Mladý Slovák sa venuje novému štýlu surfovania: Zamiluje si ho každý adrenalínový nadšenec, je však finančne náročný

Foto: Lukáš Fidrmuc

#Filip Sihelský je 18-ročný rodák z Lučenca, ktorý sa začal venovať motosurfingu, pomerne novému a rýchlo sa rozvíjajúcemu športu. Už tretí rok profesionálne súťaží a reprezentuje Slovensko na svetovom pohári MotosurfWorldCup. Ako sám hovorí, nemá žiadne obľúbené mottá alebo podobné veci. Väčšinou sa riadi podľa seba a toho, čo cíti, dôležité pre neho je nikdy sa nevzdávať. Viac nám o svojich úspechoch, plánoch a zaujímavom športe prezradil v rozhovore.

Väčšina zrejme ani len netuší, o akom športe je reč. Prezraď, o čo presne ide v motosurfe?

Ide o pomerne mladý motorový šport, ktorý sa odohráva na vodnej ploche a jazdí sa na motorovom surfe zvanom jetsurf. Predstavuje kombináciu motora a surfu, pričom ho tvorí karbónové telo s dvojtaktným motorom a turbínou. Takýto jetsurf váži okolo 20 kilogramov a dokáže vyvinúť rýchlosť až 60 km/h.

Ako si sa dostal k tak netradičnému športu? 

K motosurfu som sa prvýkrát dostal cez kamaráta, vďaka ktorému som mal možnosť si tento šport vyskúšať. Veľmi ma to zaujalo a jazdil som stále častejšie, až som sa časom dostal aj na svoje prvé odjazdené preteky. Moji rodičia ma, navyše, v tomto športe podporujú úplne najviac, tak, ako aj vo všetkom inom, čo robím. Sú mojou najväčšou oporou, vždy sa snažia, aby mi vyhoveli.

Foto: Lukáš Fidrmuc

Ako často trénuješ a ako prebieha tréning a príprava? 

Môj tréning sa rozdeľuje na viac častí. Za hlavný považujem ten na vode, ktorý spočíva v samotnej jazde na jetsurfe, a v ktorom sa snažím dosiahnuť najlepšie odjazdené časy na trati a trénovať štýl jazdenia. Mimo sezónu, keď už na jazdenie nie sú vhodné podmienky, mám suchý tréning. Tu sa sústreďujem prevažne na silu a kondíciu. Čo sa týka stravy, snažím sa vyvarovať ťažkým a nezdravým jedlám, a samozrejme, som úplne obmedzil alkohol. V tomto športe plní dôležitú úlohu aj váha, takže mám stravu postavenú tak aby som si ju udržiaval v ideálnej hodnote.

Kde sa dá takto trénovať? Sú na motosurf vytvorené podmienky aj na Slovensku?

Keďže sa jetsurf berie ako všetky ostatné motorové prostriedky na vode, dokážu s tým byť celkom problémy, pretože na jazdenie zvyčajne potrebuješ mať povolenie. Samozrejme, na Slovensku máme veľa vodných plôch, na ktorých s tým problém nie je, ale musí to byť povolené. Ja osobne mám v tomto obrovskú výhodu, pretože hneď neďaleko mesta, v ktorom žijem, máme súkromné jazero, na ktorom máme dokonca postavenú aj trať, takže tam cez sezónu môžem v pohode trénovať.

Napriek tomu, že ide o pomerne nový šport, stihol si už pozbierať aj rôzne ocenenia. Aké najväčšie úspechy máš na svojom konte?

Medzi moje úspechy patria napríklad tri pódiové miesta na európskom šampionáte, štvrté miesto na kole svetového šampionátu v Abu Dhabí či šieste miesto kola svetového šampionátu v Šanghaji. No najväčším doterajším úspechom považujem celkové siedme miesto svetového šampionátu za rok 2019.

