Mesačná cesta naprieč Slovenskom vám môže zmeniť život: Naplánujte si letnú dovolenku pre dobrodruhov

pixabay.com

#Slovensko je nádherná krajina, o tom niet žiadnych pochýb. Množstvo ľudí si ale neuvedomuje, aká krása ho čaká pár kilometrov od bydliska a tak míňa celoročné úspory na párdňovú dovolenku, na ktorej v podstate uvidí to, čo aj u nás, len lepšie spropagované a rozhodne drahšie. Pokiaľ patríte k dobrodruhom, ktorým nerobí problém prespať niekoľko dní v stane, máme pre vás skvelý tip na strávenie leta. Volá sa Cesta hrdinov SNP.

Od Dukly po Bradlo

Ide o najdôležitejšiu turistickú trasu v našej krajine, ktorá končí, respektíve začína (záleží, akým smerom sa vydáte) od Duklianskeho priesmyku na severovýchode. Postupne prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania a oslobodzovania krajiny na konci 2. svetovej vojny.

Končí sa na Bradle, na ktorého vrchu sa nachádza Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Práve z tohto miesta sa môžete vydať po Štefánikovej magistrále až na Devín. Celková dĺžka tejto trasy sa tak pohybuje okolo 750 kilometrov a zvládnuť by ste ju mali za približne 25-28 dní. Cesta je zaujímavá hlavne tým, že okrem prechodov cez známe vrchy a pohoria, ako Čergov, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy či Malé Karpaty sa vo viacerých prípadoch schádza aj do miest.

Hory aj mestá

Okrem nádherných výhľadov na našu malebnú krajinu si tak môžete po ceste navštíviť aj mestá ako Bardejov, ktorého námestie je zapísané v svetovom kultúrnom dedičstve, či Trenčín, kde si po zdolaní hradných schodov môžete pozrieť výhľad z hradu Matúša Čáka. Nič vám však nebráni zájsť ani do Košíc či Prešova, keďže aj tieto dve veľké mestá táto trasa obchádza. Na každé zo zmieňovaných miest sa môžete pripraviť aj vďaka našim sprievodcom od Nie je túra bez Štúra.

Nie je to jednoduché

Samozrejme, je dôležité si pred začiatkom samotnej cesty uvedomiť, že rozhodne nie je pre každého. Pokiaľ by ste chceli stihnúť zdolať cestu SNP za menej ako mesiac, očakáva sa, že za deň prejdete v priemere okolo 30 kilometrov, nehovoriac o náklade, ktorý zo sebou budete musieť niesť. Je teda veľmi dôležité, aby ste poznali svoje schopnosti a mali aké-také skúsenosti s horskými túrami.

Ak sa a napriek tomu rozhodnete túto magistrálu zdolať, určite navštívte web cestasnp.sk, ktorý bol zriadený práve pre nadšencov tejto trasy. Nájdete tam potrebné informácie ohľadom ubytovania, stravovania a dokonca sa môžete spojiť s inými nadšencami a vydať sa na cestu spoločne. A keďže je nutné celý výlet si naplánovať, pozrieť si môžete aj virtuálnu mapu celej trasy, aby ste si aspoň trochu vedeli predstaviť, čo vás čaká. Jednoduché to však určite nebude.

Čo hovoríte na túto turistickú magistrálu? Láka vás vydať sa ju v lete celú zdolať, prípadne sa vám to už v minulosti podarilo? Diskusia je vaša.

Odporúčame