Na prvé počutie: Frayer Flexking a ďalší slovenský debut. Prepojil žánre aj príjemne prekvapil

Foto: Frayer Flexking Instagram

Záver roka je už tradične prestrý na rôzne releasy singlov, ale aj projektov. Ku debutovému počinu LucuBrassiho sa pripája svojim debutom aj diskutovaný Frayer Flexking. Ten počas roka 2020 vydal niekoľko úspešných singlov, ktoré vždy vyvolali diskusiu a my sme boli veľmi zvedaví na to, čo prinesie jeho prvý celistvý projekt.

Album nesie príznačný názov Stokar, ktorý autor už viackrát v rozhovoroch vysvetlil. Frayer poslucháčom priniesol dokopy 19 trackov, pričom minutáž projektu je bez piatich minút hodinová. To je na dnešné pomery viac než dosť, avšak samotná dĺžka skladieb spadá do bežného intervalu, ktorý vás nebude nudiť, no zároveň nezaručí, že pri takom množstve skladieb niektoré nepreskočíte. Paradoxne, najdlhšia skladba na albume (Stokárske R/N/B ft. Pil C) je to absolutne najlepšie, čo nám projekt ponúkol.

Keď už sme teda takto predbehli a skočili rovno do tracklistu, povieme si niečo viac o spomínanej skladbe. Jedná sa o úprimný storytelling, v ktorom Flexking spomína na detstvo a neskôr pubertu. Hovorí o tom, ako sa mohol stať prvoligovým futbalistom v Dubnici, avšak ulica a noc ho stiahla na druhý chodník. Frayer často spomína „eso v rukáve“ a pre nás je tým povestným esom práve táto vec, ktorá veľmi príjemne prekvapila a ako už bolo napísané, je najlepšia vec z celého albumu. Pil C dodal rovnako úprimnú a kvalitnú slohu.

Začali sme v pozítivnom svetle a v tomto duchu budeme pokračovať aj ďalej. Veľkým plusom a pozitívom projektu je rozmanitosť. Či už sa bavíme o produkciách alebo hosťoch. Frayer povedal, že na projekte pracoval len s ľuďmi, ktorých osobne pozná a to je v daných trackoch aj cítiť. Spektrum hostí, ktorí prispeli slohou, je pomerne široké a autor nezostal svojej povesti nič dlžný. Stokar prepája rôzne žánre, posúva hranice hudobnej stránky a každá skladba je svojim spôsobom iná. A to je pri bezmála 20-tich skladbách úspech.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Porsche Boy prerazil vďaka tomuto songu. Odkiaľ mal námet?

Projektu nechýbajú ani virálne tracky Rakety Jak Pizza a Nehehe, na ktorých hosťuje Rytmus. Zabudnuté neostali ani frázy Bomby Jak Bitch, Big Showbiznis či Big Zločin More. Za vyzdvihnutie stojí určite aj skladba Oné, kde rapujú Flexking s Damem do výbornej produkcie a album dostáva tesne za svojou polovicou príjemný impulz. Najväčší banger z albumu je za nás track To Sme Asi My, kde sa predstavila plejáda hostí na čele s Lucom Brassim. Spojenie BLAS, Conspiracy a BSB bude po skončení pandémie bez pochýb rozbíjať kluby. Bodku za albumom dáva príjemná spevavá vec Dojazd. Frayer nás v tejto polohe veľmi baví a sme radi, že sa rozhodol zakončiť projekt práve takýmto spôsobom.

Na základe prvých pocitov môžeme konštatovať, že Frayer Flexking albumom môže baviť široké spektrum poslucháčov, aj keď to možno niektorí nechcú prijať. Líder BLAS gangu nešiel nikdy cestou hlbokých rýmov a referencií, pri svojej tvorbe stavia skôr na melodickosť a údernosť, čo definuje aj projekt Stokar. Dočkali sme sa sľubovaného prepojenia žánrov, širokého spektra kvalitných hostí a v neposlednom rade kombinácie virálov, bangrov, ale aj pomalších záležitostí. Flexking odkrýva prvé eso zo svojho rukáva a my sme zvedaví, koľko ďalších má ešte schovaných.

 

 

 

Odporúčame