Foto: Lukáš Fidrmuc

Ako prebieha súťaž?

Motosurfing je podobný závodom vodných skútrov, pričom je na vode postavený okruh z bójí. Súťaž prebieha absolvovaním kvalifikácie, počas ktorej sa podľa nameraných časov vytvoria štyri skupiny. Následne sa tieto skupiny kombinujú v závodoch na šesť kôl, z ktorých sa tí najlepší podľa umiestnení dostanú do finále, v ktorom jazdia osem až desať kôl. 

Môže sa motosurfingu začať venovať každý? 

Ja si myslím, že určite. Motosurfing je veľmi zábavný a špecifický šport, keďže to má niečo spoločné aj s vodou, ale aj s motorovým športom. Každý, kto je milovník adrenalínu, si ho určite hneď zamiluje. Veľmi rýchlo sa rozrastá po celom svete, pričom stúpa aj konkurencia v pretekoch. Mne osobne trvalo jeden rok pomerne častého jazdenia, po ktorom som sa prvýkrát zúčastnil amatérskej kategórie v miestnych pretekoch. Obsadil som prvé miesto.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Sihelský (@filipsihelsky),

Čo všetko potrebujem, aby som mohla začať jazdiť, a koľko ma to bude stáť? 

Zo všetkého najpodstatnejší je, samozrejme, jetsurf, ktorý je aj najnákladnejšou časťou výstroje. Práve ten robí tento šport pomerne finančne náročným, jeho cena začína niekde na 10 000 eur. Je to aj pochopiteľné, pretože motorové športy sú všeobecne jedny z finančne najnáročnejších a treba s tým počítať. Čo sa týka povinnej výstroje, určite sem patrí prilba, chránič krčnej chrbtice a plávacia vesta. Následne sa používajú rôzne iné chrániče, napríklad kolien či členkov, alebo aj rukavice a neoprénové prvky.

Máš za sebou aj nejaké zranenia?

Na to, aký je tento šport pomerne nebezpečný, a na pomer zranení za preteky, som našťastie nemal žiadne vážnejšie zranenie. Budem sa to tak snažiť samozrejme aj udržať, ale ako som povedal, zranenia sú počas pretekov bežné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Sihelský (@filipsihelsky),

Ty sa motosurfu venuješ profesionálne, zároveň však študuješ. Je náročné skĺbiť to?

Áno, je to časovo dosť náročné, hlavne čo sa týka štúdia na škole. Síce, bežne zo školy až tak nevymeškám, ale keď sú závody niekde ďaleko v zahraničí, tak som preč aj týždeň. A to je pomerne zložité vybavovať a následne dobiehať.

Aké sú tvoje ciele v tejto oblasti? Môžeš nám aj prezradiť, čo všetko ťa čaká v roku 2020?

Moje ciele sa v podstate nemenia, vždy chcem odjazdiť sezónu čo najlepšie, ako viem, a hlavne do toho dať všetko, čo bude v mojich silách. Mojím doterajším cieľom bolo dostať sa do prvej desiatky svetových jazdcov, čo sa mi za rok 2019 aj podarilo, takže teraz budem pravdepodobne smerovať na prvú päťku.

Čo robíš ak práve netrénuješ? 

Okrem motosurfingu milujem aj veľa iných športov, ktorým sa rád venujem, keď je čas. Baví ma aj fotografovanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Sihelský (@filipsihelsky),

Na svojom Instagrame máš aj fotografie, ktoré vyzerajú pomerne profesionálne. Venuješ sa modelingu, alebo ako vznikli tieto fotky?

To ma teší, že tie fotografie takto pôsobia. Musím sa ale priznať, že som ich robil sám, pretože sa ma to baví. Už mi pár ľudí navrhovalo, či by som nechcel modeling aj skúsiť, ale úprimne si myslím, že na to nie som vhodný typ človeka.

Zdroj: hashtags.sk
Odporúčame