MOMO: “Album som robil tak, že som si všímal každý detail” (Rozhovor)

Aj keď sa sekcia s rozhovormi rozrastá asi najmenej zo všetkých našich aktivít, má to svoj dôvod. Snažíme sa vám prinášať len tie najkvalitnejšie informácie a najčerstvejšie rozhovory, ktoré by vás ako naše publikum mohli zaujímať. Dnes teda, ako už je avizované, vám prinášame rozhovor s Momom, ktorý aktuálne vydáva album RIIVAL.

Roman nadviazal na svoj asi najvydarenejší album Rival, a nás teda zaujímalo viacero vecí, hlavne v súvislosti s novým albumom. Pýtali sme sa samozrejme otázky aj od vás fanúšikov, takže už nebudeme naťahovať a poďme na to.

Ahoj, v prvom rade ďakujeme za tvoj čas. Na začiatok nám povedz, ako vyzerajú tvoje posledné dni. Pri čom tráviš najviac času, čomu sa venuješ? Číslo jedna logicky bude nový album.

Áno, aktuálne sa dokončujú veci okolo nového albumu. CD sa posielali len včera, točili sme ešte videoklip na skladbu Priemer no a chystám sa odniesť album do PantaRhei. Takže všetko sa točí okolo albumu.

Kedy vznikla myšlienka na pokračovanie albumu Rival a prečo práve tento album?

Spomínal som to už na livestreame na IG. Rival bol môj najúspešnejší album a chcel som nadviazať na ten najlepší album, nie na najhorší.

Ako sa ti písal tento album? Išlo to “hladko”? Kde najradšej píšeš texty?

Písalo sa to ťažko. Keď som začínal písať album, bolo neskutočne škandalózne počasie. Chladno, škaredo .. Absolútne žiadna inšpirácia. Umelci vraj mávajú inšpiráciu práve v takomto melancholickom období, ale u mňa to vôbec neplatí. Väčšinou píšem v aute a v pracovni, ktorá už je vlastne detská. Chodil som často po dialnici za kamarátmi, takže asi tam. Niektoré sa mi písal naozaj ťažko. Robil som na tom tak, že som si všímal každý detail a dosť vecí som vyhodil. Tak isto to bolo aj na Rivalovi, kdežto na Heroine som to takto nerobil. Nahral som to a nechal tak. Nahrával som ho od augusta minulého roka.

Vyšli všetky featy?

Nie. Chcel som zavolať asi ešte štyroch raperov navyše mimo toho. Niekto povedal, že to nechce spraviť, niekto, že to chce spraviť, ale neurobil to. Niekomu som sa ozval neskoro, takže som nemal čas čakať.

Bude ku albumu aj nejaké turné? Prípadne máš už naplánovaný krst?

Toto nemám vôbec dohodnuté, prichádza leto, takže sa blížia festivaly. Budem samozrejme na Hip Hop Žije, budem napríklad na Carate čoskoro, Vibe festival a tak ďalej. Uvidíme, ako bude na koncertoch fungovať album, či sa ľudia chytia, a podľa toho budem riešiť turné.

Prešli by sme ku konkrétnym skladbám. Track s Pil Cim mnohých prekvapil, mnohí sa však veľmi potešili. Ty si v Hip Hop Reality opisoval “konflikt”, ktorý nastal medzi Palermom a Lukášom. Po akom čase od tohto ste sa dali dokopy a dohodli, že idete robiť spoločnú vec a bude na tvojom albume?

Konflikt bol, ale už je to za nami. To, že sme sa dali dokopy je len pozitívne. Opísal by som to asi takto. My sme boli v Klube Dole, bavili sme sa s Palermom ohľadne nášho spoločného tracku, a prišiel za mnou Pil C s tým, že či nespravíme nezávislý track, ktorý bude čisto ako singel. Potom bol konflikt a odvtedy sme sa nevideli. Po roku som mu napísal, či nespravíme spolu track na môj album, a on súhlasil.

Keď sme začali reč o Pil Cim. Minulý rok vydal album Hype. Počul si ho? Aký máš názor na tento album?

Počul som ho keď vyšiel. Má tam koncertovky, ktoré priradil, sú tam veci, ktoré sú len tak do auta. Nesklamal nikoho, aj keď tam možno nie sú také hity. Je to dobré, nemá to čierny bod.

Využijem predošlú otázku. Minulý rok vyšli okrem tohto albumu aj ďalšie iné. Ktoré si počul a ktorý je pre teba album roka?

Počul som asi všetky zásadné albumy. Úprimne, viac sa mi páčil napríklad album Sila ako Krstný Otec. Rytmusov album má svoj typický kvalitný zvuk, ale album roka je pre mňa jednoznačne SILA.

Väčšinu produkcií ti robil Royal G. Ako ste sa spoznali a prečo práve tento chalan dostal toľko priestoru?

Spoznali sme sa cez Mega M. Nejde o to, že som mu dal priestor ja. Ja som dal priestor hocikomu, ale keď som si vyberal hudby na album, zrazu som zistil, že väčšinu som si nechal od neho. Mal som tam na výber od Abeho, Grimasa, Maikyho a podobne. Potom sme sa dohodli, že sa spojíme a navzájom si pomôžeme.

