Z Michalových pohybov ti padne sánka, je najlepší na Slovensku! Prezradil, ako sa cestuje na Sibír počas pandémie

Michal Barbier

Michal Barbier dokáže ovládať každý kúsok svojho tela (Zdroj: Instagram/jumpwish)

#Michal Barbier sa pred niekoľkými dňami vrátil zo súťaže v Rusku. Mladý talent sa venuje rôznym druhom športu a svoju vášeň k práci s telom pravidelne pretavuje do úspešných vystúpení v kategórii fitness. Z mesta Krasnoyarsk si priniesol zlatú medailu a množstvo zážitkov. O tom, aké je cestovanie počas pandémie a aké sú Michalove súťažné vyhliadky na tento rok, sme sa rozprávali v interview.

V kategórii fitness musia športovci predviesť najlepšiu postavu, ktorá by mala byť primerane osvalená a tiež nacvičenú zostavu. Tá pozostáva z akrobatických, silových a tanečných prvkov. Príprava do tejto kategórie je mimoriadne náročná, no aj napriek tomu sú v nej Slováci priam excelentní. Michal Barbier je skvelým príkladom toho, aké talenty u nás rastú – na konte už má aj titul majstra sveta a Európy.

Keďže aktuálne nie sú na Slovensku kvôli opatreniam žiadne možnosti pre súťažiacich v tomto odvetví, Michal musel príležitosť hľadať v zahraničí. Napokon sa rozhodol pre súťaž v ruskom Krasnoyarsku, kam sa rozhodne nepozrie každý Slovák, keďže ide o mesto na Sibíri. Siberian Power Show je v tejto krajine každoročne podujatím, kde súťažia športovci v armwrestlingu, powerliftingu, strongmanských disciplínach, tancoch či cross fite. Tradične najväčšiu pozornosť však púta súťaž vo fitness a kulturistike.

Ako sa cestuje v korona dobe?

„V dnešnej dobe má človek pri cestovaní niekoľko povinností navyše. Najdôležitejšie sú, samozrejme, testy. Pri tých musíte dodržať istý časový limit, ktorý nemôžete prešvihnúť. V mojom prípade to bolo 72 hodín,“ opisuje svoje skúsenosti s cestovaním počas pandémie. Okrem toho tiež kvôli obmedzeniam a menšiemu dopytu klesli ceny leteniek a na letiskách podľa mladého športovca stretneš omnoho menej ľudí. „Je s tým však spojené aj isté riziko. Keďže cestujete s cudzími ľuďmi a do inej krajiny, môžete sa infikovať, každý teda musí sám zvážiť, či sa mu to oplatí.“ Michal počas pandémie vycestoval zo Slovenska menej ako päťkrát, no aj napriek tomu sú podľa neho opatrenia na letiskách veľmi jasné a ľahko pochopiteľné.

Aj keď Michal nevidel v Krasnoyarsku turistické miesta a skôr sa pohyboval v oblasti, v ktorej bol ubytovaný a konala sa tam súťaž, mesto sa mu páčilo. „Bol som ubytovaný v rovnakom komplexe, v akom sa konala súťaž a keďže to bol veľmi zaujímavý event plný rôznych športov, nechcel som nič zmeškať a pohyboval som sa skôr na súťaži,“ vysvetľuje Michal.

Hoci opatrenia v rámci súťaže neboli nijak zvlášť prísne, moderátori opakovane vyzvali ľudí, aby si nasadili rúška. „Napriek tomu som nemal pocit, že by tieto opatrenia nejak extrémne dodržiavali, skôr sa to podobalo na normálny život a nebolo to prísne kontrolované. Ja sám som rúško vždy nosil, pretože tam bola naozaj masa ľudí,“ opisuje športovec. Aj napriek tomu však bolo možné spraviť si v areáli súťaže PCR test a túto možnosť využil aj Michal.

