do tretice No Flex. A aby sme nezabudli, čo znamená samotný názov No Cap? V slangovej angličtine ide o frázu, ktorá sa používa vo význame „no lie“, a teda „nijaké klamstvo“. Väčšinou sa to dáva vo význame, keď niečo poviete a dodáte k tomu No Cap. Napríklad – „You are so good. No Cap.“ – A teda, „Si fakt dobrý, neklamem.“

Odporúčame