Odpovedal si mi teda aj na ďalšiu otázku, či ti producenti robili hudby na mieru, alebo si si vyberal z poslaných hudieb.

Áno, vyberal som si z poslaných vecí.

Pri producentoch ešte ostaneme. Ktorí mladí chalani sú podľa teba aktuálne najlepší? Je ich celkom dosť.

Dalyb, Royal, Adytos, Infinit asi.

Veľa ľudí sa pýtalo, či bude spolupráca s Dalybom respektíve s HAHA Crew?

Zatiaľ nebude. Ja som chcel od neho hudbu na album, ale robil si svoju dosku, takže mi beat nedal. Mal ma volať na jeho album, ale evidentne tam nebudem, keďže jeho projekt vychádza čoskoro. So Sameyom som volal, a pýtal som sa ho na feat na môj album, ale napokon sme od toho upustili, keďže Samo robil na svojom albume.

Počul si jeho nový track?

Jasné počul. Mňa tieto veci od chalanov bavia, aj keď tento track podľa mňa to nie je od neho to pravé, ale je to len singel. Od Dalyba ma baví aj track s Egom a aj nový s Tekashim. Zayovi som síce veľa nerozumel, ale má brutálny štýl. Celý ten štýl sa mu riadne hodí.

Čítaš komentáre na fanpage alebo YT? Naučil si sa odosobniť od prípadných nadávok a kritiky?

Čítam komentáre jasné. Odosobnil som sa od toho. Je pravda, že keď mám ťažky deň a sadnem za comp, prečítam si nejakú pičovinu, tak vybuchnem. Neberiem si však ku telu ani chvály, a tak isto si neberiem ani kritiku. Je to len osobný názor. Je to len tvoja pravda, ktorá mňa nijak neovplyvní.

Bolo to takto od začiatku?

Nebolo to takto od začiatku. Na začiatku si si neistý, máš obavy, ale keď príde určitá doba, tak získaš nejaké sebavedomie. Vieš, že si kvalitný, takže si to prestaneš brať a sústredíš sa na seba. Keď si presvedčený, že si v tom čo robíš dobrý, tak kto ťa môže presvedčiť o opaku?

Aké sú zatiaľ ohlasy na nový album?

No zatiaľ vnímam len samé chvály. Napríklad aj od ľudí, ktorí si moc nešli Heroin, alebo predošlé albumy, tak sa im to páči. Od tracku Ja Som Bratislava počúvam len samé pozitívne ohlasy. Potom sú však ľudia, ktorí tomu ani nechcú dať šancu alebo priestor.

Si známy tým, že si naozaj vyjadríš ten názor vždy tak, ako to cítiš. Ľutuješ s odstupom času niečo čo si povedal?

Neľutujem vôbec nič. Ešte by som aj do piče poslal pár ľudí.

Prejdeme trocha od hudby do tvojho súkromia. V čom ťa zmenila tvoja manželka?

S mojou ženou sa poznám od 14-tich rokov, takže ma mení už veľmi dlhú dobu, a bolo by to naozaj na dlho. Zásadná zmena je tá, že keď som mal 19 – 20 rokov, tak som pil, fúkal a všeličo iné. Ona ma z toho dostala. Nebol som narkoman ani alkoholik, ale namotala má na iný, lepší život.

Všimli sme si, že hrávaš hry a rád relaxuješ pri PlayStation. Akú hru aktuálne hrávaš, a ktorá je tvoja absolútne najobľúbenejšia hra?

Posledných 8 mesiacov som nemal veľmi čas na hry. Navyše tam, kde mám Playko, spí moja dcéra, takže nemám šancu sa tam veľmi dostať. Pred rokom si kúpil našľapaný comp, takže som hral Battlefield a drtil som multiplayer. Úplne najlepšia hra za posledné roky je Last Of Us a FIFA. To bolo nonstop.

Veľa našich fanúšikov zaujímalo, aké máš aktuálne vzťahy so Separom či Ektorom. Nechcel si niektorého z nich osloviť na album?

Nechcel. Vzťahy sú na bode nula. Bod nula znamená bod nula.

Posledná otázka od fanúšika. Prečo toľko featov na albume?

Dal som featy, lebo som chcel dať featy. Je to možno preto, že som mal pocit, že strašne dlho rapujem a vydal som veľa skladieb. Myslím si, že hostia album vždy oživia. Veď 13 trackov, kde budem iba ja, to nie je asi také zaujímavé. Môže to byť otravné, neviem. Chcel som to dať tak, že aj keď dám len 30 sekúnd, bude to maximálne kvalitné. Ak som to nedal dostatočne dlhé, zavolal som si hosťa. Ten prišiel so svojou inšpiráciou a doplnil to.

Na záver ti chceme poďakovať za tvoj čas.

V pohode. Ďakujem aj ja za rozhovor. Páči sa mi vaša práca, takže som rád. Čaute!

Odporúčame