My nemáme Santa Clausa, ale Mikuláša: Legenda o nevestinci vám rozpovie jeho príbeh

unsplash.com

#Mikuláš, Santa Claus či Papa Noel. Aj takéto názvy sú pre toho, ktorý každý rok rozžiari tisíce detských očí a dospelých vráti do detstva. Na Slovensku sa vždy 6. decembra oslavuje sv. Mikuláš. A i keď my oslavujeme práve toto meno, priznajme si, že amerikanizmus zasiahol vo veľkej miere i našu malebnú krajinu a nejedného Slováka.

Ako si predstavujete Mikuláša vy? Ujo s okrúhlou tvárou, na ktorej sa mu vyníma dlhá, hustá, biela brada. Na nose má maličké okuliare a na hlave červenú čapicu. Zavalitá postava s mohutným (pivným?) bruchom navlečená v červenej súprave. Aj takto by mohol vyzerať opis Mikuláša, ale predsa len, nevyzerá náhodou takto Santa Claus?

unsplash.com

Nečudo, že malí a častokrát i dospelí si pod Mikulášom vybavia amerického Santa Clausa. Môžu za tonajmä rôzne filmy a rozprávky ale aj obchody, v ktorých by sme toho „nášho“ Mikuláša rozhodne nenašli.

Aj keď je pravda, že Mikuláš bol nesmierne dobrosrdečný biskup, jeho charakter a život je opradený samými legendami. Jedna z nich hovorí, že v malej dedinke sa jedna rodina, ktorú tvoril otec a jeho tri krásne dcéry, dostala do finančných problémov, čo v tom čase znamenalo nielen stratu prestíže, ale aj spôsob, ako vydať dcéry.

Keďže otec nebol schopný im zabezpečiť veno a pohodlný život, rozhodol sa, že ich predá do nevestinca. O tomto jeho úmysle sa však dozvedel Mikuláš. Nepáčilo sa mu to, že by krásne devy museli trpieť a tak sa rozhodol, že im pomôže. Pripravil si tri vrecúška pre dcéry chudobného otca a do každého z nich dal zlatú mincu. Počas troch nocí vždy vhodil cez okno jedno vrecúško do komôrky, kde spali sestry . Počas poslednej, tretej noci však chudobný muž nemohol dobre spať a zrazu začul akýsi neznámy zvuk. Keď sa išiel pozrieť, v neznámom mužovi spoznal práve Mikuláša. Z celého srdca mu ďakoval, že mu zachránil dcéry pred nepekným osudom.A tak sa začali šíriť chýry o dobrom Mikulášovi, ktorý pomáha a ktorý rozdáva, nielen chudobným, ale i dobrým ľuďom dary. A ako vyzeral? Keďže bol biskup, aj jeho šatstvo tomu naznačovalo. Na prednej strane plášťa mal kríž.

Ľudia si tento príbeh hovorili z generácie na generáciu, každý ho obmieňal, niekto pridal niečo svoje, iný si ho zas prispôsobil, ako sa jemu páčil. Mikuláš sa stal pozitívnou postavou. Niekde tu sa stalo zvykom hovoriť deťom, že ak budú poslušné, Mikuláš im prinesie samé maškrty. A naopak, ak budú neposlušné, čaká ich varecha, uhlie či prútik. I preto si Mikuláš nosí so sebou dvoch pomocníkov. Anjela, ktorý mu pomôže rozdať všetky dobré veci a čerta, aby pokarhal tie deti, ktoré neposlúchajú.

Na Slovensku je už tradične zvykom, že deti si vždy 5.12. večer vyčistia svoje zimné čižmy, dajú si ich pri okno a spytujú si svedomie, či boli dostatočne dobré. Zaspávajú s otázkou, či ich tam ráno bude čakať sladká odmena alebo naopak, vareška. Tento zvyk ale preberajú i dospelý. Priznajte sa, aj vy si ešte stále dávate čižmy do okna? Rozhodne je to milé a čarovné. Každý z nás môže byť občas dieťaťom a prežiť ten magický okamih.

Čo priniesol Mikuláš vám? Sladkosti alebo ste neposlúchali a vyslúžili ste si varechu? Odfoťte to, zaveste na Instagram a označte nás na fotografii ako @hashtagsk. Nezabudnite počas dnešného dňa sladkým prekvapením obdarovať svojich rodičov, lásku či kamarátov. Uvidíte, že tá radosť stojí za to.

Odporúčame