Mať auto nie je všetko! 5 dôvodov, ktoré ťa prinútia aspoň na chvíľu vymeniť auto za niečo iné

pexels.com

#Aj bez auta si môžeš poriadne užiť život. Nielenže (u)šetríš nemalé financie a životné prostredie, ale s vysokou pravdepodobnosťou zažiješ oveľa viac zážitkov. V aute, v ktorom sa pravidelne osamote presúvaš do práce či školy, veľa zábavy nezažiješ. Preto sa neboj byť otvorený iným spôsobom prepravy. Nebude to vždy úplne easy, ale je to spôsob života, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie.

Stačí, ak si uvedomíš, že:

#1 Ušetríš poriadny balík

pexels.com

Z finančného hľadiska môže auto predstavovať poriadny luxus. Už len jeho kúpa stojí nemálo peňazí, a to nie je zďaleka prvý výdavok, ktorý ťa čaká. Musíš počítať aj s poistkami, pravidelným tankovaním, pričom ani platené parkovanie nie je lacná záležitosť. Ak sa rozhodneš do práce cestovať MHD-čkou, autobusom, vlakom či dokonca bicyklom, môžeš poriadne okresať výdavky na dopravu. Pri cestovaní bicyklom sa blížia prakticky k nule.

#2 Spoznáš množstvo zaujímavých ľudí

A to je tiež obrovská výhoda. V aute si väčšinou sám so sebou, pričom máš minimálnu možnosť spoznať nových ľudí. Ibaže by ťa  niekto oslovil na parkovisku, alebo si niekoho nedajbože zrazil. Pri alternatívnych spôsoboch dopravy však spoznáš množstvo zaujímavých indivíduí. A tí ti môžu značne rozšíriť obzory.

#3 Šetríš životné prostredie

pexels.com

Určite si to zaregistroval už aj ty. Ak budeš aspoň chvíľu pozorovať dopravu v meste, zistíš, že vo väčšine áut okrem vodiča nikto nesedí. Pre prírodu takýto spôsob transportu predstavuje poriadnu záťaž. Ak sa vzdáš auta a využiješ iné možnosti dopravy, urobíš malé ekologické gesto. Ak takýchto ľudí bude viac, raňajšie zápchy sa už nestanú takým pálčivým problémom.

#4 Nezabudneš chodiť

To samozrejme platí s určitým nadhľadom. Avšak je pravdou, že množstvo vodičov okrem premiestňovania sa k autu počas dňa neurobí veľa krokov. Množstvo z nich by najradšej zaparkovalo do obývačky, keby bola taká možnosť. Ak sa rozhodneš cestovať MHD-čkou, budeš sa musieť pešo presunúť minimálne na zástavku. Ak večne nestíhaš, raz-dva sa tvoja ranná prechádzka zmení na šprint. Najlepšie pre svoje telo však jednoznačne spravia cyklisti. Povinné presúvanie sa pre nich stane adekvátnou športovou aktivitou, ktorá stojí za to.

#5 Máš široký výber dopravných prostriedkov

Ak sa ti dá do práce dochádzať pešo, určite to využi. Ak keby ti raňajší „pešibus“ mal trvať polhodiny. Vyčistíš si myseľ, môžeš si pri chôdzi vypočuť obľúbený album alebo podcast. Okrem tradičnej MHD-čky sa môžeš s kolegami dohodnúť na spoločnej ceste do práce jedným autom, teda v prípade, že každý z vás nebýva na opačnom konci mesta. Auto by sa malo využívať na maximum, a keď sa v ňom obsadí väčšina miest, určite už nepredstavuje takú šupu pre životné prostredie.  Do popredia ide aj zdieľanie bicyklov, ktoré sa teší veľkej obľube a jedna jazda ťa vyjde len menej ako euro. Kto chce, ten si nájde spôsob. Len treba chcieť a urobiť tak krok prospešný nielen pre životné prostredie, ale aj pre samotné telo.

Odporúčame