NA PRVÉ POČUTIE: Momov album MXI je výborný, obsahuje klasiku aj posun vpred

Pomerne v rýchlom tempe sme tu späť s našou nepravidelne pravidelnou rubrikou NA PRVÉ POČUTIE, v ktorej rozoberáme nové hudobné projekty slovenských a českých interpretov. Koncom uplynulého týždňa sme sa zamerali na album Lockdown Music od H16, dnes bude reč o CD s názvom MXI, ktorého autorom je Momo. Pripomíname, že tento album si môžete pustiť na dostupných streamovacích platformách.

V úvode môžeme nadnesene napísať, že najväčším negatívom Momovho albumu MXI, ktoré sme našli je, že celé CD má iba 31 minút hudby, i keď obsahuje 11 skladieb. Áno, samozrejme, my to chápeme, jednak je takýto trend (že sa albumy robia o niečo kratšie ako v minulosti), jednak je to spôsobené tým, že Momo si vždy dáva pozor na to, aby kvantita nešla na úkor kvality. Avšak, MXI drží latku tak vysoko, že by si poslucháči určite vedeli predstaviť aj keby mal jeho nový sólový album vyše hodiny. My by sme si to určite vypočuli.

Album začína skladbou AUDIO, ktorá má skutočne výborný beat a už pred začatím Momovho rapu vás dostane do varu. Je to presne ten týp tracku, ktorý si pustíte v slúchadlách aj v aute, taká skladba, ktorú si chcete vypočuť, keď ste niekde v lete s priateľmi. Podľa nášho názoru je voľba tohto songu na úvod albumu výborným rozhodnutím. Číslom dva sú VLCI, ktorých vám pripájame nad týmto odstavcom. Vec s Frayerom Flexkingom je už vonku nejaký ten čas, obaja v nej idú do hĺbky, dočkali sme sa aj zaujímavých referencií a taktiež kombinácie starej a novej školy slovenského rapu. Aj v tomto prípade môžeme vysloven pochváliť, pretože obom interpretom to ladí a vedia, čo chcú povedať, čo je nesmierne dôležité.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ed Sheeran v rapových polohách: Presadil by sa v tomto žánri?

Momo napísal o skladbe SÉRUM, že je to jeho najviac osobný song a môžeme to pravdepodobne potvrdiť. Rapper ide do poriadnej hĺbky, dozvedáme sa rôzne záležitosti z jeho života a naozaj si neberie servítku pred ústa. Inými slovami, je autentický a to je to, čo ľudia na ňom majú radi. Aj táto skladba už uzrela sveto sveta na YouTube, tak si ju môžete vypočuť, aby ste si urobili názor sami. Dojem z nej? Hĺbavý, respektíve, zamyslíte sa nielen nad Momom ako rapperom a človekom, ale aj nad svojím životom. Máme pravdu?

Čo skladba, to zaujímavý song. Číslom štyri na albume MXI je spolupráca Moma s Rytmusom. Dve ťažké váhy slovenského rapu s dlhoročnými skúsenosťami sa stretli na tracku MOJA ZÓNA, ktorý vám už taktiež hrá niekoľko týždňov. Kombinácia dvoch ostrieľaných interpretov sa osvedčila, dozvedáme sa rôzne zaujímavé informácie a taktiež sme svedkami toho, že ako Rytmus, tak ani Momo rozhodne nepatria do starého železa, i keď by ich tam niektorí ľudia už určite videli. Dovolíme si tvrdiť, že táto skladba je jednou z najlepších, aké v tomto kalendárom roku vyšli.

Výber hostí je kvalitný, pričom ich na albume MXI nie je, dá sa povedať, ani veľa a ani málo. Päťkou na CD je track SNY, na ktorom sa Momo stretáva s Majkom Spiritom. Je to úplne ten typ songu, ktorý si ľudia potrebujú v roku 2021 vypočuť a možno ani o tom sami nevedia. Vec plná motivácie, inšpirácie a toho, že keď budete pracovať na tom, čo naozaj chcete a pôjdete si za tým, tak sa vám to napokon v konečnom dôsledku podarí. Treba zabojovať o svoje sny.

Na čísle šesť nachádzame pokračovanie dlhoročnej série JA SOM BRATISLAVA, ktorú môžete nájsť už na dvoch Momových albumoch. Toto je číslo III, pričom opäť sa jedná o poriadnu rapovú kvalitu, Momo má silný fllow, striktný prejav a v tomto tracku nájdete všetko, čo v ňom budete hľadať. Presadiť sa v slovenskej metropole nie je jednoduché, či už z Bratislavy pochádzate alebo sa do nej presťahujete. Pokračujeme ďalej, CELÝ BANK, to je track, kde sme svedkami československej spolupráce medzi Momom a Refewom, pričom Refew vo svojej slohe pekne povie, že si veľmi cení, že ho jeho slovenský kolega zavolal na album. Stretávajú sa tu dva rôzne štýly, ktoré dokopy tvoria naozaj zaujímavú kombináciu hodnú vypočutia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Separ má na krku dvojizbák a posiela klip z New Yorku (VIDEO)

Keď si pustíte song R.G, nebudete sa stačiť čudovať. Toľko referencií a odkazov, ktoré Momo do tohto songu uložil, to až nie je možné. Je to v istom ohľade obraz doby, to, čo zažívame a čo sme museli akceptovať. Ak ste túto skladbu ešte nepočuli, rozhodne odporúčame, aby ste to zmenili, pretože si poviete: Hmm, veď ten chalan má pravdu. ZLOČINCI A UMELCI, skladba, kde môžete počuť nielen Moma, ale aj Dana Kapitána a taktiež českého rappera Paulieho Garanda. Okrem toho, je tam krásna myšlienka toho, že najviac slobody vždy mali zločinci a umelci, pričom je tam aj veľmi veľa referencií a odkazov k známym menám predovšetkým zo zahraničia či filmového prostredia.

Na záver sa dostávame k posledným dvom skladbám na albume MXI, konkrétne k DOBRO VS ZLO a BUGATTI VEYRON. Obe, takpovediac, podčiarkujú o čom je Momov nový album. Momo je osobný, hovorí o konkrétnych veciach a problematikách, snaží sa rap ako taký niekam posunúť a darí sa mu to, pričom po hudobnej stránke sa jedná o produkt vysokej kvality.

Album MXI v globále potešil, Momo potešil a tešíme sa na to, keď už bude možné vypočuť si toto CD aj naživo na koncertnom turné. Dodajme, že Momo má našliapnuté k tomu, aby bol autorom jedného z albumov roka. Cenné je aj to, že v rokoch 2020 a 2021 priniesol (zatiaľ) 2 CD, EXTRAS a MXI, pričom oba sa zaradili k veľmi podareným hudobným kúskom. A čo sa týka našej rubriky Na prvé počutie, vzhľadom na to, že rapperi na Slovensku a v Českej republike zvyšujú tempo, aj kadencia tejto rubriky bude vyššia.

Foto: Momo, profil na Instagrame Momo 

Odporúčame