Miesto plné romantiky ako stvorené pre dokonalé fotky: Zbaľ si batoh a vyraz na benátsky ostrov Burano

Foto: unsplash.com

#Ak máš chuť na romantiku, rozhodne by si mal staviť na Benátky. Aj takto znie jedna z mnohých rád. Toto tvrdenie som sa rozhodla otestovať, zbalila si kufor a vybrala sa objavovať taliansky klenot, ktorý je navyše dostupný pár hodín autom od Bratislavy.

Vzhľadom na to, že som ten typ, ktorý má záujem vidieť toho čo najviac, rozhodla som sa deň venovať aj benátskym ostrovom. V dnešnom článku ti predstavím Burano a verím, že dostaneš chuť sa tam ísť okamžite pozrieť.

Kúsok od Benátok

Burano sa nachádza približne 11 kilometrov od Benátok. Dostaneš sa tam bezproblémovo Vaporettom (loď) a jazda trvá približne 45 minút, čo by bola obrovská škoda nevyužiť. Aj napriek tomu, že sa o Burane hovorí ako o ostrove, pravda je taká, že toto miesto je tvorené viacerými ostrovčekmi, ktoré sú navzájom pospájané mostami, a tie vedú nad tradičné kanále.

Oáza pokoja

Hoci sa nepýši historickými pamätihodnosťami tak ako Benátky, zaujme každého. Už pri vystupovaní z lode nás dostala atmosféra, ktorá sa niesla celým týmto ostrovom. Úžasný pokoj a pohoda, ktorá priam vyžarovala z každého metra, sa skrátka nedala prehliadnuť a to aj napriek tomu, že sa to tam hemžilo turistami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kamil Wojewódka (@17kamwoj),

Farebné, farebnejšie, najfarebnejšie

Aj tak by sa dalo charakterizovať Burano. Prvé, čo ťa upúta, sú pestrofarebné domčeky žiarivých farieb. Žltá, červená, zelená či výrazná modrá tvoria miesto, na ktorom sa vybláznia nielen fotografi. Zaručene ohúri každého. Hovorí sa o ňom ako o jednom z najfarebnejších miest sveta. Aj ty sa pýtaš, prečo si tu ľudia farbia domy bláznivými farbami? Nuž, v tomto prípade nerozhodujú trendy, ale talianska vláda, respektíve radnica. Znamená to, že ak by si vlastnil dom v Burane a chcel si ho premaľovať, najskôr ti farbu musí schváliť úrad. K pôvodom tejto farebnosti sa viaže informácia, že túto tradíciu založili pred dlhými rokmi miestni rybári, aby ľahko trafili domov aj v noci.

Foto: unsplash.com

Čipkárska tradícia

V útrobách domčekov, alebo aj pred nimi, je rozložených niekoľko stánkov s rôznymi čipkovanými predmetmi ako sú slnečníky, obrazy či oblečenie. História jemnej čipkárskej tradície siaha približne do 16. storočia. Nečudo, že sa tu neskôr založila aj škola, v ktorej sa toto remeslo vyučovalo. Pri rozprávaní sa s miestnymi sa dozvedáme, že dnes sa výrobe takýchto predmetov na ostrove venuje už iba niekoľko starších žien.

Pozor, odfotiť si tieto výrobky však nemusí byť také jednoduché. Na niektorých miestach s tým majú problém. Ak sa chceš o tomto remesle dozvedieť viac, môžeš zájsť do miestneho čipkárskeho múzea, kde vstupné stojí 5 eur.

Foto: unsplash.com

Pisa v Burane

Na svoje si prídu aj milovníci histórie. Na mieste sa nachádza rímskokatolícky kostol San Martino zo 16. storočia. Disponuje zvonicou a pomerne vzácnym obrazom od Giambattistu Tiepola. Tento kostol rozhodne neprehliadneš, nakoľko sa výrazne nakláňa. Ide o jednu z najšikmejších stavieb Talianska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DRUMWIT (@drumwit),

Nedať si rybu by bol hriech

A keď príde čas na dobré jedlo, čo iné si dať v rybárskom mestečku ak nie ryby? Ja som si pochutila na tanieri zloženom z rôznych morských plodov a bolo to fantastické. Ceny v reštauráciách sa pohybujú v závislosti od jedla. My sme za obed pre dvoch aj s nápojmi nechali cca 50 €. Kopček zmrzliny je za tradičnú bratislavskú cenu, čiže 1,50 €.

Odporúčame