Akrobacia, z ktorej ti padne sánka

Na súťažné pódium sa slovenský talent postavil v nedeľu, dva dni po prílete do Ruska a aj napriek zlatej medaile si myslí, že svoj výkon ešte dokáže zlepšiť. „Po prvýkrát sa mi na súťaži stalo, že som kvôli úžasnému publiku a obrovskému množstvu ľudí nepočul začiatok svojej pesničky pri zostave,“ spomína Michal. Hýbať sa tak začal až v približne desiatich sekundách piesne a preto musel jednotlivé akrobatické prvky robiť omnoho rýchlejšie. „Hoci to bolo stresujúce, uvedomil som si, že rozhodcovia nikdy nevedia, ako presne to máte nacvičené, a to bola moja výhoda. Dôležité je nespanikáriť.“ Mimo tejto malej chyby bol však veľmi spokojný.

Dodáva, že na súťažnom pódiu má vďaka diéte o približne 5-6 kilogramov menej, a preto sa mu hýbe podstatne ľahšie, ako keď si zostavu s gymnastickými prvkami nacvičuje doma. „Ja vtedy jednoducho lietam, pretože som ľahší. Stojky na jednej ruke sú vtedy lahôdka,“ smeje sa. Svoju zostavu vždy posúva na vyšší level a aj preto v príprave na túto súťaž svoje pôvodné vystúpenie o čosi vylepšil. Prvky na začiatku a jeden v prostriedku zostavy vymenil za náročnejšie. „Snažím sa, aby bolo vždy očividné, že tento prvok je naozaj „wau“. Aby to videl aj človek, ktorý sa gymnastike nevenuje a rozhodca sa vtedy nepozeral do papierov alebo niekam inam, ale na mňa a videl, že tento prvok je naozaj náročný.“

Nasledovalo porovnávanie postavy, s ktorou bol tiež spokojný. Najväčší problém mu vždy podľa vlastných slov robila úprava pokožky, na ktorú sa počas fitness súťaží nanáša špeciálna farba, vďaka ktorej lepšie vynikne svalstvo. „Vždy sa mi po nanesení tejto farby objavili na tele fľaky, čo nepôsobilo dobre. Teraz som to ale dokázal zlepšiť vďaka kávovému pílingu,“ vysvetľuje Michal Barbier.

Úspešní Slováci

Na súťaž cestoval náš úspešný reprezentant spolu s aktuálne najväčšími hviezdami zo sveta kulturistiky. Michal Križánek je celosvetovým fenoménom a aktuálne najlepším bodybuilderom vo federácii IFBB a Boris Palovič získal vďaka súťaži na Sibíri oprávnenie štartovať medzi profesionálmi. Michal sa s oboma športovcami pozná a spoločne absolvovali aj cestu či pobyt v dejisku súťaže. „Cestoval som spoločne s Michalom a jeho trénerom Šaňom. Bolo to fajn, keďže sme sa mohli porozprávať a mali sme o čom,“ spomína. V dejisku súťaže už čakal Boris Palovič so svojou manželkou, ktorá tiež súťažila. „Záver prípravy chceli v pokoji dokončiť, a preto odišli už o čosi skôr.“

S Palovičovcami má Michal dobré vzťahy, pretože pochádzajú z rovnakého mesta a dokonca mu pomáhali aj s prípravou na úplne prvú súťaž. „Na súťaži som bol často s nimi, snažil som sa im pomáhať, keď ich čakala súťaž,“ hovorí Michal. Z blízka sledoval aj triumfy našich športovcov. Boris Palovič si odniesol tri zlaté medaily a tretie miesto spomedzi profesionálnych športovcov v Classic Physique, jeho manželka Mariana si odniesla bronzovú medailu z bodyfitness. Michal Križánek zasa nedal súperom šancu v profesionálnej kulturistike. „Križo prišiel veľmi dobre pripravený a bol som rád, že som jeho vystúpenie mohol vidieť naživo.“

Veľkú objemovku neplánuje

Príprava zostavy a neustále cvičenie kvôli osvalenému vzhľadu tela nie je jednoduchou záležitosťou. A počas pandémie už vôbec nie. „Približne dve hodiny som trénoval pohybovú časť – stojky, akrobaciu alebo som precvičoval zostavu. Hodinu a pol až dve hodiny som venoval silovému tréningu,“ prezrádza. Aby mal dostatok času venovať sa príprave, musel zabezpečiť, aby mal práce o čosi menej. To sa mu podarilo vďaka Dukle Banská Bystrica, kde je aktuálne športovcom. Hoci zatiaľ len na polovičný úväzok, ambíciou je posunúť sa ďalej. Vďaka tomu sa Michal dokázal aj pripravovať.

V areáli vodných športov v Banskej Bystrici sa nachádza posilňovňa, ktorú využíval. Čo preňho bolo v príprave najťažšie? „Pre mňa je veľmi náročné cvičiť viac ako dvakrát do týždňa nohy. Teraz som napríklad v príprave istý čas cvičil túto partiu každý druhý deň a bolo to ťažké. Je to istý diskomfort a vtedy jednoducho musí mať športovec vybudovanú dobrú disciplínu.“

Aktuálne sú mimoriadne obľúbené MMA zápasy, v ktorých sú bojovníci zvyknutí zhadzovať množstvo kíl počas veľmi krátkej doby. Viacerí si pritom myslia, že podobne to funguje aj u bodybuilderov. Opak je však pravdou – v tomto športe ide o postupnú, niekoľko týždňov trvajúcu diétu, pri ktorej sa kladie dôraz na čo najlepšiu pripravenosť. „Čo sa týka mojej prípravy, ja zhadzujem napríklad 5-6 kíl za dva týždne. Neviem si však predstaviť chudnúť viac, napríklad ako kulturisti a následne znova priberať,“ komentuje Michal. Zároveň tvrdí, že popri tom všetkom, čomu sa venuje, by nebola možná ani veľká objemová príprava, pretože by nebol schopný takých akrobatických vecí, aké dokáže dnes.

Pohybové tajomstvá prezrádza vo videách na YouTube

Michal plánuje súťažiť v roku 2021 aj naďalej. „Blížia sa majstrovstvá Európy, no neviem, či sa ich tentokrát zúčastním. Rád by som sa zameral práve na súťaže mimo týchto reprezentačných podujatí a zistil, ako to tam vyzerá,“ prezrádza o svojich plánoch. Láka ho napríklad aj Arnold Classic Europe, kde pravidelne prichádza aj samotný Arnold Schwarzenegger.

Na Hashtagu ti pravidelne prinášame videá o fitness, kalistenike, či freerunningu z Michalovej tvorby. Na youtube aj Instagrame sa mu podarilo vybudovať silnú základňu fanúšikov, ktorí sa chcú zlepšovať v práci s telom a mladý talent s tvorením neplánuje prestať.

„Mám veľmi veľa rôznych tém, ktoré postupne spracúvam. Rád ľuďom ukazujem, že podmienky nie sú až taký problém a nepotrebujeme kupovať množstvo náčinia a náradia, aby sme mohli cvičiť,“ hovorí. Samozrejme, so zvyšujúcim sa levelom si podmienky musíš prispôsobiť. Cieľom je pre Michala na sociálnych sieťach edukovať a pritiahnuť ľudí, aby sa hýbali a postupne vytvorili komunitu. „Čerpám z toho energiu a napĺňa ma, keď môžem niekomu pomôcť, poradiť a porozprávať sa s ním.“

V najbližšej dobe sa môžeme tešiť na ďalšie videá z tvorby Michala Barbiera. Z nových tém si môžeš pozrieť napríklad užitočné informácie o mobilizačných pomôckach alebo o úvode do stravy.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame